Pinigų samprata, savybės, rūšys


Bankininkystės savarankiškas darbas.

Pinigų samprata , savybės , rūšys Violeta Mačiulienė. Straipsnio tyrimo objektas –. Straipsnio tyrimo metodai. Pinigų istorinė raida. Pirmieji popieriniai pinigai. Pinigų samprata ir jų rūšys. Pinigų raida Lietuvoje. Elektroninių pinigų samprata , savybės , rūšys. Elektroninių pinigų savybės , skirtumai nuo įprastinių pinigų. Elektroninių ir fizinių pinigų savybių palyginimas Savybė Elektroniniai pinigai. Elektroninių pinigų rūšys. Kaip tai veikia. The concept of money cash and non electronic , properties , and types.


Pagrindiniai žodžiai. Pinigai, Grynieji pinigai, Elektroniniai pinigai, Pinigų savybės ir rūšys, Pinigų funkcijos, Pinigų raida, Mainai, Monetos, Popieriniai pinigai, E. kortelės.

Civilizacijos raidoje pinigai evoliucionavo nuo realios vertės prie abstrakčių simbolių: brangiausius metalus ir iš jų nukaltas monetas pakeitė popieriniai pinigai. Iš pradžių pastarieji buvo keičiami į brangiųjų metalų monetas, po to atsisakyta juos keisti, o dar vėliau atsirado sąskaitiniai pinigai ir atitinkamai atsiskaitymas negrynaisiais pinigais, t.y. mokėjimas, kuris atliekamas pervedant pinigus iš skolininko sąskaitos į kreditoriaus sąskaitą skolininko nurodymu ir kreditoriaus sutikimu.

Dabar atsiskaitymas negrynaisiais pinigais sudaro apie 90 proc. visų atsiskaitymų.

Straipsnio tikslas – išanalizuoti pinigų sampratą, apžvelgiant pinigų atsiradimą, raidą, pagrindines jų savybes, trumpai apžvelgti pinigų rūšis.

Svarbiausi šaltiniai: analizės metu naudota ir specialioji literatūra, bei kiti šaltiniai.

Mokslo sritis, tyrinėjanti monetas, vadinama numizmatika, o monetų tyrėjai vadinami numizmatais. Tačiau numizmatika – ne tik mokslas, bet ir populiari kolekcionavimo sritis, kuri nuo mokyklos suolo žadina smalsumą šimtams jaunų entuziastų.

3. Nacionalines valiutos istorija. Lietuvos Respublikos finansu ministerija. Prieiga per interneta: https://finmin.lrv.lt/lt/apie-ministerija/istorija/nacionalines-valiutos-istorija

1024 m. buvo išleisti pirmieji Kinijos valstybiniai popieriniai pinigai. Juos spausdino varinėmis klišėmis ant iš šiltmedžio žievės pagaminto popieriaus, dar jie buvo vadinami “skraidančiais pinigais”.

Viduramžiais Europoje vyravo monetos – auksiniai florenai, dukatai ir sidabriniai grašiai. Tačiau greta jų nuo XVa. pabg. Ėmė plisti ir popieriniai pinigai5.

Po Pirmojo pasaulinio karo beveik visos šalys nustojo vartojusios auksines monetas6. Jas pakeitė popieriniais pinigais ir smulkiomis, iš pigaus metalo nukaldintomis, monetomis.

4 - 5. Sajauskas, S. (2011). Pinigų istorija. Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras. p. 122-123.

Monetos išradimas buvo ypač svarbus ūkio vystimuisi įvykis, tačiau turėjo ir keletą trūkumų:

10 - 11. Sajauskas, S. (2011). Pinigų istorija. Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras. p. 136 – 133.

14-15-20. Nacionalines valiutos istorija. Lietuvos Respublikos finansu ministerija. Prieiga per interneta: https://finmin.lrv.lt/lt/apie-ministerija/istorija/nacionalines-valiutos-istorija

18-21. Sajauskas, S. (2011). Pinigų istorija. Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras. p. 169-195.

Taigi pinigai – jau seniai nebe tik šnarantys banknotai ir skambančios monetos. Vis labiau artėjama prie elektroninės komercijos; sparti elektroninės komercijos plėtra natūraliai lėmė modernių, naujai aplinkai pritaikytų elektroninių mokėjimo priemonių atsiradimą22. Šioje srityje inovacijos, pradėjusios rastis 1990 metų pradžioje, sąlygoja atsiskaitymo paprastumą patogumą, garantuoja laiko ekonomija ir mažėjančius įkainius.

Šiandien jau esama labai daug įvairių elektroninių mokėjimo priemonių – ir nuotolinės prieigos priemonių, ir elektroninių pinigų.

Ypač elektroniniai pinigai23 (e. pinigai) pasižymi savo įvairove, neapibrėžtumu, skirtingu traktavimu bei jų poveikio kontrolės stoka.

Žetonai arba patys turi vertę, (kaip auksinės monetos), arba jų vertė yra paremta mokumo pasitikėjimu. Žetonų sistemos netoleruoja skolų. Kiekviena e. moneta turi unikalų serijinį numerį ir yra patvirtinama elektroniniu parašu (e. parašu), kuris įgalina įvertinti sandorių autentiškumą ir užkerta kelią tos pačios monetos pakartotiniam išleidimui.

Šaltinis: Vaškelaitis, V. (2006). Pinigai: Pinigų politika ir jos priemonės. Lietuvos Mokslas. Vilnius: VĮ Mokslotyros instituto leidykla. p.427

Elektroniniai pinigai neturi tik fiziniams pinigams būdingų savybių – tvarumo, vienarusiškumo, nors esminės pinigų savybės – dalumas, pastovumas, visuotinis priimtinumas išlieka.

Pinigų samprata, savybės, rūšys. (2016 m. Spalio 08 d.). http://www.mokslobaze.lt/pinigu-samprata-savybes-rusys.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 23 d. 23:53