Pirmosios knygos lietuvių kalba ir raštijos plėtra


Pirmosios knygos lietuvių kalba ir raštijos plėtra. spaustuvių ir spaudos raida. bibliotekų reikšmės išaugimas. Tai pirmasis išlikęs jėzuitų leidinys lietuvių kalba LDK. Lenkiškoji „ Prakalba į malonųjį skaitytoją “. Daukša buvo pirmasis , kuris lietuvių kalbos teisę pagrindė labai paprastai – remdamasis humanistine prigimties teorija. 1595. išspausdintas Daukšos Katekizmas tapo ir pirmąja išlikusia lietuviška LDK knyga. Įsteigta Mamoničių spaustuvė. Žymiausios reformatų spaustuvės radvilų Lietuvos brastos spaustuvė.


Knygos atsiradimas gimtąja kalba buvo labai reikšmingas įvykis tautos istorijoje. Buvo suprasta ne tik paties žodžio galia, bet suvokta tautinio žodžio reikšmė. Renesanso epochoje užgimė spauda, o kartu su ja prasidėjo greitas spausdinto žodžio plitimas. Europos literatūroje XVI amžius garsus kaip kovos dėl tautinių kalbų laikmetis. Pirmajai lietuviškai knygai atsirasti įtakos turėjo reformacinis judėjimas, kuris daug dėmesio kreipė į nacionalinę kalbą. Reformacijos idėjoms plisti stipriai padėjo 1539–1542 metais Vilniuje veikusi Abraomo Kulviečio kolegija – aukštesnio tipo liuteroniška mokykla. Žygimantui Senajam kovojant su reformacija, 1542 metais ši kolegija buvo uždaryta, o pats A. Kulvietis – priverstas bėgti. Jis ir dalis liuteronų bėgo į protestantišką Prūsiją ir tęsė savo pastoracinę veiklą lietuvių kalba svetur. Tai ir nulėmė, kad pirmoji lietuviška knyga buvo išleista ne Lietuvoje, o Karaliaučiuje. „Katekizmo“ autorius Martynas Mažvydas ir jo pagalbininkai kaip tik ir buvo iš tų pasitraukusiųjų Didžiosios Lietuvos šviesuolių.

Katalikiško tikėjimo skleidimo židiniu buvo Vilnius. LDK pirmosios lietuviškos knygos atsiradimą reiktų sieti su jėzuitais. Jie 1569 metais atvyko į Vilnių, 1570 metais įsteigė kolegiją, kuri 1579 metais buvo pertvarkytą į akademiją. Kaip tik šios akademijos dėka užaugo nauja šviesuomenės karta. Prie katalikiško žodžio skleidimo daug prisidėjo spaustuvė, kurią 1575 metais iš Brastos į sostinę perkėlė Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis.

  • Istorija Konspektas
  • Microsoft Word 17 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (1659 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Rugiliak
  • Pirmosios knygos lietuvių kalba ir raštijos plėtra
    10 - 2 balsai (-ų)
Pirmosios knygos lietuvių kalba ir raštijos plėtra. (2017 m. Spalio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/pirmosios-knygos-lietuviu-kalba-ir-rastijos-pletra.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 10:58
×