Pensijų reformos Lietuvoje referatas


Socialinio draudimo sistemos esmė. Pensijų fondai ir jų esmė. Pensijų fondų pakopos. Pensijų fondų reikšmė. Senstančios visuomenės problemos. Pensijų fondų privalumai. Pensijų fondų trūkumai. Gyvybės draudimas ir esmė. Gyvybės draudimo funkcijos. Gyvybės draudimas – būdas taupyti. Privalumai. Gyvybės draudimo trūkumai. Investiciniai fondai ir jų esmė. Investicinių fondų privalumai. Investicinių fondų trūkumai. Išvados.


Apibūdinti kas yra Pensijų fondai, kokia yra jų esmė, privalumai, trūkumai.

Apibūdinti kas yra investiciniai fondai ir jų esmė, privalumai, trūkumai.

Pensijų fondai yra finansinės institucijos, kurios formuoja savo kapitalą iš asmenų, kaupiančių lėšas savo pragyvenimui senatvėje, įnašų ir naudoja šias atidėtas lėšas tam tikram laikotarpiui investicijoms į nekilnojamą turtą bei vertybinius popierius. Būna valstybiniai ir privatūs fondai. Labai svarbu maksimalus investicijų saugumas, nes visos lėšos turi grįžti tam tikru laiku ateityje. Todėl visos investicijos daromos į aukščiausios kokybės vertybinius popierius, tarp jų Vyriausybės vertybinius popierius, žemę. Lietuvoje sudarytos sąlygos funkcionuoti valstybiniams ir privatiems pensijų fondams.

Taigi, jei Jūs sudarėte pensijų kaupimo sutartį iki 2012 m. pabaigos, JŪS patys galėjote nuspręsti, ar pasinaudosite minėtais įstatymų pakeitimais, ir priimti Jums tinkamiausią sprendimą dėl senatvės pensijos kaupimo. Asmenims, tapusiems pensijų kaupimo dalyviais iki 2013 m. sausio 1 d., buvo siūloma rinktis iš trijų skirtingų tolimesnio kaupimo variantų.

Į Jūsų pasirinktą pensijų fondą pervedamos įmokos yra investuojamos, todėl, kuo anksčiau pradėsite kaupti, tuo daugiau tikėtina galėsite turėti senatvėje.

2012 metų pabaigoje Lietuvos Respublikos Seimas pakeitė galiojančią pensijų kaupimo sistemą ir priėmė Pensijų kaupimo ir Pensijų sistemos reformos įstatymų pataisas. Jos įsigaliojo nuo 2013 m. sausio 1 d. ir turi įtakos visiems pensijų sistemos dalyviams: ir esamiems, ir būsimiems.

Dabar Lietuvoje vidutinė „Sodros“ pensija sudaro tik apie 35 proc. vidutinio atlyginimo. Kaupimas II pakopoje leidžia pensiją padidinti iki 50-60 proc. gaunamų pajamų. Tačiau tai yra vienas žemiausių rodiklių pasaulio šalyse, nes netgi 5.5 proc. pervedamų lėšų į pensijų fondus dydis nėra pakankamas. Pateikiame palyginimą, kokią dabartinio užmokesčio dalį sudarys būsimos pensijos įvairiose šalyse kaupiant II pakopoje.

Savarankiškas kaupimas III pakopoje leidžia būsimą pensiją padidinti ir iki 80 proc. ar daugiau ir tokiu būdu pasiekti rekomenduojamą pensijos dydį.

Lietuvoje veikianti “Sodros” pensijų sistema yra paremta tik lėšų perskirstymu tarp dirbančiųjų ir pensininkų. Tokia sistema yra tinkama ir gerai veikia tuo atveju, kai šalyje yra didelis gimstamumas, didelis dirbančių žmonių skaičius ir trumpa gyvenimo trukmė. Tačiau, kaip rodo paskutinių dešimtmečių tendencijos, demografinė situacija daugumoje išsivysčiusių pasaulio šalių keičiasi ir atskleidžia “Sodros” sistemos trūkumus. Gimstamumas mažėja ir, visuomenei senstant, didėja „išlaikytinių“ skaičius. Lietuvos Statistikos departamento duomenimis, 2005 metais Lietuvoje vienam 60 metų ir vyresniam asmeniui teko 2.68 darbingo amžiaus (15-59 m.) asmens. Tuo tarpu 2030 metais šis skaičius sumažės net trečdaliu – iki 1.74. Gimstamumo mažėjimas, emigracija ir nedarbo lygio augimas mažina mokančiųjų mokesčius skaičių, be to, dalis jų tampa „išlaikytiniais“, gaunančiais bedarbystės pašalpas. Krizei praėjus ir susireguliavus darbo rinkai, bedarbių sumažės, tačiau senstanti visuomenė yra ilgalaikė tendencija ir niekas nežino, kada ji baigsis. Specialistų teigimu, pensinio aprūpinimo sistemos, tokios kaip “Sodra” Lietuvoje, nesugebės pasirūpinti vis senėjančios visuomenės gerbūviu. “Sodros” surenkamos lėšos nėra investuojamos, o tik perskirstomos, todėl valstybinės socialinio draudimo pensijos ateityje tik mažės.

Planuojama, kad šių metų pabaigoje „Sodros“ biudžeto deficitas sieks 2 mlrd. Lt.

  • Microsoft Word 227 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (4310 žodžiai)
  • Universitetas
  • Owenviktorija
  • Pensijų reformos Lietuvoje referatas
    10 - 2 balsai (-ų)
Pensijų reformos Lietuvoje referatas. (2016 m. Spalio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/pensiju-reformos-lietuvoje-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 19 d. 14:26
×