Perėjimas iš autoritarizmo į demokratiją


Demokratijos konsolidacija. Demokratinė transformacija. P. hoegas perejimas i suaugusiuju gyvenima. Demokratijos transformacija.

Perėjimas iš autoritarizmo į demokratiją. Liberalizacija. Demokratinė transformacija. Demokratijos konsolidacija.

Pagrindine demokratizacijos prielaida tyrinėtojai laiko skilimą valdančiojo elito viduje į reformatorius ir konservatorius. Kokiais būdais bus sprendžiama režimo krizė, sąlygoja politiniai “paktai“. Tai elito grupių susitarimai dėl kompromisų, kurie nulemia perėjimo į demokratiją modelį. Politiniais paktais kuriamos demokratinės konkurencijos taisyklės, kurios yra aptariamos siauro elito grupių rate. Tai institutai, kurie stumia politinę sistemą link demokratijos nedemokratinėmis priemonėmis. Laipsniška transformacija, kuri remiasi derybomis ir paktais. Pakankama sąlyga režimo pasikeitimui užtikrinti yra steigiamieji rinkimai. Kritinis demokratizacijos taškas senosios vyriausybės pakeitimas kita, išrinkta laisvų, atvirų ir teisingų rinkimų keliu.

Šių procesų eigoje pasiekiamas demokratijos procedūrų minimumas: vyksta rinkimai, toleruojamos asociacijos, užtikrinamos žmogaus teisės, mažėja valdžios organų diktatas. Dar nepasiekiamas fundamentalus konsensusas, nustatantis santykius tarp partijų, organizuotų interesų ir etninių grupių. Rinkimai šiuo laikotarpiu vyksta, remiantis vis kitais įstatymais, rinkėjų preferencijos kinta tai vienos, tai kitos partijos naudai, konstituciniai įstatymai neužtikrina apsaugos nuo centrinės vyriausybės kišimosi. Antroji “transformacija“, kur paktų pagrindu yra susitariama dėl demokratijos institutų, socialinių ir ekonominių santykių mechanizmų.

Lemiama demokratinio režimo įsitvirtinimo sąlyga yra elito, atstovaujančio konkuruojančias organizuotas gyventojų grupes, susitarimai.

  • Microsoft Word 13 KB
  • 2012 m.
  • 2 puslapiai (592 žodžiai)
  • Mantas
  • Perėjimas iš autoritarizmo į demokratiją
    10 - 3 balsai (-ų)
Perėjimas iš autoritarizmo į demokratiją. (2012 m. Kovo 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/perejimas-is-autoritarizmo-i-demokratija.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 03 d. 03:02
×
110 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo