Pensijų sitemų modeliai ir administravimo pokyčiai


Įvadas. Pensijų sitemų modeliai ir administravimo pokyčiai. Pensijų sitemų modeliai. Šiaurės europos modelis. Anglosaksų modelis. Kontinentinės europos modelis. Pietų europos modelis. Hibridinis modelis. Rytų europos modelis. Išvados. Literatūra.

Valstybinė pensijų sistema kartu su sveikatos apsauga laikomos valstybės socialinės gerovės pagrindu, o senatvės pensijų sistemos modelių tobulinimas yra būtinas besikeičiančių veiksnių aplinkoje. Žmonių gyvenimo trukmė vis ilgėja, ypač išsivysčiusiose ir sparčiai besivystančiose šalyse. Pensinio amžiaus asmenys, palyginus su dirbančiaisiais, sudaro vis didesnę dalį ir prognozuojama, kad ES senatvės priklausomybės lygis 2050 metais gali siekti iki 50 procentų. To pasekoje senatvės pensijų išmokos sudarys ne tik vis didesnę valstybių socialinių išlaidų dalį, bet ir didins valstybių įsipareigojimus savo piliečiams. Todėl siekiant užtikrinti Lietuvos ir kitų šalių valstybinių pensijų sistemų finansinį stabilumą, reikia jas tobulinti.

Galima teigti, jog yra keli būdai kaip užtikrinti senatvės pensijų sistemų pusiausvyrą – t.y. subalansuoti socialinį biudžetą bei sulaukusiems pensijinio amžiaus asmenims užtikrinti kuo didesnę pajamų pakeitimo normą. Einamųjų mokėjimų ir kaupimo finansavimo modelių bei apibrėžtų išmokų.

Šiuo metu moderniausia laikoma senatvės pensijų pakopų sistema, kuri būtent yra sukurta šių modelių pagrindu. Pirmoji pakopa veikia einamųjų mokėjimų ir apibrėžtų įmokų pagrindu. Antroji ir trečioji pakopa remiasi kaupimo ir apibrėžtų įmokų modeliu. Pirmoji ir antroji pakopos yra finansuojamos iš asmenų mokamų socialinių mokesčių, o trečioji pakopa remiasi savanorišku įmokų mokėjimu.

Pensijų sistema, paremta pakopomis, gali padėti įveikti galimas rizikas efektyviau nei vienas pasirinktas senatvės pensijų sistemos modelis. Norint užtikrinti efektyviai veikiančią pensijų sistemą, kurios pagrindą sudaro pakopos, reikalinga numatyti ilgalaikius tikslus bei viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą.

  • Microsoft Word 33 KB
  • 2012 m.
  • 11 puslapių (4194 žodžiai)
  • Universitetas
  • Donata
  • Pensijų sitemų modeliai ir administravimo pokyčiai
    10 - 3 balsai (-ų)
Pensijų sitemų modeliai ir administravimo pokyčiai. (2012 m. Birželio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/pensiju-sitemu-modeliai-ir-administravimo-pokyciai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 15:34
×