Pensijų kaupimo veikla Lietuvoje


Įvadas. Lentelių ir paveiksų sąrašas. Lietuvos pensijų sistemos modelio samprata. Pensijų sistema. Pensijų fondai. Mokesčių mokėtojų mažėja, išmokų gavėjų daugėja. Papildomos pensijos kaupimas. Tinkamo fondo pasirinkimas. Ii pakopos pensijų fondai „Dnb“. Ii pakopos pensijų fondai „Seb“ banke. Pagrindiniai rizikos veiksniai, susiję su investicijomis kaupiant ii pakopos pensiją. Iii pensijų kaupimo pakopa. Iii pakopos pensijų fondai „Dnb“ banke. Iii pakopos pensijų fondai „Seb“ banke. Ii ir iii pakopos pensijų fonde vertė. Išvados. Literatūros sąrašas.

Temos aktualumas Kiekvienas žmogus per tam tikrą laiką supranta , kad gyvenimas yra neamžinas , o senatvė jau arti. Vis didesnei žmonių daliai pradeda rūpėti koks yra jų išdirbtas laikotarpis ir kokia pensija bus gaunama senatvėje.Taigi būtina domėtis apie pensijų kaupimo veiklą jau nuo pilnametystės tam , kad sulaukus pensijinio amžiaus būtų galima tiesiog mėgautis likusiu gyvenimu, o ne vargti paskutiniaisiais savo gyvenimo metais.

Tikslas: išanalizuoti pensijų kaupimo veiklą Lietuvoje.

Klasifikuojant Lietuvos pensijų sistemą pagal išmokas, pirmoji pensijų sistemos pakopa priskiriama prie darbuotojų draudimo modelio, nors bazinė pensija yra siejama su darbo stažu ir yra vienodo dydžio. Bazine pensijos dalimi siekiama užtikrinti minimalias bazines pajamas senatvėje. Bazinės pensijos gavimas priklauso taip pat ir nuo pilietybės ir privalomojo darbo stažo. Papildoma pensijos dalis priklauso nuo darbo stažo ir buvusių pajamų dydžio, o socialinės paramos išmokos skiriamos pagal asmens pajamų lygį.Lietuvoje yra numatyta galimybė steigti profesines pensijas, individualūs pensijų planai egzistuoja kaip gyvybės draudimas ir savanoriški pensijų planai.A.Guogio teigimu, papildomų specialių socialinių išmokų įvedimas reiškia, kad Lietuvos socialinės apsaugos sistema tapo panaši į Pietų Europos valstybių socialinės apsaugos sistemas, kadangi šios specialios socialinės išmokos yra klientelistinio modelio ( kai atskiros socialinės grupės išsikovoja privilegijų) savybės, o Lietuvoje nematyti socialinių jėgų ir politinių partijų, kurios iš tikrųjų, o ne deklaratyviai norėtų kurti socialdemokratinį modelį.(Guogis, A.Socialinės politikos modeliavimas Europos integracijos procese. Viešoji politika ir administravimas, 2006, Nr.17,p.38). Ši tendencija užfiksuota ne tik socialinės paramos srityje, net ir socialinio draudimo sferoje: specialios nuostatos sportininkams (įmokų mokėjimo privilegijos), ūkininkams (įmokų nemokama), kūrybiniams darbuotojams(pagal autorines sutartis nemokamos įmokos , išskirta meno kūrėjų kategorija, kuriai taikomos specialios nuostatos) , specialios nuostatos teisėjams , signatarams ir kt.

Valstybinis socialinis pensijų draudimas numatytas Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme ir sudaro didžiausią valstybinio socialinio draudimo dalį, o valstybinės pensijos skiriamos ir mokamos pagal specialų Valstybinių pensijų įstatymą. Socialinio pensijų draudimo sistema Lietuvoje apima visus ekonomiškai aktyvius šalies gyventojų sluoksnius, taip pat ir karinių bei joms prilygintų struktūrų darbuotojus.

Teisė gauti kiekvieną iš šių pensijų atsiranda įvykus draudžiamajam įvykiui ir turint atitinkamos rūšies pensijai paskirti nustatytą minimalų valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą.Nei teisė į šią pensiją, nei jos dydis nepriklauso nuo asmens įgyto valstybinio socialinio pensijų draudimo stažo trukmė ir pajamų, nuo kurių jis pats mokėjo arba už jį buvo, arba turėjo būti mokamos valstybinio socialinio pensijų draudimo įmokos,dydis.Tad asmens teisę į valstybinę socialinio draudimo pensiją suponuoja tik socialinio pensijų draudimo įmokų mokėjimas.

Asmuo turi įgijęs ne mažesnį kaip 30 metų valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą.

Valstybinės socialinio draudimo netekto darbingumo pensijos –socialinio draudimo neįgalumo atveju rūšis, kuria siekiama iš dalies kompensuoti pajamų praradimą darbingo amžiaus asmeniui netekus pastovaus darbingumo. Teisę gauti šią pensiją turi nustatytą laiką drausti valstybiniu socialiniu pensijų draudimu asmenys, netekę 45 ir daugiau procentų darbingumo.

Asmenims, kuriems nustatoma 60-100 procentų darbingumo, netekto darbingumo pensijos

neskiriamos, nes pagal Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymą šie asmenys laikomi nedarbingais

Ši pensija skiriama ir mokama esant tokioms sąlygoms:

Pirmos pensijų pakopos dalyviams pensiją moka „Sodra“

II PAKOPOS PENSIJŲ FONDAI „DNB“ BANKE

II IR III PAKOPOS PENSIJŲ FONDE VERTĖ

Dalyviai tebeturi teisę gauti „Sodros“ mokamas socialines išmokas: ligos, motinystės ir kitas.

Pensiją gausite iš kelių šaltinių — iš „Sodros“ ir iš pensijų fondo.

1. Išnagrinėjus pensijų kaupimo sistemą Lietuvoje nustatytos trijų rūšių valstybinės socialinio draudimo pensijos: Senatvės, Netekto darbingumo, Našlių ir našlaičių. Teisė gauti kiekvieną iš šių pensijų atsiranda įvykus draudžiamajam įvykiui ir turint atitinkamos rūšies pensijai paskirti nustatytą minimalų valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą. Nei teisė į šią pensiją, nei jos dydis nepriklauso nuo asmens įgyto valstybinio socialinio pensijų draudimo stažo trukmė ir pajamų, nuo kurių jis pats mokėjo arba už jį buvo, arba turėjo būti mokamos valstybinio socialinio pensijų draudimo įmokos, dydis. Tad asmens teisę į valstybinę socialinio draudimo pensiją suponuoja tik socialinio pensijų draudimo įmokų mokėjimas.

  • Finansai Referatas
  • Microsoft Word 285 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (3769 žodžiai)
  • Kolegija
  • Slaptas
  • Pensijų kaupimo veikla Lietuvoje
    10 - 10 balsai (-ų)
Pensijų kaupimo veikla Lietuvoje. (2015 m. Spalio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/pensiju-kaupimo-veikla-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 10:18
×