Periferinė ir centrinė nervų sistema: funkcijos ir receptoriai


Tik žmogui būdingas sensorinis kalbos centras , kuris susijęs su tariamų garsų suvokimu. Vad 69psl. Baltoji ir pilkoji. Kuo skiriasi nervas ir neuronas.


2. Periferinė nervų sistema (nerviniai mazgai, nervai, somatinė - įnervuoja griaučių raumenis, autonominė/vegetacinė įnervuoja vidaus organus ir pagal poveikį ji dar skirstoma į simpatinę - parengia organizmą darbui, koordinuoja reakciją į stresą, ir parasimpatinę - susijusi su atsipalaidavimo būsena, reguliuoja virškinimą, augimą ir liaukų veiklą).

1. Neuronai - struktūrinis, funkcinis nervų sistemos vienetas, kuris sugeba priimti informaciją, paversti ją nerviniu impulsu ir perduoti audiniams.

3.1. Nervinės ląstelės branduolys saugo paveldimą informaciją ir reguliuoja gyvybines funkcijas, bet neperduoda genetinės informacijos kitoms ląstelėms, nes neuronai nesidalija. Daug mitochondrijų, kurios teikia energiją nervinių impulsų perdavimui. Daug ribosomų (ŠET), kurios sintetina mediatorius (baltymus). Goldžio kompleksas, pakuoja susintetintas medžiagas.

2. Dendritai trumpi ir labai išsišakoję, aksonas ilgas ir mažai šakotas.

3. Dendritais nerviniai impulsai sklinda į ląstelės kūną, aksonais - iš ląstelės kūno į kitas ląsteles arba audinius.

4. Aksonai turi mielininį dangalą. Mielininis dangalas leidžia greičiau sklisti nerviniams impulsams.

Nervinės ląstelės gali būti trijų rūšių. Mokėti įvardinti neurono rūšis, pagal atliekamas funkcijas ir atpažinti paveikslėlyje judinamąjį neuroną. Ž. K. 79psl, vadovėlyje 54-55 psl paveikslėliai 1.9, 1.12.

1. Padeda prisitaikyti prie kintančios aplinkos sąlygų, greitai reaguoti į įvairius vidaus ir išorės aplinkos poveikius.

3.2. Sinapsė - jungtis tarp nervinių ląstelių ir jų efektorių, kurios pagalba perduodami nerviniai impulsai. Sandara žk 80psl.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (947 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Bacevičiūtė
  • Periferinė ir centrinė nervų sistema: funkcijos ir receptoriai
    10 - 2 balsai (-ų)
Periferinė ir centrinė nervų sistema: funkcijos ir receptoriai. (2020 m. Balandžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/periferine-ir-centrine-nervu-sistema-funkcijos-ir-receptoriai.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 16 d. 07:23
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo