Personalo paieška ir atranka: plačiausiai naudojami metodai


Įvadas. Tyrimo metodikos apžvalga. Personalo paieškos ir atrankos teoriniai aspektai. Personalo paieškos ir atrankos samprata. Personalo paieškos būdai ir priemonės. Personalo atrankos etapai ir metodai. Personalo paieškos ir atrankos organizavimas. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedai.


Temos aktualumas. Kiekvienoje šiuolaikinėje įmonėje, tiek privačioje, tiek valstybinėje nuolatos keičiasi informacijos srautai, todėl įmonei yra labai svarbu pasirūpinti tinkamu įmonės personalu, kurio darbas įmonei atneštų puikius rezultatus. Įmonė sėkmingų rezultatų gali pasiekti tik tokiu atveju, jeigu joje dirbantis personalas yra kvalifikuotas. Tačiau šiuo metu Lietuvoje egzistuojantys ir dažniausiai taikomi personalo atrankos ir paieškos metodai neduoda tokios naudos, kokios nori pati darbuotojų ieškanti įmonė. Šiuo metu naudojami metodai yra skirti tik tam, kad būtų galima nustatyti koks yra būsimų įmonės darbuotojų profesinio lygio pasirengimas, t. y. įmonė naudoja tik keletą paprasčiausių darbuotojų atrankos kriterijų kuomet didžiausias dėmesys yra skiriamas asmens išsilavinimui, jo kvalifikacijai, kokį darbo stažą asmuo turi pagal savo profesiją, kokios yra jo asmeninės savybės ir tai, kokia yra to asmens psichologinė būklė. Temos aktualumą lemia tai, kad įmonėms trūksta reikalingos informacijos apie personalo atrankos ir paieškos metodus.

Problema. Augant žmogiškųjų išteklių vertei, didėjant profesionalių darbuotojų trūkumui kiekvienai įmonei darosi vis sunkiau į savo gretas pritraukti ir išlaikytį profesionalų darbuotoją, kuris savo darbą atliktų tinkamai ir padėtų įmonei pasiekti reikiamų rezultatų. Įmonei naudojant senus personalo paieškos ir atrankos metodus yra sunku pasiekti norimų rezultatų, todėl yra labai svarbu išsiaiškinti kokie personalo atrankos ir paieškos metodai yra veiksmingiausi ir kokių metodų įmonė vis dėl to neturėtų naudoti.

Darbo tikslas – ištirti įmonėse plačiausiai naudojamus personalo paieškos ir atrankos metodus.

Tinkamas ir profesionalus personalas, duodantis puikių veiklos rezultatų yra kiekvienos įmonės svajonė. Tokia įmonė gali našiai ir produktyviai dirbti, o galutiniai darbo rezultatai būna tokie, kokių yra tikimasi. Kiekviena įmonė privalo tinkamai ieškoti ir atsirinkti personalą, todėl yra svarbu išsiaiškinti ką reiškia personalo paieškos ir personalo atrankos sampratos.

Personalo paieška – tai procesas, kurio metu organizacija į laisvas darbo vietas ieško naujų darbuotojų. Personalo paieškos proceso galutinis rezultatas – tam tikras skaičius darbo ieškančių žmonių yra atrenkami ir pakviečiami į įmonę darbo pokalbiui (Gelčienė, 2010).

Mokslinėje literatūroje personalo atranka yra apibūdinama kaip procesas (veiksmų visuma), kurio metu iš jau surastų kandidatų į tam tikrą laisvą darbo vietą įmonė atsirenka pasirenka jiems patį tinkamiausią asmenį. Personalo atrankos procesas prasideda kandidatų sąrašo pateikimu ir baigiasi sprendimu pasirinktą asmenį įdarbinti į įmonę. Personalo atranka yra labai atsakingas ir daug įmonės vadovų laiko užimantis procesas. Todėl kuo tiksliau įmonė nuspręs pagal kokius kriterijus ji atsirinks personalą, tuo labiau įmonė gali tikėtis gerų rezultatų iš pasirinkto asmens (Krasauskaitė, 2006).

Didžioji dalis žmogiškųjų išteklių teoretikų nurodo, kad į personalo atranką reikia žiūrėti iš dviejų pusių, t. y. iš darbuotojo ir darbdavio pusės (Strumilaitė, 2008). Personalo atrankos procesas yra procesas apimantis abipusį sprendimą: įmonė sprendžia ar reikia tam žmogui pasiūlyti darbo vietą ir galvoja kokiu būdu būtų galima tai padaryti, o darbdavio pagrindinis tikslas yra pasirinkti darbo vietą pagal tai kokie yra jo poreikiai ir tikslai. Pagrindinis personalo atrankos tikslas yra tinkamo ir profesionalaus asmens atrinkimas į įmonėje esančią laisvą darbo vietą.

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (3650 žodžiai)
  • Universitetas
  • Santa
  • Personalo paieška ir atranka: plačiausiai naudojami metodai
    10 - 1 balsai (-ų)
Personalo paieška ir atranka: plačiausiai naudojami metodai. (2018 m. Sausio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/personalo-paieska-ir-atranka-placiausiai-naudojami-metodai.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 22 d. 13:18
×