Pirmasis Pasaulinis Karas istorijos konspektas


PIRMASIS PASAULINIS KARAS Dviejų karinių - politinių blokų susidarymas ir jų prieštaravimų didėjimas. Karo veiksmų eiga. Karo veiksmai 1915. Vokietijos karinė vadovybė. – įvykiai. Lenino tezės „ dėl separatinės taikos sudarymo “.


Dviejų blokų interesų nesutaikomumas išryškėjo per Maroko krizę 1905 – 1906 ir 1911 m. (Vokietijos – Prancūzijos konfliktas), Bosnijos krizę 1908 – 1909 m., kai Austrija-Vengrija prisijungė Bosniją ir Hercegoviną ir pažeidė status quo Balkanuose. Tai sukėlė Antantės šalių, ypač Rusijos ir Didžiosios Britanijos, nepasitenkinimą. Situacija šiame Europos regione dar labiau pasikeitė po Balkanų karų (1912 – 1913 m.). Turkija buvo išstumta beveik iš visų savo europinės dalies valdų, o pietų slavų valstybės išsikovojo visišką nepriklausomybę. Rusijos įtaka Balkanuose išaugo, ir Austrija-Vengrija bijojo, kad išsivadavimo sąjūdis nepersimestų į jos valdomas slavų žemes. Lokaliniai konfliktai neišsiplėtė, tačiau abiejų blokų šalys sparčiai ginklavosi ir naujas konfliktas galėjo sukelti pasaulinį karą.

Abiejų blokų valstybių generaliniai štabai planavo trumpą manevrinį karą. Vokietija tikėjosi per 6 – 8 savaites įveikti Prancūziją, todėl prieš ją karo pradžioje sutelkė didumą savo ginkluotųjų pajėgų — 7 armijas (1,6 mln. karių), po to planavo pulti Rusiją (mat vokiečiai tikėjosi, kad mobilizacija Rusijoje užtruks ilgiau). Rytų Prūsijoje prie sienos su Rusija buvo sutelkta iš pradžių tik viena vokiečių armija. Pagrindinį smūgį Rytų fronte turėjo atlaikyti Austrija-Vengrija, suskirsčiusi savo kariuomenę į tris grupes: prieš Rusiją — 9 korpusai, 850 tūkst. karių, prieš Serbiją — 14 divizijų, 140 tūkst. karių ir rezervinė 4 korpusų grupė Rusija sudarė du frontus: Šiaurės Vakarų ir Pietvakarių, į kurių sudėtį įėjo 6 armijos, turinčios apie l mln. kareivių. Prancūzija planavo sutelkti prieš Vokietiją 5 armijas, 1,7 mln. žmonių. Didžioji Britanija turėjo atsiųsti ekspedicinį korpusą į Prancūziją ir sumušti Vokietijos karinį jūrų laivyną.

Balkanuose Austrijai-Vengrijai irgi nepavyko sumušti Serbijos. Gruodžio viduryje abi kariaujančios šalys įsitvirtino prie pasienio upių.

Tad per 1914 m. karo kampaniją nė viena pusė nepasiekė lemiamos persvaros.

Rusijos armija traukėsi, nes Vokietijos kariuomenė buvo pranašesnė techniniu atžvilgiu. Rusijos ūkis nepajėgė aprūpinti armijos: kareiviams trūko ginklų, net mundurų ir apavo. Vokiečių šnipai caro rūmuose sužinodavo karines ir valstybines Rusijos vyriausybės paslaptis. Tačiau visiškai palaužti Rusijos, priversti jos pasirašyti separatinę taiką vokiečiams nepavyko. Iki spalio mėnesio Rytų frontas nusistovėjo ties Rygos, Dauguvos upės, Daugpilio, Smurgainių, Baranovičių, Dubno, Strypos upės riba. Rytų fronte karas irgi virto poziciniu ir kaustė nemažas priešininkų jėgas.

  • Microsoft Word 460 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (1910 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Rugiliak
  • Pirmasis Pasaulinis Karas istorijos konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Pirmasis Pasaulinis Karas istorijos konspektas. (2017 m. Kovo 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/pirmasis-pasaulinis-karas-istorijos-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 07 d. 11:53
×
117 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo