Pinigų rinka ir pagrindiniai jos instrumentai


Įvadas. Finansų rinka. Pinigų rinka. Pinigų rinkos instrumentai. Iždo vekseliai. Komerciniai popieriai. Pervedamieji bankų indėlių sertifikatai. Bankų akceptai. Atpirkimo sandoriai. Kiti pinigų rinkos instrumentai. Pinigų rinkos vaidmuo ekonomikoje. Išvados. Literatūra.

Savo darbe pirmiausia apibūdinau finansų rinkas, kas tai yra, kokie finansų rinkos pagrindiniai bruožai ir kokias funkcijas jos atlieka. Vėliau perėjau prie pagrindinės šio darbo dalies – pinigų rinkos, jos instrumentų ir vaidmens, kurį pinigų rinka atlieka ekonomikoje.

Mano darbo objektas yra pinigų rinka ir jos instrumentai. Savo darbe pabandysiu atskleisti pinigų rinkos esmę, atliekamas funkcijas, bei panagrinėti jos instrumentus.

Finansų rinkas sudaro daug atskirų rinkų. Nėra vienintelės rinkos visiems vertybiniams popieriams. Rinkos skiriasi pagal:

vertybinių popierių, kuriais jose prekiaujama, rūšis;

Pinigų rinka – yra tokia finansų rinka, kurioje prekiaujama vertybiniais popieriais, kurių terminas neilgesnis kaip vieneri metai.

Kapitalo rinka – finansų rinka, kurioje prekiaujama ilgesniais nei vieneri metai termino vertybiniais popieriais.

Įmonės ir vyriausybinės struktūros pinigų rinkoje dalyvauja dviem būdais:

Jos išleidžia trumpalaikės paskolos vertybinius popierius padidinti apyvartines lėšams.

Investuoja laikiną lėšų perteklių į pinigų rinkos vertybinius popierius.

Pavyzdžiui, dažniausiai stambios ir finansiškai stiprios kompanijos leidžia pinigų rinkos vertybinius popierius; vyriausybės leidžia iždo vekselius.

Nors įvairūs pinigų rinkos vertybiniai popieriai skiriasi vieni nuo kitų, jie turi taip pat nemažai ir bendrų ypatybių. Visi pinigų rinkos vertybiniai popieriai yra:

Marketabilumas - sąvoka, apibūdinanti, kaip lengvai aktyvas gali būti parduotas. Marketabilumas skiriasi nuo likvidumo, kadangi likvidumas be lengvo pardavimo dar apima ir minimalių nuostolių (arba visai be jų) sąlygą.

Į pinigų rinkos priemones investuojama, siekiant sumažinti riziką dėka aukščiau išvardintų jų ypatybių, taip pat dėl teikiamų pajamų aiškumo. Investuojant trumpam laikui stengiamasi pirkti patikimo išleidėjo finansinius įsipareigojimus. Trumpas terminas taip pat leidžia susigrąžinti investicijas nominalia verte. Trumpalaikės investicijos turi turėti antrinę rinką, kad investuotojas, esant reikalui atgauti pinigus, galėtų parduoti pinigų rinkos vertybinius popierius prieš terminą.

Pinigų rinkos priemonių privalumas - nedidelė rizika. Pinigų rinkos vertybinių popierių kainos rizika nedidelė, kadangi joje kainos yra gana stabilios, investavimo terminas trumpas ir tai sumažina rinkos kainos kitimo galimybę. Pinigų rinka neteikia didelio kapitalo padidėjimo; dėl vertybinių popierių rinkos kainų išaugimo, tačiau taip pat nėra ir didelių kapitalo praradimų dėl kainos sumažėjimo. Pinigų rinkos skolininkai paprastai yra geros reputacijos, turintys aukštus kredito reitingus, todėl nustatytu laiku vykdo įsipareigojimus: moka palūkanas ir grąžina pasiskolintą pagrindinę sumą. Dėka trumpo pinigų rinkos priemonių termino nedidelis infliacijos poveikis investicijų vertei, retai patiriama valiutos kurso rizika, nedidelė politinė ir juridinė rizika, t.y. galimybė, kad valstybės teisinės sistemos ir reguliavimo pasikeitimai pakeis investuotojo numatomas gauti pajamas.

Faktiškai pinigų rinka susideda iš daugelio rinkų, kuriose prekiaujama skirtingomis finansų priemonėmis. Ji susideda iš visumos ūkio subjektų, kurie skolina, ir tų, kurie skolinasi trumpam laikui. Pinigų rinka neturi specifinės operacijų vietos, t.y. formalios organizacijos kaip vertybinių popierių birža nuosavo kapitalo rinkai.

Pinigų rinkų veiklos centre yra dileriai ir brokeriai (finansų makleriai), besispecializuojantys perkant ir parduodant vieną ar daugiau pinigų rinkos priemonių.

Pinigų rinkos išsiskiria iš kitų finansų rinkų tuo, kad jos yra didmeninės rinkos, apima didžiulius sandorius. Pinigų rinkos sandoriai vadinami atviros rinkos sandoriais, kadangi jie yra konkurenciniai ir nėra asmeninio pobūdžio.

Pinigų rinkos sandorių veiksmų centras - dilerių ir brokerių kambariai, aprūpinti kompiuteriniu ir telefonų ryšiu su kitais dileriais, klientais. Sandoriai sudaromi, kalbantis trumpu specifiniu žargonu; pokalbiuose, kurie užtrunka vidutiniškai 10 sek., sudaromi milžiniški sandoriai: 5, 10 arba 150 milionų Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių.

Internetiniame žodyne pinigų rinka yra apibūdinama kaip rinka trumpalaikiams finansiniams instrumentams. Pinigų rinkos instrumentams priskiriami iždo vekseliai, bankų akceptai, komerciniai popieriai, Federaliniai fondai ir t. t. Bendra pinigų rinkos instrumentų savybė yra, kad jie visi yra ne ilgesnės nei vienerių metų trukmės, o dažnai ir mažiau nei 30 dienų. Pinigų rinka neturi fizinės vietos. Prekyba pinigų rinkos instrumentais vyksta dideliuose finansiniuose centruose. Kompanijos ir investitoriai dažnai naudoja pinigų rinkos instrumentus kaip laikiną garantą apsirūpinti grynaisiais pinigais. Dauguma pinigų rinkos vertybinių popierių yra laikomi grynųjų ekvivalentu ir įtraukiami į kompanijos balansą.

  • Microsoft Word 51 KB
  • 2015 m.
  • 17 puslapių (4077 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jurgita
  • Pinigų rinka ir pagrindiniai jos instrumentai
    10 - 6 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Pinigų rinka ir pagrindiniai jos instrumentai. (2015 m. Balandžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/pinigu-rinka-ir-pagrindiniai-jos-instrumentai.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 17 d. 17:09
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo