Pieno ūkiuose naudojamos dezinfekcinės ir antiseptinės medžiagos


Spenių sanitarija ir antiseptika – pieno kokybės pagrindas. Pagal Mišeikienę 2005 , yra trys pagrindiniai tešmens ir spenių valymo tikslai. 2000 išskyrė veiksnius , mažinančius pieno liaukos uždegimų atsiradimą. Karvių spenių užterštumo įvertinimo metodai Spenių užterštumas gali būti nustatytas keliais būdais. Karvių spenių paruošimo melžti būdai. Bakterijų skaičius piene priklausomai nuo spenių paruošimo būdo Cook. ,. , 2002 /. Sausas karvių spenių šluostymas Speniai gali būti šluostomi valomi. Drėgnas karvių spenių šluostymas Karvių spenių prieš melžimą dažniausiai šluostomi drėgnu būdu. Naudojami tokie šluostymo metodai. Jeigu vandeniu plaunami labai nešvarūs , smarkiai aplipę speniai , tuomet būtina laikytis šių principų. Pats efektyviausias spenių prieš melžimą paruošimą būdas yra spenių pamirkymas į antiseptinį tirpalą. Spenių paruošimo procedūra apima. Antiseptiniai ir plovimo tirpalai. Dezinfekcinės ir valymo priemonės. Fizinis dezinfekavimas. Cheminio dezinfekavimo. Biologinės dezinfekcijos. Atliekant dezinfekcija , reikia atlikti keletą darbų. Literatūros sąrašas.

2. Sedimentinis (nuosėdų) testas. Tai standartinis metodas, naudojamas nuo XIX a. Šeštojo dešimtmečio ir kuris vertina piene esančias nuosėdas. Pagrindinė nuosėdų atsiradimo piene priežastis yra blogai nuvalyti speniai ir tešmuo. Nuosėdų testu gali būti vertinamas ir vienos karvės pienas, ir visos bandos karvių pienas. Dažniausiai šis testas atliekamas vertinant visos bandos karvių pieną; pienas filtruojamas ir pagal filtrų užterštumą vertinamas pieno švarumas. Kai kurie mokslininkai sedimentinius testus naudojo lyginant karvių, kurios buvo ruošiamos skirtingais metodais ir laikomos skirtingomis sąlygomis, tešmens švarumą. Filtrinis popierius buvo uždedamas ant tešmens ir pagal jo užteršimo lygį vertintas tešmens užterštumas. Nustatytas koreliacinis ryšys tarp nuosėdų kiekio ant filtro ir karvės užterštumo bei spenių paruošimo metodo efektyvumo (Mišeikenė, 2005).

3. Terpių metodas. Šis metodas yra dažniausiai taikomas nustatant bakterijų kiekį ant spenio paviršiaus, kadangi tai greitas metodas. Norint įvertinti spenių šluostymo antiseptiniais ir plaunamaisiais tirpalais efektyvumą, prieš užmaunant melžiklius švari terpė patrinama aplink spenio galą. Jeigu karvių speniai prieš užmaunat melžiklius gerai nuvalyti, terpė būna švari. Nešvari terpė parodo, kad spenių valymo metodai turėtų būti tobulesni. Kada speniai yra švarūs, pirmosios čiurkšlės turėtų būti numelžiamos prieš spenių antiseptiką. Melžiant karves stovėjimo vietose pirmosios čiurkšlės niekada neturėtų būti numelžiamos ant kraiko, nes kartu su čiurkšlėmis ant jo gali patekti mikroorganizmai. Po to mikroorganizmai gali pakliūti ant karvės tešmens bei spenių ir melžiant užteršti pieną (Mišeikienė, 2005).

Tešmens ir spenių valymo, plovimo ar šluostymo tikslas – pašalinti nešvarumus, bakterijas, kurių tarpe gali būti ir patogeninių. Valant, plaunant ar šluostant spenius yra sunaikinami tešmens uždegimą sukeliantys mikroorganizmai. Dabartiniu metu pasaulyje naudojami įvairūs būdai karvių speniams ir tešmeniui paruošti. Mokslininkai atliko bandymus, kurių metu įvairiais metodais prieš melžimą buvo ruošiami speniai (Pankey, 1989; Ruegg, 2003)..

Tešmeniui ar speniams šluostyti gali būti naudojamos medžiaginės ir popierinės servetėlės. Pagrindinis tešmens šluostymo drėgnomis popierinėmis servetėlėmis pranašumas lyginant su medžiaginėmis servetėlėmis yra tas, kad jas naudoti yra patogiau ir higieniškiau. Medžiaginės servetėlės yra švelnios, minkštos, geriau absorbuojančios drėgmę, bet jos tarp naudojimų turėtų būti plaunamos ir mirkomos sanitariniame tirpale. Negalima vartoti vienos servetėlės kelioms karvėms.

Vanduo, kuris naudojamas plauti melžimo įrenginius, pieno talpas, karvių spenius bei ruošti antiseptinius tirpalus ir ploviklius, turi atitikti geriamam vandeniui keliamus higieninius reikalavimus. Vandenyje gali būti daugybė bakterijų, kurios gali būti pavojingos ir žmogui. Jeigu vanduo, kuriuo prieš melžimą plaunami karvių speniai yra užterštas bakterijomis, ypač E.coli, ir speniai po plovimo nenusausinami, gali padidėti pieno liaukos uždegimo rizika.

  • Maisto technologija Referatas
  • Microsoft Word 54 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (2759 žodžiai)
  • Erika
  • Pieno ūkiuose naudojamos dezinfekcinės ir antiseptinės medžiagos
    10 - 8 balsai (-ų)
Pieno ūkiuose naudojamos dezinfekcinės ir antiseptinės medžiagos. (2015 m. Gegužės 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/pieno-ukiuose-naudojamos-dezinfekcines-ir-antiseptines-medziagos.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 19:52
×