Pensijų kaupimo veikla Lietuvoje (2)


Lentelių paveikslų sąrašas. Įvadas. Pensijų kaupimo sistema. Pensijų reforma. Pensijų kaupimo sistemos atsiradimo prielaidos. Pensijų kaupimo fondai. Pensijų fondų kaupimo veikla. Pensijų kaupimo fondų pasirinkimo galimybės ir ypatumai. Pensijų fondų poveikis. Kaupiamųjų pensijų fondų įmokos ir išmokos. Pensijų kaupimo pakopos. Išvados. Literatūros sąrašas.


Tyrimo tikslas: finansiniu požiūriu išnagrinėti pensijų kaupimo fondų veiklą Lietuvoje

Tyrimo metodai: Informacijos rinkimas ir sisteminimas, analizės, palyginimo, grafinis metodai.

Pagrindiniai pensijų kaupimo fondų rodikliai yra šie: kaupimo laikotarpio trukmė, atlyginimo dydis, investavimo pajamingumas ir atskaitymų pensijų kaupimo bendrovės naudai dydis.

Diagramoje matomas bendro pensijų kaupimo dalyvių skaičius. Tiek moterys, tiek vyrai nuo 19 iki 29 metų intensyviai rūpinosi kaupimo fondais, vėliau šie duomenys pasidarė stabilesni, tačiau, nuo 59 metų pensijų kaupimas ženkliai nukrito. Vyrai nuo 24 iki 32 metų intensyviausiai domėjosi pensijų kaupimu ir pasiekė net 20 tūkt. dalyvių, moterys tuo susirūpino šiek tiek vėliau, didžiausi skaičiai matomi nuo 30 iki 32 metų amžiaus grupės.

Diagramoje matoma, kad didžiausi pensijų kaupimo dalyviai kaupia tik dalį Sodros tarifo, net 55%, mažesnė dalis 43% kaupia ir papildomai savo uždirbtomis lėšomis, tačiau statistika rodo, kad yra ir tokių, kurie sustabdė savo pensijos kaupimą, tokių yra 2%.

Diagramos duomenimis asmenys iki 25 metų didžiausią dalį sudarė kaupiantieji tik dalį Sodros tarifo (70 223), nuo 25-34 metų žmonių grupė pradėjo intensyviau kaupti papildomai savo lėšomis (201 533), tačiau ne mažą dalį sudarė ir tie, kurie kaupė tik dalį Sodros tarifo, 35-44 amžiaus diagramos duomenimis pasiekė aukščiausią tašką, žmonių, kurie kaupia papildomai savo lėšomis (203 007), tačiau padidėjo ir tų, kurie sustabdė savo pensijos kaupimą (4819). Vyresnės amžiaus žmonių grupės dalis nuo 45-54 metų, pradėjo mažiau rūpintis savo pensijų kaupimo fondu ir ženkliai išaugo skaičius tų kurie sustabdė savo kaupimą (7 937). Žmonės virš 55 metų mažai rūpinosi savo pensijų kaupimų fondu, nes ženkliai sumažėjo tų, kurie kaupia papildomai savo lėšomis ir tų, kurie kaupia tik dalį Sodros tarifo, o sustabdžiusiųjų pensijos kaupimą žmonių šiek tiek sumažėjo.

Išanalizuoti 2012 metų duomenys. Daugiausiai pensijų kaupimo sutarčių buvo sudaryta sausį, mažiausiai – tik viena, gruodį. Iš to, galima spręsti, kad žmonės naujas sutartis linkę sudaryti metų pradžioje, o metų pabaigoje jas sudaryti vengia. Kiekvieną mėnesį buvo perėjimų tarp pensijų kaupimo bendrovių. Daugiausi žmonių pensijų kaupimo bendrovę pakeitė birželio mėnesį. Taip pat būta ir perėjimų tarp pensijų kaupimo fondų, tačiau 2012 metais jų buvo mažiau nei 2011 metais.

Žmonėms, kurie nusprendė pradėti kaupti savo ateičiai su pensijų kaupimo fondu, dažnai atsiranda daug naujų klausimų: kokį pensijų kaupimo fondą pasirinkti, kokias tai suteiks galimybes, privilegijas ir taip pat kiek visa tai kainuos.

Kiti privalumai tokie, kad tai yra patogu, į asmeninę pensijų sąskaitą patiems pervesti lėšų nereikia – tuo pasirūpina „Sodra“. Be to, pensijų fondo sąskaitoje kaupiamos lėšos visą kaupimo laikotarpį yra investuojamos, net ir nustojus mokėti draudimo įmokas. Į pensijų fondą mokamos lėšos yra skirtos būtent konkretaus žmogaus senatvės pensijai, o ne skirstomos kitų gyventojų pensijoms ir pašalpoms. Galiausiai, sąskaitoje sukauptas pensijų turtas neišnyksta – jį gali perimti paveldėtojai.

Analizuojant perėjimus tarp pensijų kaupimo bendrovių, galima teigti, kad nuo 2011 iki 2015 metų buvo pereita į kitas bendroves 165455 kartus. Daugiausiai tokių perėjimų pasitaikė 2013 metais, o mažiausiai – 2014 metais. Skirtumas tarp 2014 ir 2013 metų yra 19501.

  • Microsoft Word 108 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 28 puslapiai (6481 žodžiai)
  • Kolegija
  • Laura
  • Pensijų kaupimo veikla Lietuvoje (2)
    10 - 1 balsai (-ų)
Pensijų kaupimo veikla Lietuvoje (2). (2017 m. Spalio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/pensiju-kaupimo-veikla-lietuvoje-2.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 22 d. 00:22
×