Penki Dievo buvimo įrodymai


Tomas akvinietis penki dievo buvimo įrodymai. 5 dievo buvimo įrodymai. Tomas akvinietis 5 dievo buvimo irodymai. Tomas akvinietis dievo buvimo irodymai. Dievo įrodymai. 5 dievo buvimo irodymai tomas akvinietis. Penki-dievo-buvimo-irodymai.tomas-akvinietis. Tomas akvinietis: penki dievo buvimo įrodymai.. Aurelijus augustinas dievo buvimo irodymai. Dievo buvimo įrodymas. tomas akvinietis.

Tomas Akvinietis: penki dievo buvimo įrodymai. Norėdami suprasti viduramžius, turime įsivaizduoti visai kitokį pasaulį negu dabartinis. Jei mes gyventumėm viduramžiais, tai tikėtumėm, kad saulė sukasi aplink žemę, o žemė yra pats visatos centras. Tikėtumėm, kad pasaulis buvo sukurtas per šešias dienas, kaip parašyta pradžios knygoje. Tikėtumem, kad didžioji būties grandinė nuo dievo prie angelus nusidriekia iki pačių menkiausių gyvybės formų, o žmonės tėra tarpinė grandis, sujungianti tai, kas mirtinga, su tuo, kas dieviška. Tikėtumėm, kad visatoje viešpatauja aiški tvarka ir visa kas turi savo vietą. Dangaus šviesuliai juda ratu pagal matematikos dėsnius, išminties šaltinis – klasikiniai Graikijos ir Romos autorių veikalai.

Norėdami suprasti viduramžius, turime įsivaizduoti visai kitokį pasaulį negu dabartinis.

Viduramžiais bažnyčia ir krikščioniškasis tikėjimas dominavo visose gyvenimo srityse. Viduramžių filosofija vadinama scholastika, mokykline filosofija, kadangi ji buvo dėstoma universitetuose.

Iš filosofų scholastų labiausiai išgarsėjo tomas akvinietis ( apie 1225-1274m. ). Jo mokymas vadinamas tomizmu.

Tomas akvinietis buvo šventasis, mistikas, teologas ir metafizikas. Jis gimė apie 1225m. Netoli neapolio. Lankė vienuolių benediktinų mokyklą garsiame mote kazino vienuolyne, vėliau mokėsi neapolio universitete. 1244m. Jis tapo dominikonu, naujo elgetaujančių brolių ordino nariu. Šeima pasibaisėjo tokiu sūnaus poelgiu ir prievarta jį sugražino namo, tačiau tomas akvinietis tvirtai laikėsi savo pašaukimo ir iš pasirinktojo kelio nesitraukė. Mokslą tęsė paryžiuje, paskui kelnes pas albertą didįjį. 1254m. Akvinietis sugrįžo į paryžių ir po dvejų metų tapo profesoriumi. Paryžiuje ir italijoje profesoriavo iki pat mirties; mirė 1274m. , keliaudamas į liono bažnyčios susirinkimą. Paryžiuje ir oksforde jo mokymas buvo pasmerktas. Tik praėjus penkiasdešimčiai metų po mirties, 1323m. ,tomas akvinietis paskelbtas šventuoju. Akvinietis atliko daug didžiųjų darbų. Jis išpopuliarino aristotelį ir padarė jį suprantamą savo epochos mokslininkams. Taip susilpnėjo platono įtaka, mąstytojų protus paveržė aristotelis. Akvinietis sukūrė išsamią metafizikos sistemą, turinčią gausų filosofinių sąvokų arsenalą. Jis suformulavo penkis garsiuosius dievo buvimo įrodymus, daug dėmesio skyrė religiniai terminijai. Tomas akvinietis apibūdino ir transsubstanciacijos doktriną, apie kurią bažnyčios susirinkime tebuvo tik užsiminta. (transsubstanciacijos doktrina yra susijusi su krikščioniškuoju komunijos sakramentu: duona ir vynas, aukojami per mišias, tampa kristaus kūnu ir krauju).

Tomas akvinietis buvo krikščionis ir nė kiek neabejojo, kad filosofijos studijos leis pagristi krikščioniškąjį mokymą. Nors jis ir atskyrė protą nuo apreiškimo, tačiau buvo įsitikinęs, kad apreiškime nesama nieko, kas prieštarautų protui. Jis manė, kad krikščioniškasis tikėjimas yra toks pat filosofijos laidas, kaip kad filosofija – tikėjimo laidas.

Akvinietis nevertino platono ir atmetė anzelmo antologinį įrodymą. Bažnyčios poreikiams jis priakviniečio filosofija prasideda nuo realaus pasaulio suvokimo, o ne nuo abstrakčių idėjų. Tomas akvinietis buvo viduramžių žmogus.

  • Microsoft Word 12 KB
  • 2012 m.
  • 7 puslapiai (1910 žodžiai)
  • Universitetas
  • Adolfas
  • Penki Dievo buvimo įrodymai
    10 - 1 balsai (-ų)
Penki Dievo buvimo įrodymai. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/penki-dievo-buvimo-irodymai.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 25 d. 22:19
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo