Pirmosios lietuviškos knygos „Katekizmo“ ir M. Daukšos Postilės analizė


Pirmoji lietuviška knyga. Autorius. Jo tikėjimas. Knygos pavadinimas. Išleidimo metai ir vieta. Egzempliorių skaičius. Kam knyga skirta? Kokios visuomeninės aplinkybės paskatino knygos išleidimą. Akrostichas. Kas žinoma apie autorių? Kur jo paskutinė darbo vieta? Kur pakaidotas. Pirmoji abėcėlė , pirmasis eilėraštis , pirma gramatika , pirmasis giesmynas , tikėjimo pradžiamokslis. ? Pakomentuoti ir paaiškinti. Kokiu simboliu tapusi ši knyga ir jos išleidimo metai. Mikalojaus Daukšos “ Postilės ” prakalba. Kuo naujas – renesansinis - Daukšos - požiūris į gimtąją kalbą. Daukša protestantas ar reformatas. Lietuva - valstybė , kurioje ilgus amžius vartotos skirtingos kalbos. Ką apie tai mano prakalbos autorius. Beje , kokia kalba kalbėjo to meto didikai Radvilos , save laikę lietuviais. Mažvydo “ Katekizmas ” padėjo skleisti protestantų idėjas. Kokias idėjas padėjo skleisti “ Postilė ”? Daukša išleido “ Katekizmą ”. Kuo svarbus šis “ Katekizmas ”? Kurie Daukšos teiginiai apie kalbą yra aktualūs ir šiais laikais.


Martynas Mažvydas, jis buvo krikščionis evangelikas (evangelikas liuteronas). Catechismusa prasty szadei/ “Katekizmas” - 1547m. ,Ragainė. Katekizmo tiražas buvo 200-300 egzempliorių, bet nemaža tiražo dalis buvo neralizuota

Akrostichas. Kas žinoma apie autorių? Kur jo paskutinė darbo vieta? Kur pakaidotas?

Lietuviškoji “Katekizmo” pratarmė. Pradžios eilutės. Kas kalba? Personifikuota kalba? Dėl ko sielojasi autorius? Senojo tikėjimo atspindžiai pratarmėje.

Pirmasis orginalo puslapis parašytas gotikiniu šriftu ir šiuolaikiniu lietuvišku raidynu, perrašytas visas pratarmės tekstas, ši pratarmė taip pat yra pirmas lietuviškas eilėraštis, nes pratarmė yra eiliuota - lietuviškų raštų ir lietuvių literatūros pradžios simbolis. Pirmose pratarmės eilutėse autoriu kreipiasi į visus žmones (neatsižvelgiant į žmonių sluoksnius ir skirstymus, kreipiamasi į visus) - ypatingai tuos, kurie lankosi bažnyčioje. “broliai ir seserys – tai tarsi noras atkreipti žmonių dėmesį, pakviesti juos prisijungti prie šios reformacijos dalimi ir pakeisti senąjį tikėjimą į šį.

  • Microsoft Word 13 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (594 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Jonukas21
  • Pirmosios lietuviškos knygos „Katekizmo“ ir M. Daukšos Postilės analizė
    10 - 1 balsai (-ų)
Pirmosios lietuviškos knygos „Katekizmo“ ir M. Daukšos Postilės analizė. (2020 m. Sausio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/pirmosios-lietuviskos-knygos-katekizmo-ir-m-dauksos-postiles-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 30 d. 22:32
×
146 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo