Pirtis referatas Pirčių istorija ir įvairovė


Įvadas. Senovės Romos terma. Rytietiška pirtis. Turkiška pirtis. Rusiška pirtis. Smėlio " pirtis. Pirtis Statinaitė. Japoniška pirtis. Lietuviška pirtis. Kilmė ir paplitimas. Tradicinė pirtis. Pirties bendruomeninė reikšmė. Pirties kūrenimas. Pirties papročiai. Apeigos ir prietarai. Kita pirčių paskirtis. Kaip įsirengti savo pirtį. Pirties vieta sodyboje. Optimalus pirties dydis. Pamatai ir sienos. Lubos ir stogas. Durys ir langai. Vidaus įranga ir jaukumas. Krosnis ir vandens šildymas. Elektros įranga ir apšvietimas. Kaip tinkamai išsirinkti medieną. Priešgaisriniai reikalavavimai. Vėdinimas. Šilumos išsaugojimas. Svarbios smulkmenos. Pirties procedūros. Pirties paruošimas. Organizmo paruošimas – apšilimas. Kiek ir kaip kaitintis. Vaikai pirtyje. Vantų rūšys. Beržinė vanta. Ąžuolinė vanta. Eukalipto vanta. Dilgėlių vanta. Spygliuočių pušų vanta. Liepų vanta. Ievų vanta. Pirties reikmenys. Kepurė pirtyje. Pirties plaušinė. Geriausias gėrimas pirtyje – arbata. Kvapnus garas. Aromatas pagal skonį. Pirties poveikis sveikatai. Organizmą įtakojantys veiksniai. Kokia pirtis geriausia. Pirčių tipai – pagal temperatūrą ir oro drėgnumą.

trys skyriai – šalta pirtis, šilta pirtis ir karšta pirtis.

Žlugus Romos imperijai, pirtį ir masažą, kaip higienos, gydymo ir profilaktikos priemonę, Europos tautos užmiršo gan ilgam: išplito krikščionybė, kuri skelbė kūno kankinimo idėją. Pirtys negalėjo klestėti, kadangi rūpinimasis kūnu buvo nuodėmė. Tačiau Rytuose pirtis buvo ir toliau naudojama medicinos ir buities reikalams. Labiausiai arabų medicina paplito X-XI a.. Plėtodami mediciną, garsūs Rytų mokslininkai rašė mokslinius darbus, kuriuose šalia kitų higienos ir gydymo metodų buvo smulkiai aprašytos ir pirties procedūros. Arabų mokslininkų dėka pirtys paplito Persijoje, Turkijoje, Chivoje, Bucharoje, Armėnijoje ir Gruzijoje.

Rytų pirtys nebuvo tokios prabangios kaip Romos ar Graikijos. Tipišką rytietišką pirtį galima aptikti ir šiais laikais. Tokios pirties prieigose yra persirengimo salės. Į apvalią prausyklos salę pakliūnama nusileidus laipteliais. Iš čia galima patekti į garinę, vėsią patalpą arba šaltoką poilsio kambarį. Išsimaudę ir pailsėję lankytojai paprastai dar kartą eina į garinę, arba praustis ir masažuotis. Čia aptarnauja pirtininkai-masažistai. Šilumos ir garų šaltinis – sienoje įmūrytas didžiulis katilas. Garai vidun patenka pro plyšį, esantį pora metrų virš katilo. Pėryklą, prausyklą ir poilsio kambarius apšildo specialus dūmtraukis, išvedžiotas po marmuro grindimis (panašiai kaip ir romėnų pirtyse).

Turėti savo pirtį. Nieko turbūt negali būti geriau. Tik reikia įvertinti visas savo galymybes, gal kai ką geriau daryti patiems, gal kai ką patikėti profesionalams. Galima aišku ir nusipirkti pilnai įrengtą pirtį. Kad lengviau būtų apsispręsti keletas patarimų statant pirtį.

Be šios įrangos, prausykloje ir vanotuvėje turi būti ir nešiojama medinė pagalvė, kojų grotelės, muilo lentynėlė, vandens samtis ir kt. Geriau, kad jie būtų ne plastmasiniai, o mediniai. Prausyklos ir vanotuvės įrangos nereikia dažyti ir lakuoti.

Statant pirtį gali būti naudojama bet kokia mediena - smalinga ir nesmalinga. Nepatartina naudoti lengvai pūvančio medžio, pvz: beržo. Visi medžiai kvėpuoja, o stipriai įkaitę pilnoje garų patalpoje skleidžia malonų aromatingą kvapą. Pirčiai statyti naudojama mediena turi būti gerai išlaikyta ir ją būtina labai gerai išdžiovinti, medienos storis turi būti ne mažesnis kaip 22cm. Pirtis pastatyta iš šviežios medienos stipriai sėda ir ilgiau šyla.

Tarp statomos pirties rąstų esančius plyšius reikia užkamšyti natūraliomispakulomis, be jokių impregnantų, kad neatsirastų blogų kvapų.

Pirtis – tai medinių rąstų statinys, kaitinamas galinga iš akmenų sukrauta krosnimi, ji paprastai yra kaitinama ilgai ir pasiekia labai aukštą temperatūrą, o todėl pirtis tampa vienu iš didesnių gaisrų šaltinių. Todėl statant pirtį, būtina laikytis tam tikrų taisyklių. Tam, kad teisingai sudėtumėme pirties krosnį, būtina atkreipti dėmesį į priešgaisrinius reikalavimus.

Visų pirma pirtis turi būti statoma ne arčiau kaip 15 metrų nuo kitų statinių. Taip pat reikėtų šalia pirtelės turėti kubilą su vandeniu, arba šalia jos turi būti vandens telkinys, o viduje būtina turėti gesintuvą.Elektros kabelis, įeinantis į pirtį, turėtų būti gerai izoliuotas cementiniame vamzdyje ir nutiestas su tam tikru nuolydžiu nuo pirties. Įvadas, einantis oru, turi būti įrengtas gerai izoliuotais laidais priešpirtyje arba koridoriuje. Draudžiama įrengti jungiklius apsiprausimo arba garinėje patalpoje.

  • Sveikata Referatas
  • Microsoft Word 149 KB
  • 2014 m.
  • 36 puslapiai (10058 žodžiai)
  • Žilvinas
  • Pirtis referatas Pirčių istorija ir įvairovė
    10 - 3 balsai (-ų)
Pirtis referatas Pirčių istorija ir įvairovė. (2014 m. Rugpjūčio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/pirtis-referatas-pirciu-istorija-ir-ivairove.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 12:29
×