Pirso Džeimso pragmatizmo filosofija


Pragmatizmas filosofija. Dzeimsas pragmatizmas. Pragmatizmo pradininkas. Pirso, džeimso pragmatizmo filosofija. Džeimsas v. pragmatizmas. Pragmatizmo ugdymo filosofijos tikslas. Objektyvizmo savoka pedagogikoje. Viljamas dzeimsas pragmatizmas. Pirso metodas. Kas yra pirsas.

Č. Pirso, V. Džeimso pragmatizmo filosofija. Iki 19 a. pab. JAV neturėjo savų filosofinių tradicijų. Krašte nuolat augo gyventojų skaičius ir jie visi buvo iš įvairių šalių ir įvairių tradicijų, pažiūrų, religijų ir papročių. Kapitalizmo įsigalėjimas kardinaliai pakeitė JAV gyvenimą. JAV tapo vieninga nacija su savita mąstysena ir elgesio normomis.

Iki 19 a. Pab. Krašte nuolat augo gyventojų skaičius ir jie visi buvo iš įvairių šalių ir įvairių tradicijų, pažiūrų, religijų ir papročių. Nė viena europos fil. Sistema čia neprigijo, todėl susiformavo amerikietiška fil. Sist. – pragmatizmas. Graikiškai pragma – veiksmas, reikalas, praktinė nauda. Pragmatizmo pradininkas čarlzas sandersas pirsas (1839 – 1914) – amer. Filosofas ir logikas. Savo straipsnyje kaip padaryti mūsų idėjas suprantamas suformulavo savo gnoseologinę koncepsiją, pagal kurią žmogaus pažinimas remiasi tikėjimo – abejojimo principu : žmogus ieško tokio tikėjimo, apie kurį galvotų, kad jis teisingas. Tačiau žmogus siekia ne pastovaus tikėjimo, o labiausiai teisingos nuomonės. Todėl, teigė jis, mokslas anksčiau ar vėliau ras atsakymą į visus klausimus. pirso principas : idėjos reikšmę sudaro jos praktinės pasekmės. Laikydamas mokslą tikėjimo įtvirtinimu pirsas sukūrė pragmatizmo metodus : atkaklumo, autoriteto ir mokslinį , reiškiantį pirso principą . Prieštaraudamas subjektyviojo idealizmo pažinimo teorijai, pirsas kūrė objektyvistinę idealistinę vystymosi teoriją , pagrįstą atsitiktinumo ir meilės , kaip vystymosi jėgos, principais. Pirsas padarė didelę įtaką matematinei logikai ir šiuolaikiniam pozityvizmui, taip pat tyrė tikimybių teoriją ir santykių logiką. Viljamas džeimsas (1842 – 1910) – amerikiečių psichologas ir filosofas idealistas. Kovojo prieš materialistinį, mokslinį pasaulio supratimą. Džeimsas, analizuodamas psichiką (kurią jis laikė sąmonės srautu) pabrėžė valingojo ir emocinio pradų vaidmenį.

  • Microsoft Word 5 KB
  • 2012 m.
  • 2 puslapiai (503 žodžiai)
  • Universitetas
  • Olivija
  • Pirso Džeimso pragmatizmo filosofija
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Pirso Džeimso pragmatizmo filosofija. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/pirso-dzeimso-pragmatizmo-filosofija.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 19 d. 13:40
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo