Pietryčių Europa – Bizantija ir kas po jos?


Pietryčių Europa – Bizantija ir kas po jos? Oskaro Haleckio. Rytų Europos samprata. Rytų Europa – tai regionas, atskiriantis Šv. Balkanų geografinės ribos. Iš trijų pusių jūros Adrijos iš vakarų. Gamtinės Pietryčių Europos ypatybės. Jūros kaip ribos, bet ir kaip priėjimai (jungtys) raižyti krantai, salos patogios laivybai. Etninė Pietryčių Europos situacija. Pietryčių Europa etninė sudėtis. Pietryčių Europos istorijos periodizacija. Karai Bizantijos istorijoje (pagal P. AndersonąKarai (o tiksliau atsikariavimai) buvo esminis Bizantijos istorijos leitmotyvas nuo Justiniano iki Paleologų laikų. Bizantijos karų eiga (potvyniai ir atoslūgiaiJustinianas VI a. Bizantijos “Socialinė ekologija” (pagal P. AndersonąRytiniame Viduržemyje, skirtingai nei vakariniame. Bizantijos socialinės raidos “Patas”. (pagal P. AndersonąTarp postbarbariškos ir. “Bizantijos socialinis patas-2” gyvybingumo priežastys ir pasekmės. Bizantija nusikratė pakankamai Antikos naštos. Bizantija įstrigusi tarp vergovinio ir feodalinio gamybos būdo. Į vergovę Bizantijos visuomenė grįžti negalėjo. Esminės technologinės Bizantijos naujovės. Nei pakinktai, tvirtinami ant pečių, nei sunkus plūgas nebuvo naudojamas. Respublikinės santvarkos likučiai. Bizantijoje. Iš Romos imperijos Bizantija paveldėjo respublikos santvarkos likučius senatą. Ir jų sunaikinimas. Vi-vii a. Senatas ir dimai prarado savo pozicijas. Bizantijos imperatorius. (bazileusas ir autokratasImperatorius nebuvo sudievintas. Bizantijos diduomenės padėties ypatybės. Valstybė kontroliavo žemės ir valstiečių kiekį, kurie priklausė žemvaldžiui. Bizantijos dvasininkijos padėties ypatybės (pagal ChačaturianBent jau iki XII a. Dvasininkija visiškai buvo nušalinta nuo administracinės veiklos. Bizantijos pirklių ir amatininkų padėties ypatybės. Pirkliai ir amatininkai Bizantijoje buvo stipriai kontroliuojami valstybės. Bizantijos žlugimo priežastys (pagal ChačaturianIšorinės bloga tarptautinė. Bizantijos sandraugos valstybės. Pietryčių Europoje. Feodalizmo sintezės problema. Pietryčių Europoje (pagal P. AndersonąAbi stipresniosios slavų valstybės (Bulgarija ir Serbija) siekė tapti ne karalystėmis. Ikimodernios Pietryčių Europos kultūros svarbiausi komponentai.

Bizantijos socialinės raidos “patas” (pagal P. Andersoną).

Tarp postbarbariškos ir vėlyvosios imperinės santvarkų susiklostė “pato” situacija: Net ir praradusi pusiasalį VI–VII a. Bizantijos imperija buvo dar pernelyg stipri ir gyvybinga, kad būtų galima ją sunaikinti iš išorės. Kita vertus, slavai ir tiurkai kolonizavę Balkanus buvo pernelyg gausūs, kad juos būtų galima asimiliuoti. Be to, slavų bendruomenės buvo pernelyg primityvios, kad pajėgtų sukurti tokius politinius darinius, kokius sukūrė germanai Vakaruose. Susidūrimas per Didįjį tautų kraustymąsi neišvirto į kataklizmą iš kurio būtų gimusi sintezė. Tai tapo ilgalaikiu vienas kito alinimu, kuris vedė į aklikelį ir ruošė dirvą sėkmingiems osmanų užkariavimams.

“Bizantijos socialinis patas-2”: gyvybingumo priežastys ir pasekmės (pagal P. Andersoną).

Į vergovę Bizantijos visuomenė grįžti negalėjo, nes: tam reikėjo didelės ekspansinės programos reguliariai teikiančios pakankamai vergų; vergija išliko vyraujanti valstybės gamybiniame sektoriuje, bet ji niekada nedominavo žemės ūkyje; vergai tarnavo turtingųjų namuose ir buvo naudojami dideliuose dvaruose iki XII a.; vergų šaltiniai buvo sėkmingi karai, taip pat Krymo vergų turgus. Stipri imperinė biurokratija ir išlikusi vergų ekonomika blokavo feodalinio eksploatacijos būdo klostymąsi ir senjorinį separatizmą. Kiekvienas gyventojų susivienijimas Bizantijoje buvo pavaldus imperatoriaus valdžiai, mokesčių rinkėjams, teisėjams ar armijai.

Pirkliai ir amatininkai Bizantijoje buvo stipriai kontroliuojami valstybės. Kontrolės pasekmės buvo dvejopos: Privalumai: garantuoti armijos, imperatoriaus rūmų ar didikų užsakymai; Trūkumai: valstybė apdėdavo dideliais muitais, valdininkai vykdė smulkmenišką netgi gamybos proceso priežiūrą, nebuvo apsaugos nuo valdžios savivalės.

  • MS PowerPoint 4268 KB
  • 2016 m.
  • 37 puslapiai (1889 žodžiai)
  • Eva147147
  • Pietryčių Europa – Bizantija ir kas po jos?
    10 - 6 balsai (-ų)
Pietryčių Europa – Bizantija ir kas po jos?. (2015 m. Vasario 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/pietryciu-europa-bizantija-ir-kas-po-jos.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 13:48
×