Piratavimas


Piratavimas. Piratavimo atribojimas nuo kitų nusikalstamų veikų.

Piratavimo klausimas reglamentuojamas 1958 m. Ženevos konvencijoje dėl atvirosios jūros bei 1982 m. Tarptautinėje jūrų teisės konvencijoje.

Pagal 1958 m. Ženevos konvencijos dėl atviros jūros 15 straipsnį piratavimu laikomas bet kuris iš šių veiksmų:

b) prieš laivą, orlaivį, asmenis ar nuosavybę, esančius už valstybių jurisdikcijos ribų.

Valstybė gali įsikišti ir kontroliuoti laivus piratavimo atveju. 1982 m. Jūrų teisės konvencijos 110 straipsnyje nurodoma, kad išskyrus tuos atvejus, kai kišimosi veiksmai kyla iš teisių, numatytų tarptautinėse sutartyse, karo laivas, sutikęs atvirojoje jūroje užsienio laivą, neturi teisės apžiūrėti tokio laivo, išskyrus kai yra pakankamo pagrindo įtarti, kad laivas užsiima piratavimu.

Piratavimo veiksmus gali atlikti ne tik laivai, bet ir skraidymo aparatai. Nustatant faktą, ar gali laivas bei orlaivis būti laikomas piratų laivu ar piratų orlaiviu, svarbu nustatyti, kokiu tikslu laivą ar orlaivį siekė panaudoti asmenys, juos valdantys. Jeigu tikslas buvo atlikti vieną iš veiksmų, išvardytų 1982 m. Jūrų teisės konvencijos 101 straipsnyje, ir šis tikslas buvo susijęs su asmeninės turtinės naudos siekimu, tokiu atveju laivas ar orlaivis gali būti vertinamas kaip piratų laivas ar orlaivis. Taigi veiksmų tikslas yra vienas iš kriterijų atribojant piratavimą nuo kitų nusikaltamų veikų.

Analizuojant piratavimą istoriniu aspektu svarbu atskirti įteisintą piratavimą, t.y. kaperystę (kai valstybės karo metu privačių asmenų valdomiems laivams išduodavo sankciją vykdyti priešiškus veiksmus prieš kitos valstybės laivus). Kaperiavimo atveju civiliai laivai, esant šeimininko valiai ir prieš tai gavę valstybės leidimą, buvo ginkluojami, tikslu plėšti priešo ir neutralių valstybių laivus. Tokių laivų veiksmų tikslas buvo žalos priešui darymas. Taigi atribojant kaperiavimą nuo piratavimo, pagrindinis kriterijus yra tai, kad kaperių pagalba buvo daroma žala priešui, o piratai veikė savavališkai ir siekė asmeninės turtinės naudos.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1558 žodžiai)
  • Universitetas
  • Tomas
  • Piratavimas
    10 - 6 balsai (-ų)
Piratavimas. (2015 m. Spalio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/piratavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 06:05
×