Pirmoji žemės reforma


Istorijos skaidrės. Pirmoji žemės reforma. Valakų reforma. Tikslai kuriuos numatė valakų reformos. Reformos esmė. Reformos rezultatai. Valakų reformos vykdymo eiga. Pirmas etapas. Antras etapas. Trečias etapas. Ketvirtas etapas. Penktas etapas. E. Gudavičius Lietuvos istorija. Nuo seniausių laikų iki 1569m. Juozas Jurginis, Lietuvos valstiečių istorija nuo seniausių laikų iki baudžiavos panaikinimo. Teigiami ir neigiami reformos padariniai. Išvados. Naudota literatūra.


  valakų reformos priežastys ir tikslai valakų reformos vykdymo eiga valakų reformos įtaka miesto ir kaimo formavimuisi edvardas gudavičius apie vakalų reformos pasekmes juozas jurginis apie valstiečių asmeninę priklausomybę nuo bajorų valakų reformos teigiami ir neigiami padariniai išvados naudota literatūra.

Atskirti didžioji kunigaikščio žemę nuo bajorų valdomų žemių Valstiečius įkurdinti valakuose ir nustatyti prievoles pagal žemės dydį ir kokybę Suintensyvinti žemės ūkį ir gauti didesnes pajamas.

Reforma panaikino valstiečių alodines teises ir pavertė juos baudžiauninkais Valstiečių žemė buvo paskelbta didžiojo kunigaikščio nuosavybe. Papildytas kunigaikščio iždas. Atgaivinta ir išmatuota žemė. Suvienodinta Europos žemėtvarką.

Reformos išvakarėse buvo išaugusi žemės ūkio produktų paklausa, bajorai turėjo išsikovoję privilegija prekiauti be muitų. Valstiečiams buvo uždrausta disponuoti savo žemę. Žygimantas Augustas siekė pakelti žemės ūkį ir padidinti valstybės pajamas 1557m. jis paskelbė pirmąją žemės reformą kuri buvo vykdoma keliais etapais.

1547-1566 m. buvo išmatuotos vakarinės, o iki XVII a. pr. – rytinės LDK žemės. Žemė suskirstyta valakais po 21ha. Reforma pradėta didžiojo kunigaikščio žemėse Vėliau reformą savo žemėse vykdė LDK didikai, katalikų bažnyčia.

Nustatytas žemės kadastras ( žemė suskirstyta į gerą, vidutinę, prastą ir labai prastą).

Pakeista kaimo struktūra (atsirado gatviniai kaimai); Kupetinis kaimas Gatvinis kaimas.

 • Istorija Skaidrės
 • 2015 m.
 • Lietuvių
 • Emilija
 • 16 puslapių (639 žodžiai)
 • Universitetas
 • Istorijos skaidrės
 • MS PowerPoint 177 KB
 • Pirmoji žemės reforma
  10 - 8 balsai (-ų)
Pirmoji žemės reforma. (2015 m. Rugsėjo 20 d.). http://www.mokslobaze.lt/pirmoji-zemes-reforma.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 02:12