Pelno mokesčio pajamų priklausomybė nuo mokesčio tarifo remiantis Laffero kreivės išraiška


Įvadas. Pelno mokestis ir lafferio kreivė. Pelno mokestis. Pelno mokesčio tarifai. Laffero kreivė. Pelno mokesčio pajamų priklausomybė nuo mokesčio tarifo remiantis laffero kreivės išraiška. Mokesčio tarifo įtaka pelno mokesčio pajamoms. Išvados. Literatūra. Priedai.


0 proc. mokesčio tarifas taikomas naujai įregistruotam vienetui už pirmąjį mokestinį laikotarpį, jeigu:

Pelno nesiekiantys vienetai. Pelno nesiekiančių vienetų, kurių mokestinio laikotarpio pajamos iš ūkinės komercinės veiklos neviršija 300 000 eurų, apmokestinamojo pelno dalis, atitinkanti 7 250 eurų sumą, apmokestinama taikant 0% mokesčio tarifą, o likusi apmokestinamojo pelno dalis – taikant 15 % mokesčio tarifą.

Vienetai, įdarbinę riboto darbingumo asmenis. Vienetų, kurių pajamos už pačių pagamintą produkciją sudaro daugiau kaip 50 proc. visų gautų pajamų ir kuriuose dirba riboto darbingumo asmenys, pelno mokestis mažinamas:

25% - kai riboto darbingumo asmenų dalis tarp visų dirbančių sudaro tarp 20% ir 30%;

50% - riboto darbingumo asmenų dalis tarp 30% ir 40%;

75% - riboto darbingumo asmenų dalis tarp 40% ir 50%;

Laisvųjų ekonominių zonų įmonės. Laisvosios ekonominės zonos (LEZ) įmonės, kuriuose kapitalo investicijos pasiekė ne mažesnę kaip 1 mln. eurų sumą:

kitus 10 mokestinių laikotarpių jai taikomas 50 proc. sumažintas pelno mokesčio tarifas.

Taip pat nuo 2017 m. sausio 1 d. LEZ įmonė, kurioje vidutinis metinis darbuotojų skaičius yra ne mažiau kaip 20 ir kapitalo investicijos sieks ne mažesnę kaip 100 000 eurų sumą:

kitus 10 mokestinių laikotarpių jai bus taikomas 50 proc. sumažintas pelno mokesčio tarifas.

Vienetai, vykdantys investicinį projektą. Vienetai, investuojantys į tam tikrą ilgalaikį turtą gali susimažinti apmokestinamąjį pelną patirtų išlaidų suma, tačiau tos investicijos turi būti skirtos:

Vienetai, patyrę sąnaudų moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai. Apskaičiuojant pelno mokestį, sąnaudų suma, patirta moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai, iš vieneto pajamų gali būti atskaitoma 3 kartus tuo mokestiniu laikotarpiu, kurį tos sąnaudos patiriamos. Tačiau atliekami mokslinių tyrimų ir (ar) eksperimentinės plėtros darbai turi būti susiję su vieneto vykdoma įprastine ar numatoma vykdyti veikla, iš kurios yra arba bus uždirbamos pajamos ar gaunama ekonominė nauda.

„Exicutive Summary Backgrounder“ straipsnyje apie kreivę rašoma: „Lafferio kreivė iliustruoja pagrindinę mintį, kad mokesčių tarifų pokyčiai turi du padarinius mokesčių pajamoms: aritmetinį ir ekonominį efektą“. Lafferio kreivė yra gražus modelis, tačiau praktiškai ji beveik netaikoma, nes šios kreivės išgauti realiosios ekonomikos atžvilgiu beveik neįmanoma. Nežinomas ir kritinis taškas, po kurio mokesčių pajamos pradeda mažėti. Manoma, kad, remiantis atliktais ekonometriniais skaičiavimais, optimalus rodiklis yra 35–45%.

Kiekvienos valstybės optimalių mokesčių tarifų lygis yra individualus, jis priklauso nuo istoriškai besivystančių socialinių ir ekonominių santykių visuomenėje, todėl nuolat keičiasi. Tiesioginis mokesčių sistemos perkėlimas iš vienos šalies į kitą ekonomiškai neįmanomas. Paveikslėlyje parodyta ideali simetriška Lafferio kreivės forma. Iš tikrųjų kreivės forma visada yra asimetriška, tačiau tuo pačiu metu jos išgaubimas išlieka.

Lafferio kreivės lietimosi taškai rodo, kad jei, pavyzdžiui, mokesčio tarifas yra lygus nuliui, tai valstybė praranda savo pajamas. Jei ketinama atimti visas įplaukas (t = 100%), ekonominis procesas sustoja ir valstybės biudžetas liks be pajamų. Esant tmax normai, visa valstybės pajamų suma pasieks Tmax. Pavyzdžiui, bandant pakelti mokesčio tarifą iki t1, sumažės vyriausybės pajamos. Autorius parodo, kad padidinus mokesčių tarifus iki tam tikro lygio padidėja biudžeto pajamos. Toks teigiamas poveikis galimas tik iki tam tikros ribos, o už jo prasideda vadinamoji mokesčių skalės „draudžiama zona“. Dideliais tarifais apmokestinami mokesčiai labai sumažina biudžeto pajamas. Tai paaiškinama tuo, kad dideli mokesčiai slopina privačią iniciatyvą ir pakerta naujų investicijų troškimą.

  • Microsoft Word 180 KB
  • 2021 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3130 žodžiai)
  • Kolegija
  • Polina
  • Pelno mokesčio pajamų priklausomybė nuo mokesčio tarifo remiantis Laffero kreivės išraiška
    10 - 2 balsai (-ų)
Pelno mokesčio pajamų priklausomybė nuo mokesčio tarifo remiantis Laffero kreivės išraiška. (2021 m. Sausio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/pelno-mokescio-pajamu-priklausomybe-nuo-mokescio-tarifo-remiantis-laffero-kreives-israiska.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 05 d. 02:24
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo