Pinigų sistemos


Pinigų sistemos. Ekonominiai ir kultūriniai pinigų sistemos pagrindai. Pinigų sistema yra planingas, vieninga mintimi pagrįstas, pinigų sutvarkymas. Kiekvieno krašto pinigų sistema yra krašto pinigų konstitucija, kurią, kaip ir kitų krašto gyvenimo sričių santvarką, nustato krašto įstatymai.

Pinigų sistema yra planingas, vieninga mintimi pagrįstas, pinigų sutvarkymas (s. Uosis, v. Terleckas, v. Baldišis, 1989). Jei bet kurie teisės aktai turi atlikti ekonomines ir kultūrines to krašto gyvenimo sąlygas, tai ypač tenka pasakyti apie tuos teisės aktus, kurie tvarko pinigus, nes pinigai ne tik yra labai artimais saitais susieti su krašto ūkiu ir kultūra, bet dar ir patys yra pasaulio ūkio bei kultūros padariniai. Jei teisinė pinigų santvarka neatitinka krašto ūkio bei kultūros gyvenimo sąlygų, tai bergždžias būtų dalykas laukti tikslingo ir ekonominei krašto gerovei teigiamo pinigų mechanizmo veikimo.

Kapitalinis ūkis ir jo sukurta kultūra remiasi trimis dalykais : asmens laisve, privačia nuosavybe ir darbo pasidalinimu, todėl visai teisingai toji ūkio santvarka gali būti praminta laisvų mainų, arba laisvos rinkos, ūkio santvarka, kurioje viešpatauja laisvos konkurencijos rungtynės ir niekuo nevaržomas pelno siekimas (totalinės valstybės ir šiaip jas mėgdžiojantys kraštai ima varžyti konkurencines rungtynes ir niekuo nevaržomus pelno siekimus. Deja, negalima pasakyti, kad tos priemonės būtų pagreitinusios ūkio krizės galą arba apskritai teigiamai paveikusios krašto ūkį (s. Uosis, v. Terleckas, v. Baldišis, 1989)). Laisvos mainų rinkos ūkio reikalavimus atitiks tie pinbus krašto ir užsienio pageidaujami, nes kitaip negalės tinkam kuri pinigų sistema turi tuos visus tris nurodytus privalumus, tai klausimas, kuris yra visos teritorinės pinigų kurso dalies ašis, visų pinigų teorijų branduolys. Tokios pinigų sistemos didesniu ar mažesniu pasisekimu ieškojimas yra ir visų monetinių studijų objektas bei tikslas. Tačiau grynai daiktiniais sumetimais kiekviena studija turi iš karto tenkintis nustačiusi, kad kasdienis viso pasaulio gyvenimas ir gerokai didesnė pinigų teoretikų dalis glaudesniais ir laisvesniais ryšiais sieja pinigines sistemas su brangiaisiais metalais, ypač auksu (nedaug ką pakeitė ir tas faktas, kad nemažai valstybių atpalaidavo piniginį savo valiutos vienetą nuo aukso pariteto. Tarptautinių atsiskaitymų saldas dengiamas auksu, krašto viduje ir atpalaiduoti nuo aukso pinigai ne tik orientuojami į auksą, bet ir tuo auksu matuojami ). Auksas ir šiandien tebeviešpatauja tarptautinėse pinigų pozicijose, kaip tik dėl tų pačių privalumų, dėl kurių jis seniai seniai pasidarė pinigais. Be aukso , mėginama mūsų laikais, tiesa, tik grynai teoriškai, sieti pinigus su krašto prekėmis arba net ir su tautos suverenumo galia (indeksine valiuta ir knapo nominalizmu).

  • Microsoft Word 8 KB
  • 2012 m.
  • 4 puslapiai (1305 žodžiai)
  • Danas
  • Pinigų sistemos
    10 - 1 balsai (-ų)
Pinigų sistemos. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/pinigu-sistemos.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 02 d. 12:51
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo