Pilietybės įgijimo būdai


Įvadas. Konstitucijos įtvirtinta pilietybės samprata. LR Pilietybės apibrėžimas. LR Pilietybės įgyjimas. Pilietybės įgijimas gimstant. Pilietybės įgijimas supaprastinta tvarka. Pilietybės suteikimas natūralizacijo tvarka. Pilietybės suteikimas sudarant santuoką. Pilietybės suteikimas išimties tvarka. LR pilietybės grąžinimas. Pilietybės neteikimas ir negrąžinimas10. Išvados. Literatūra.

Šiame laikmetyje Lietuvoje daug diskutuojama apie pilietybės problematiką, dažniausiai tai dvigubos ir išimties tvarka suteikiamos Lietuvos Respublikos pilietybės diskusijų atgarsiai. Šios diskusijos kelia nemenką ažiotažą mūsų visuomenėje. Nuomonės šiose diskusijose dažnai pasiskirsto diametraliai priešingai. Asmeniškai laikausi Prof. habil. dr. Alfonso Vaišvilos išdėstytos minties:

Todėl šiame darbe noriu dar kartą įdėmiai pažvelgti į pačias problematikos ištakas – LR pilietybės įsigijimo būdus.

Darbo tikslas – supažindinti su LR Konstitucijoje ir kituose norminiuose aktuose įtvirtintomis nuostatomis dėl LR pilietybės įgijimo būdus.

Darbo uždaviniai:

3. Poįstatyminiai aktai – vyriausybės nutarimai pvz. ,,Dėl Lietuvos Respublikos pilietybės dokumentų rengimo tvarkos aprašo patvirtinimo ir t.t., kurie detalizuoja įstatyme numatytus procedūrinius bei kitus klausimus.

Norint sužinoti kokie yra Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo būdai, visų pirma mums reikėtų sužinoti, o kas gi yra tas Lietuvos Respublikos pilietis?

Taigi remiantis LR pilietybės įstatymo 1 straipsniu, LR piliečiu yra laikomi:

3.2 PILIETYBĖS ĮGIJIMAS SUPAPRASTINTA TVARKA

3.3.1 PILIETYBĖS SUTEIKIMAS SUDARANT SANTUOKĄ

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo 20 straipsniu, išimties tvarka pilietybė suteikia:

Remiantis Meilutės Taljūnaitės straipsniu „Sociologinė pilietybės samprata ir modeliai“ norėčiau apibendrinti: nėra nei vienos modernios valstybės, kuri formaliai neapibrėžtų savo pilietiškumo sampratos, viešai pripažindama grupę asmenų savo nariais, o visus kitus laikydama nepaliečiais ar svetimšaliais. Apibūdinant pilietybę išreiškiamas asmens priklausymas konkrečiai valstybei. Todėl pilietybė - objektyvus nuolatinis asmens teisinis ar politinis ryšis su konkrečia valstybe. Pilietybė neegzistuoja be valstybės. Pilietybė yra neatskiriama valstybės suvereniteto savybė. Valstybės teritorijoje gyvenantys asmenys sudaro valstybės gyventojus, bet tik demografine bet ne teisine kategorija. Valstybine teisine prasme valstybės gyventojus sudaro tik valstybės piliečiai. Įvairiose šalyse pastebima pilietybės suteikimo ir administravimo praktikų raida. Vieni pilietybę aprašo tautybės ir formalaus pilietybės suteikiamo statuso terminais, tuo tarpu kiti priima pilietybę kaip vieningą socialinę ir politinę narystę. Aišku tik viena - pilietybės klausimai yra glaudžiai susiję su etniniais, regioniniais ir tarptautinių santykių klausimais. Tai svarbu tiek konkrečiai valstybei, tiek atskiram regionui. Pilietybės klausimai iš esmės yra siejami su socialiniu stabilumu konkrečiame regione, todėl jie visada yra Europos Sąjungos organizacijų akiratyje.

Lietuva, iki stojimo ir jau būdama ES nare, taip pat išgyveno ir išgyvena aukščiau minėtą pilietybės teisinės sampratos raidą. Pilietybės kaip asmens ir valstybės ryšio supratimas pateikiamas tokių Lietuvos teisininkų, kaip: V. Sinkevičiaus, V. Vadapalo, P. Kūrio, A. Pumpučio, B. Nemicko ir kitų darbuose. Kai kurie užsienio autoriai [Barrington L. W. Understanding Citizenship Policy in the Baltic States. In: From Migrants to Citizens: Membership in a Changing world. Ed. by T. A. Aleinikoff, D. Klusmeyer. Washington, D. C. 2000. P. 253–267], nagrinėjantys Baltijos valstybių pilietybės politikos ir teisės raidą po nepriklausomybės atkūrimo, pripažįsta, kad Lietuvos pilietybės instituto raida buvo mažiausiai socialinės atskirties dimensiją įgyvendinanti, palyginus su Latvija ir Estija.

  • Microsoft Word 38 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2733 žodžiai)
  • Universitetas
  • Andrius
  • Pilietybės įgijimo būdai
    10 - 3 balsai (-ų)
Pilietybės įgijimo būdai. (2015 m. Lapkričio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/pilietybes-igijimo-budai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 13:57
×