Pelno ir pelningumo rodiklių analizė kursinis darbas


Įvadas. Pelno ir pelningumo rodiklių teoriniai aspektai. Pelno ir pelningumo reikšmės samprata. Pelno analizė. Pelningumo rodikliai. Uab „Bankas„ pelno ir pelningumo rodiklių analizė. Įmonės charakteristika. Pelno analizė. Pelningumo rodiklių analizė. Išvados ir pasiūlymai. Literatūra. Priedai. Balanso ataskaita. Pelno nuostolio ataskaita. Horiontali pelno (nuostolio) analizė. Vertikali pelno (nuostolio) analizė. Pelningumo rodiklių skaičiavimai.

Šiandieniniame pasaulyje nuolat aštrėja konkurencinė kova tarp įmonių. Įmonės yra priverstos konkuruoti, to priežastis yra globalizacija, naujų technologijų plėtra, žinių tobulinimas ir kt.

Tiriama įmonė dėl konfidencialumo nenorėjo atskleisti savo pavadinimo, todėl šiame darbe ją vadinsime UAB „BANKAS“.

Darbo tikslas: išanalizuoti pelną ir pelningumo rodiklius, atlikti pelno ir pelningumo rodiklių analizę UAB „BANKAS“ pavyzdžiu.

Darbo uždaviniai:

2. Pateikti pelno ir svarbiausių pelningumo rodiklių analizės metodiką;

4. Atlikti UAB „BANKAS“ pelno ir pelningumo rodiklių analizę.

Pirmoje dalyje pateikiami pelno ir pelningumo rodiklių analizės teoriniai aspektai, tokie kaip: reikšmė ir būtinumas, savybės, veiksniai ir pan.

Antrojoje dalyje yra pateikiama uždarosios akcinės bendrovės „BANKAS“ charakteristika, atlikta pelno ir pelningumo rodiklių analizė, pagal lentelių duomenis padarytos diagramos, grafikai.

Kiekviena įmonė, kuri pradeda savo veiklą ar nori išsilaikyti rinkoje, siekia gerų finansinių rezultatų. Įmonės savininkai ar vadovai yra suinteresuoti savo įmonės pelno didinimu, o taip pat tuo domisi įmonės tiekėjai, kreditoriai, akcininkai ar darbuotojai. Įmonei gavus didesnį pelną, atsiranda galimybė labiau plėtoti verslą, diegti naujas technologijas, skatinti darbuotojus bei skirti lėšų jų kvalifikacijai kelti. Įmonės pelningumui įvertinti taikomi įvairūs rodikliai ir jų apskaičiavimo metodika.

1.1 Pelno ir pelningumo reikšmės samprata

Įvairioje lietuvių ir užsienio literatūroje galime rasti pelno ir pelningumo sąvokų reikšmes. Dažnai skirtitingi autoriai sąvokas traktuoja kitaip, tačiau įsigilinus į kelių autorių apibrėžimus galime sudaryti tinkamą pavyzdį.

Pelnas yra ekonominio vystymosi veiksnys, finansinė nauda, veiklos vertinimo kriterijus, pagrindinis dalykas, dėl kurio konkuruojama perkant ar parduodant prekes rinkoje.

Apibendrinant šias įvairių autorių pelno sąvokas teisingiausia būtų teigti, kad pelnas – skirtumas tarp įmonės gaunamų pajamų ir joms uždirbti padarytų sąnaudų. Tai gali būti vadinamas kaip svarbiausiu įmonės plėtros veiksniu. Pelnas parodo įmonės veiklą, ūkinių reiškinių vidaus ryšį: naujos technikos ir technologijos taikymo rezultatyvumą, darbo našumo didinimą, produkcijos savikainos mažinimą, tiek teigiamas, tiek neigiamas įmonės darbo ypatybes, todėl pelną galime vadinti įmonės darbo rezultatyvumo matu.

Apibendrinant autorių pelningumo apibrėžimus, tikslingiausia būtų teigti, kad pelningumas - pelno ir tam tikro įmonės veiklos rodiklio santykis. Pelningumas rodo, kaip efektyviai uždirbamas pelnas, ar gerai įmonė daro investicinius ir finansinius sprendimus. Įvairių autorių nuomone, pelningumo rodikliai – vieni iš populiariausių naudojamų rodiklių, jų dėka investuotojams nėra sunku apsispręsti ar tai įmonė, į kurią verta investuoti, ar tai naudinga, o galbūt reikėtų rinktis kitus investavimo būdus.

Materialių ir finansinių išteklių ir kt. (4, 114)

Kiekviena įmonė yra suinteresuota pelninga ir sėkminga veikla, todėl būtina įvertinti minėtus aspektus, numatyti jų poveikio kryptį ir stiprumą, nes nuo jų priklauso pelnas. Verslo įmonė turi uždirbti tiek pinigų, kad būtų padengtos visos sąnaudos ir dar liktų pinigų įvairiems poreikiams tenkinti. Be to, įmonė pelningai dirbti turi ne vienerius metus ir matyti savo veiklos perspektyvą. [5]

Pelno analizė yra atliekama pasinaudojus pelno (nuostolių) ataskaita. Literatūroje nurodomi įvairūs analizės būdai, tačiau dažniausiai yra taikomos vertikalioji ir horizontalioji analizės. Horizontalioji ir vertikalioji analizės yra pradinis analizės etapas, kuris padeda įvertinti atskirų rodiklių kitimo tendencijas, reikšmingumą įmonės veiklai.

Tuo tarpu vertikalioji analizė anot L. Juozaitienės priskiriama prie lyginamųjų svorių skaičiavimo būdo, nes kiekvienas atskiras finansinės ataskaitos rodiklis lyginamas su bendruoju tos ataskaitos rodikliu ir gautas dydis išreiškiamas procentais arba kitais santykiniais dydžiais. (4, 76). Ši analizės rūšis leidžia susipažinti su finansinių ataskaitų rodiklių struktūra, kurią atlikus galima sužinoti, kokią dalį tam tikras rodiklis sudaro visumoje. Vertikalios analizės pagalba galima įvertinti turto panaudojimą, įmonės pajamų ir sąnaudų struktūrą, finansinės būklės kitimą ir kt.

  • Microsoft Word 218 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 30 puslapių (5499 žodžiai)
  • Universitetas
  • Uoga
  • Pelno ir pelningumo rodiklių analizė kursinis darbas
    10 - 4 balsai (-ų)
Pelno ir pelningumo rodiklių analizė kursinis darbas. (2016 m. Sausio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/pelno-ir-pelningumo-rodikliu-analize-kursinis-darbas.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 05 d. 14:24
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo