Pirminės sveikatos priežiūros organizavimas Lietuvoje


Tikslas ir uždaviniai. Pirminės sveikatos priežiūros samprata. Pirminės sveikatos priežiūros teikimo tvarka Lietuvoje. Pirminės sveikatos priežiūros centrų paslaugų teikimo principai. Pirminės sveikatos priežiūros paslaugos ir apmokėjimo principai. PSP veiklos sritys. Pirminės sveikatos priežiūros finansavimas. Įkainiai ir apmokėjimas. Šeimos gydytojų nuomonės apie pirminės sveikatos priežiūros organizavimą Lietuvoje.


3. Atskleisti šeimos gydytojų nuomonę apie pirminės sveikatos priežiūros organizavimą Lietuvoje.

PSO Alma - Atos deklaracijoje pateikė 8 veiklos sritis, kurios sudaro pirminės sveikatos priežiūros pagrindą:

Sveikatos mokymas apie dažniausias sveikatos problemas (jų nustatymas, prevencija, kontrolė);

Siekiant geresnės gyventojų sveikatos, tai įgyvendinant per PSP grandį, PSO pateikė rekomendacijas, kurios skirtos PSP plėtoti. Pirmiausiai, turi būti sumažinta atskirtis ir socialinė nelygybė sveikatos srityje. Sveikatos priežiūra turi būti organizuojama atsižvelgiant į individų reikmes bei lūkesčius, o sveikata integruojama į visus valstybinius sektorius. Be to, turi būti vykdoma kryptinga politika bei veiklos strategijos, tai pat didinamas įvairių sektorių bendradarbiavimas [50].

PSP paslaugas teikiantis gydytojas turi turėti žinių ir įgūdžių visose klinikinės medicinos srityse, kad sugebėtų įvertinti paciento sveikatos būklę ir numatyti reikalingų sveikatos paslaugų poreikį. Be to turi turėti bendravimo įgūdžių, žinoti sveikatos sistemos organizavimo tvarką, turėti vadybos pagrindų bei komandą.

PSP pasižymi šiais principais, keliamais sveikatos priežiūros institucijose dirbantiems šeimos gydytojams bei kitiems darbuotojams:

• individualiu požiūriu – paslaugos orientuotos į individą pagal jo ir jo šeimos poreikius;

● pirminės sveikatos priežiūros centrai (PSPC), kuriuose yra terapijos ir (arba) pediatrijos, akušerijos – ginekologijos, apylinkės gydytojų, gydytojų odontologų;

Daugelio šalių patirtis rodo, kad šeimos gydytojas yra pajėgus užtikrinti [25]:

● Skubios ir neatidėliotinos pagalbos teikimas nelaimingų atsitikimų ar ligos atveju (skubi pagalba)

● Kiekvieno aptarnaujamo kaimo gyventojo bei miesto, kurio gyventojų skaičius neviršija 4 tūkst. gyv. Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų metinės bazinės kainos balas lygus 1 Lt. [7,8]

Tyrimas buvo vykdomas Kauno miesto poliklinikose (Kalniečių, Dainavos, Šančių, Centro) ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Šeimos klinikoje. Tyriamieji – šių poliklinikų šeimos gydytojai N꞊76. Tyrimas buvo vykdomas 2011 metų sausio ir vasario mėnesiais.

2. Už PSP paslaugas pagal įrašytų į ASPĮ gyventojų sąrašą ir pagal nustatytą vieno asmens metinę sveikatos priežiūros pagrindinę kaina moka ligonių kasos. Ši kaina, esant poreikiui diferencijuojama pagal PSP paslaugas teikiančių gydytojų specialybes. PSP apmokėjimo pagrindinis principas – nustatyta kaina pagal gyventojų amžiaus grupes už prisirašiusįjį prie šeimos arba apylinkės gydytojo ligonį - numatyta taip finansuoti 70 proc. PSP paslaugų, o 30 proc. kompensuoti kaip honorarą už papildomai suteiktas arba skatinamąsias paslaugas bei gerus darbo rezultatus.

3. Šeimos gydytojai palankiai vertina (72,4 proc.) galimybę papildomai užsidirbti, vykdant profilaktinį darbą. Mažiau nei pusė (47,4 proc.) respondentų teigiamai vertina apmokėjimo sistemą už gerus darbo rezultatus. 60,5 proc. apklaustų šeimos gydytojų pasisako už simbolinį vizito mokestį, kaip priemonę mažinant eiles. Daugiau kaip puse (53,9 proc.) šeimos gydytojų yra nepatenkinti gaunamu atlyginimu. Tik 14,5 proc. šeimos gydytojų pritaria, kad didžioji dalis PSP paslaugų būtų teikiama privataus sektoriaus.

  • Microsoft Word 186 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (2936 žodžiai)
  • Universitetas
  • Grete
  • Pirminės sveikatos priežiūros organizavimas Lietuvoje
    10 - 1 balsai (-ų)
Pirminės sveikatos priežiūros organizavimas Lietuvoje. (2016 m. Gruodžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/pirmines-sveikatos-prieziuros-organizavimas-lietuvoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 12 d. 03:41
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo