Pilietiškumas kalbėjimo potemė


Lietuvių kalbėjimo potemės 2018.

Pilietiškumas kalbėjimo potemė


Pilietiškumas – viena svarbiausių kiekvieno žmogaus vertybių – pareigų atlikimas valstybei, tautai. Pilietiškumo sąvoka yra labia plati, į ją įeina ne tik pareigų atlikimas, bet ir moralės normos, žmogaus dvasinės vertybės. Pilietiškumą mūsų tautos istorijoje geriausiai perteikia literatūra. Pasirinkau trijų autorių kūrybą. Tai – J.Radvanas, Maironis, J.Marcinkevičius. Šių autorių kūryboje pilietiškumas yra akivaizdus.

Pirmasis mano pasirinktas rašytojas – J.Radvanas. Jo sukurtoje poemoje „Radviliada” pilietiškumas reiškiasi per didiko patrioto, tėvynės gynėjo paveikslą. Radvanas buvo protestantas, labai dėkingas globėjui Mokalojui Radvilai Rudajam, todėl po jo mirties aprašė šio iškilaus žmogaus gyvenimą ir darbus. 1592 metais buvo išspausdintas monumentalaus stiliaus kūrinys – poema „Radviliada”. Kunigaikščio Mikalojaus Radvilos Rudojo asmenybė išaukštinama kaip didiko patrioto, tėvynės gynėjo idealas. Radvila labiausiai pasižymėjo kaip karvedys Livonijos kare. Lietuva ir Lenkija kovojo su Maskva dėl Livonijos. Didžiausia Radvilos pasiekta pergalė – Ūlos mūšis. Poema pasakoja apie karvedžio kilmę, auklėjimą, karo įvykius, herojaus mirtį. Jau nuo mažens kunigaikštis buvo ugdomas kaip tėvynės gynėjas. Didžiausia žmogaus vertybė – geri darbai, už kuriuos bus atlyginta danguje.

Pilietiškumas kalbėjimo potemė. (2016 m. Kovo 14 d.). http://www.mokslobaze.lt/pilietiskumas-kalbejimo-poteme.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 06:25