Pinigai referatas (2)


Lietuvos centrinis bankas. Lietuvos banko atkūrimas 1990. ir veikla iki šių dienų. Lietuvos bankas 1922 –. Lietuvos centrinės bankininkystės ištakos. Depozitinis komercinis bankas. Priima ir saugo indėlius. Teikia paskolas. Surenka ir persiunčia lėšas. Patikėtinių paslaugos. Valiutos keitykla. Seifų nuoma. Kredito banko kortelės. Maklerio paslaugos. Vertybinių popierių platinimas. Kredito unijos. Kaip gaminamos monetos. Kaip formuojamas valiutos blokas. Kas yra intervencija. Kaip atsiranda spekuliacijos. Ar verta kariauti su rinka.

Tiesa, kai kurios šalys savo valiutą susiedavo ne tik su auksu, bet ir su sidabru, t.y. jos rėmėsi bimetaliniu standartu, pavyzdžiui, JAV. Tokiu atveju pinigų įstaigos privalėjo tiek auksą, tiek sidabrą, esant paklausai, pirkti ir parduoti pagal atitinkamą įvairių piniginių vienetų paritetą. Konkrečiai JAV buvo nustatytas santykis 1:18, t.y. 1 uncija aukso prilyginta 18 uncijų sidabro.

Bimetalinę pinigų sistemą buvo sunku valdyti, nes reikėjo palaikyti tvirtos kainos santykį tarp aukso ir sidabro piniginių paritetų. O tai nuolat keldavo nemažai problemų: kai tik sidabro poreikis (gamybinis, buitinis) padidėdavo, pradėdavo dingti sidabrinės monetos (jos paprasčiausiai būdavo perlydomos, suveikdavo taisyklė – jei metalas daugiau vertas negu monetos nominalas, jis išstumiamas iš pinigų rinkos). Retkarčiais, kai pavykdavo atrasti stambesnių aukso arba sidabro telkinių, reikėdavo keisti kurį nors iš piniginių paritetų.

Taigi ankstyvosios pinigų formos buvo kiekinė (galvijai, kailiai ir pan.) ir svorinė (druska, metalas).

Didžiulį perversmą pinigų evoliucijoje padarė popieriniai pinigai, iš esmės pakeitę mainų tarpininko sampratą. Popieriniai pinigai buvo dokumentas, kuris, pats neturėdamas jokios materialinės vertės, galėjo pakeisti dideles turto sumas. Popierinių pinigų užuomazga Vakarų Europoje pastebėta dar 17- ame šimtmetyje. Tai auksakalių-juvelyrų (juos galima laikyti bankininkų pradininkais) išrašomi kvitai asmenims, kurie patiki jiems saugoti savo auksą. Šis kvitas kartu buvo ir auksakalio-juvelyro įsipareigojimas pareikalavus apmokėti kvitą jame nurodomu aukso kiekiu. Pirkliams buvo daug patogiau už prekes atsiskaityti auksakalio-juvelyro išrašytu kvitu, negu nuolat su savimi nešiotis tam tikrą aukso kiekį.

Anglijos bankas – centrinio banko išsirutuliojimo lėto evoliucijos proceso būdu pavyzdys (daugelis centrinių bankų gavo prigimtines prievoles ir funkcijos nuo pat pradžių).pradėjęs veiklą kaip komercinis bankas, per ilgą laikotarpį labai sustiprėjo, prisiėmė valstybės finansuotojo atsakomybę ir pamažu tapo centriniu banku.

Centrinis bankas šiandien – bankas, koordinuojantis šalies pinigų sistemos funkcionavimą ir bankų sistemos veiklą. Centrinis bankas nėra komercinė įmonė, jo tikslas – ne pelnas, bet pinigų pasiūlos reguliavimas. Taigi jis nėra bankas įprastine prasme. Šalių centriniai bankai vystėsi suvokdami, ko reikia atitinkamų šalių bendrai bankų sistemai. Paprastai centrinis bankas nėra pavaldus vyriausybei, taigi gali vykdyti nepriklausomą nuo vyriausybės pinigų politiką, ginti ne vyriausybės, o nacionalinės ekonomikos interesus.

1999 m. kovo mėnesį įsteigtas Lietuvos bankas pratęsė jau tarpukaryje veikusio šalies centrinio banko tradicijas.

  • Microsoft Word 36 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (5589 žodžiai)
  • Universitetas
  • Nadiali
  • Pinigai referatas (2)
    10 - 7 balsai (-ų)
Pinigai referatas (2). (2015 m. Spalio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/pinigai-referatas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 23:11
×