Pinigai ir ekonomika


Turinys. Įvadas. Pinigų samprata. Pinigai ir jų savybės. Pinigų funkcijos. Istorinė pinigų raida. Pinigai ir bankų veikla. Šiuolaikinių bankų veikla ir pinigai. Centrinis bankas ir jo funkcijos. Pinigų pasiūla ir paklausa. Pinigų vertė. Pinigų pasiūla ir jos reguliavimas. Paklausa pinigams. Pinigų valdymas ir kontrolė. Pinigų srautų valdymas. Pinigų rinka ir jos kitimai. Monetarinė pinigų politika. Išvados. Literatūros sąrašas.

Monetarinė ekonomika – tai ekonomika, kurioje vartojami pinigai. Pinigai tapo svarbiausia visuomenins veiklos sferos dalimi, tai yra pagrindiniu tarpininku tarp pardavėjo ir pirkėjo. Temos pinigai ir ekonomika pasirinkimu norėta išsiaiškinti pinigų sąvokos temoje paliečiama pinigų svarba ekonomikoje, nagrinėjant bankų veiklą, karu aptariant, kaip pavyzdį, Lietuvos centrinio banko veiklą. Taip pat nagrinėjama pinigų pasiūla ir paklausa, kaip šių veiksnių kitimai lemia ekonomiką. Taigi analizuojama, kaip šinustatyti pinigų ir bankų veiklos ypatumus č apibūdinant šiuolaikinio banko veiklą (centrinio banko veiklą) bei siūlomus pinigus (pinigų pasiūlą).

Parodyti kaip pinigų pasiūla ir paklausa gali būti veikiama vyriausybės politikos č išsiaiškinant monetarinės politikos svarbą.

Taigi pagrindinis klausimas, į kurį reikia atsakyti: kokią rolę užima pinigai ekonomikoje? šie pagrindiniai tikslai ir uždaviniai leis geriau suvovargu ar rasime šiandien žmogaus veiklos sferą, kur būtų galima apsieiti be pinigų. Pinigais apmokama už prekes, paslaugas, grąžinama skola, kaupiamas turtas. Nei vienas ekonomikos reiškinys arba procesas nepaaiškinamas be kainos, o pastaroji yra ne kas kita kaip pinigų atspindys. Tačiau norint suprasti pinigų esmę, reikia suvokti ne tik jų bendrąją sąvoką, bet ir išsiaiškinti pinigų savybes (kokie pinigai turi būtpinigai – visuotinės vertės ekvivalentas, atliekantis mainų, kaupimo, vertės mato, cirkuliacijos ir mokėjimo priemonių funkciją (5, p. 449).

Taigi pinigai plačiąja prasme beveik pinigai, pinigų pakaitai (near money) – labai likvidus aktyvas, kurį lengvai ir greitai galima paversti grynais pinigais (2, p. 93).

Grynieji pinigai (cash/currency) – monetos ir banknotai, sudarantys pinigų kiekio dalį ekonomikoje (2, p. 93).

Abiejų formų pinigai – monetos ir banknotai – mainų priemonė, tai yra, ką galima duoti mainais už kurią nors mums reikalingą prekę ar paslaugą (5, p. 449).

Galima daryti išvadas, kad pinigai – priemonė, kuria savo prekes/paslaugas mainome į mums reikiamas prekes/paslaugas. Pinigai dažnai vadinami visų prekių preke ir jie yra vienos įspūdingiausių žmonijos išradimų (5, p. 449).

Nors pinigais gali būti viskas, kas visuotinai priimta atsiskaitant už prekes/paslaugas, tačiau, nors principstabilumas – pinigų vertė turi likti ta pat ir šiandien, ir rytoj. Kai pinigų vertė svyruoja (kyla ir krinta), tai žmonės arba kaupia juos, arba skuba išleisti. Ir viena, ir kita daro žalą ekonomikai (5, p. 464).

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 108 KB
  • 2010 m.
  • 55 puslapiai (14513 žodžiai)
  • Inocentas
  • Pinigai ir ekonomika
    10 - 1 balsai (-ų)
Pinigai ir ekonomika. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/pinigai-ir-ekonomika.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 23:40
×