Periferinė ir centrinė nervų sistema


Nervų sistema. Įvadas. Kas yra centrinė nervų sistema? Nugaros smegenys. Pilkoji medžiaga ir baltoji medžiaga. Galvos smegenys. Neuronų sandara. Neuronų rūšys. Refleksas. Kas yra periferinė nervų sistema? Nervai. Nervinis rezginys. Nervinis mazgas. Galviniai nervai. Specifinio jutimo nervai. Mišrūs nervai. Nugariniai nervai. Netaisyklingo auskarų vėrimo pasekmės. Taškinis veido masažas. Taškinis galvos masažas.


Tikslas- susipažinti su žmogaus periferine nervų sistema (PNS) ir centrine nervų sistema (CNS). Uždaviniai: Apibūdinti periferinę ir centrinę nervų sistemas. Išanalizuoti nervų struktūrą. Išskirstyti periferinę ir centrinę nervų sistemas pagal funkcijas. Pritaikyti nervų sistemas kosmetologijoje.

Centrinė nervų sistema (lot. systema nervosum centrale) – nervų sistemos dalis atliekanti daugelį nervinės veiklos funkcijų. Ją sudaro: Nugaros smegenys – stuburo kanale. Galvos smegenys – glūdi kaukolės ertmėje.

CNS dalis esanti stuburo kanale. Stuburo smegenys tęsiasi nuo galvos smegenų iki juosmens srities. Nugaros smegenys sudarytos iš: Pilkosios medžiagos Baltosios medžiagos.

Pilkoji medžiaga yra apsupta baltąja medžiaga. Pilkojoje medžiagoje skiriami dorsalinis (užpakalinis) ir ventralinis (priekinis) ragai. Išilgai smegenų jie formuoja priekinį ir užpakalinį stulpus. Tarp šių dviejų ragų yra įsiterpęs lateralinis ragas. Baltoji medžiaga skirstoma į užpakalinį, lateralinį ir priekinį stulpelius.

Kaktos zona (uoslė, mąstymas, judėjimas, kalba). Smilkinių sritis (klausos, kalbos suvokimas). Momentskiltis (jutimas, skonis). Pakaušio zona (rega).

Nervų sistema sudaryta iš nervinio audinio, o šis – iš ląstelių, vadinamų neuronais. Neuroną sudaro: Kūnas (branduolys, citoplazma, organelės) Ataugos. Jos yra dviejų rūšių: Dendritai (vienas ar keli); Aksonas (vienas).

Neuronai skiriasi savo sandara bei atliekamomis funkcijomis ir skirstomi į šias rūšis: Juntamieji (sensoriniai) – perduoda impulsus iš jutimo organų į nugaros ar galvos smegenis; Judinamieji (motoriniai) – perduoda impulsus iš nugaros ir galvos smegenų į raumenis ir kitus organus; Įterptiniai – galvos ar nugaros smegenyse perduoda impulsus iš juntamųjų neuronų judinamiesiems.

  • MS PowerPoint 3471 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (720 žodžiai)
  • Kolegija
  • Roberta
  • Periferinė ir centrinė nervų sistema
    10 - 2 balsai (-ų)
Periferinė ir centrinė nervų sistema. (2020 m. Kovo 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/periferine-ir-centrine-nervu-sistema.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 12 d. 05:56
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo