Pirkėjų skolų poveikis UAB „Uosto vartai” įsipareigojimų valdymui


Įvadas. Pirkėjų skolų ir įsipareigojimų sąsajos. Pirkėjų skolų formavimosi esmė ir rūšys. Įsipareigojimų esmė ir rūšys. Pirkėjų skolų ir įsipareigojimų sąsaja. Uab „Uosto vartai“ pirkėjų skolų poveikio vertinimas įmonės įsipareigojimų valdymui. Uab „Uosto vartai“ veiklos apibūdinimas. Uab „Uosto vartai“ pirkėjų skolų ir įsipareigojimų analizė. Išvados. Literatūra. Priedai. Išvados. Literatūra.

Darbo temos aktualumas.  Jūrinio verslo įmonė dažnai susiduria su pirkėjų atsiskaitymo vėlavimo problema, dėl kurios dalis įmonės apyvartinės lėšos būna „užšalusios“, auga pirkėjų įsiskolinimo dalis, mažėja likvidžių lėšų dalis trumpalaikiame turte reikalingos įmonės įsipareigojimų apmokėjimams. Įmonės sugebėjimas vykdyti savo įsipareigojimus priklauso nuo jos mokumo. Vienas iš įmonės mokumo užtikrinimo būdų - tai savalaikis įmonės pirkėjų atsiskaitymas už prekes ar paslaugas. Pirkėjų skolų kontrolė padeda įmonei laiku atsiskaityti su savo tiekėjais ir kreditoriais, išvengti bausmės už įsipareigojimų neįvykdymo. Priešingu atveju įmonei gali grėsti nemokumas, kuris dažnai baigiasi bankrotu.

Darbo objektas - UAB „Uosto vartai“ pirkėjų įsiskolinimai.

Darbo tikslas – išanalizuoti pirkėjų skolų poveikį  UAB „Uosto vartai“ įsipareigojimų valdymui.

Darbo uždaviniai:

Apžvelgti įmonės pirkėjų skolų ir įsipareigojimų sąsają.

Išanalizuoti UAB „Uosto vartai“ pirkėjų skolas ir įmonės įsipareigojimus 2009 – 2012 metais.

Žymi įmonės apyvartinių lėšų dalis būną „užšalusi“ dėl pirkėjų įsiskolinimų, kai įmonės klientai uždelsia apmokėti sąskaitas, dėl to sutrinka įmonės pinigų srautai, tokia padėtis sukuria nemažai nepatogumų. Todėl šiame skyriuje nagrinėsime pirkėjų skolų, įsipareigojimų atsiradimo priežastis, jų rūšis bei tarpusavio sąsają.

1.1 Pirkėjų skolų formavimosi esmė ir rūšys

„Pirkėjų įsiskolinimai - su įmonė prekybinė veikla (prekių, paslaugų ir savos produkcijos pardavimu) susijusios pirkėjų skolos, išskyrus asocijuotųjų ir dukterinių įmonių skolas. Įprastas šių skolų grąžinimo laikas ne ilgesnis kaip 12 mėnesių“ (Subačinė, Budrionytė, Senkus, 2012, p.77). Pirkėjų skolų susiformavimas laikomas įprastu reiškiniu, jos atsiranda po visiškai įprastų verslo operacijų, kuomet verslo įmonė parduoda prekes ar suteikia paslaugas savo klientui ir tuo momentu negauna už jas pinigų, t.y. įmonė išrašo sąskaitą – faktūrą bei laukia apmokėjimo pagal ją.

L. Juozaitienės (2007) teigimu, prekių pardavimas atidedant mokėjimą yra įprastas būdas versle, kadangi turi privalumų:

padeda didinti pardavimus, nes daugelis klientų gali pirkti tik tada, kai mokėjimas yra atidedamas, nes iš karto atsiskaityti jie negali (Juozaitienė, 2007).

Pirkėjų įsiskolinimai įeina į įmonių balansu turto (aktyvų) dalį ir buhalterinėje apskaitoje parodomi įmonės trumpalaikio turto sąskaitose, kad šis turtas virstų kita turto rūšimi (pinigais), įmonės buhalteriai ir prekybos vadybininkai turi itin stropiai ir atidžiai stebėti, kaip susidaro ir kaip laiku yra atlyginamos įmonei skolos. Dažniausiai pirkėjams nustatomas 30, 60, 90 dienų mokėjimo terminas. Pradelsus terminą įmonės specialistai turėtu užsiimti skolos išieškojimu.

Pagal apmokėjimo laiką pirkėjų įsiskolinimai finansinėje apskaitoje skirstomi į:

Finansinėse ataskaitose yra straipsnis „Abejotinos skolos“, jame yra parodomos visos abejotinos skolos, tai raiškia, kad visos skolos, dėl kurių grąžinimo abejojama, turi būti iškeltos iš normalių debitorinių įsiskolinimų į sąskaitas, kuriose registruojamos visos įmonės prekių pirkėjų bei kitų kontrahentų skolos, dėl kurių grąžinimo abejojama. Abejotinos skolos gali susidaryti skolininkui mirus (fizinis asmuo) ar pasibaigus (juridinis asmuo), susidūrus su „force majeure“ aplinkybėmis, skolininko bankrotu. Finansinėje atskaitomybėje neatgautinos abejotinos skolos virsta beviltiškomis skolomis ir po tam tikrų procedūrų priskiriamos veiklos sąnaudoms . (Kazlauskas, Liubickienė, 2010).

L. Juozaitienės (2007) pabrėžia, kad mokėjimų atidėjimas (prekinis kreditas) suteikia įmonei galimybę skatinti pardavimus, būti konkurencingai ir didinti užimamą rinkos dalį. Suteikdama daugiau kreditų įmonė įgyja didesnį klientų pasitikėjimą ir užtikrina ilgalaikį bendradarbiavimą, nors, kita vertus, prekių pardavimas atidedant mokėjimą yra rizikinga pardavimo skatinimo priemonė, nes vėluojantys pirkėjų įsiskolinimai gali sukelti mokumo problemas, todėl įmonė turi sumaniai valdyti šį procesą (Juozaitienė, 2007).

  • Microsoft Word 79 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 28 puslapiai (5556 žodžiai)
  • Universitetas
  • Julija
  • Pirkėjų skolų poveikis UAB „Uosto vartai” įsipareigojimų valdymui
    10 - 9 balsai (-ų)
Pirkėjų skolų poveikis UAB „Uosto vartai” įsipareigojimų valdymui. (2015 m. Gruodžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/pirkeju-skolu-poveikis-uab-uosto-vartai-isipareigojimu-valdymui.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 04 d. 17:54
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo