Plastikai referatas


Įvadas. Plastikų perdirbimas. Plastikų panaudojimas. Polipropilenas (PP). Poliamidas (PA). Poliacetalis (POM). Fuoroplastas (PTFE). Plastiko privalumai. Išvados. Naudota literatūra.

Polietilenas (PE) skirstomas į:  didelio tankio (HDPE)  ir  mažo tankio (LDPE). Savybės mažai keičiasi perdirbimo metu, todėl labai tinkamas daugkartiniam  perdirbimui. Iš jo vėl galima gaminti plėveles, vamzdžius, butelius ir kitus gaminius. Polistirenas (PS).  Iš šio polimero gaminamos buitinių prietaisų detalės, statybos apdailos medžiagos, maisto produktų pakavimo medžiagos, termoizoliacinė medžiaga. Perdirbus savybės pablogėja, todėl naudojamas pakuotėms maisto produktams, greito maisto restoranuose, gaminama daržovių, vaisių tara, panaudojamas kaip termo ir garso izoliacinės medžiagos statybose. Polivinilchloridas (PVCh)–dar žymimas V arba PVC. Gaminama dirbtinė oda, įvairūs kiti gaminiai, kurie gali būti tiek minkšti, tiek ir kieti. Tai nedegus, atsparus aukštoms temperatūroms plastikas. Perdirbus PVC, gaminami gaminiai, kuriems nereikia ypatingos kokybės, nėra griežtų eksploatacinių reikalavimų (pvz., PVC kanalizacijos vamzdžiai).Polietilentereftalatas (PET) arba PETE – jo privalumai – skaidrumas ir didelis mechaninis atsparumas. Brangiausias iš masiškai naudojamų plastikų (gaminami plonasieniai buteliai, kita itin atspari tara, fotojuostos). Perdirbant dėl vykstančios destrukcijos sumažėja molekulinis svoris, prarandamas skaidrumas, todėl naudojamas ten, kur nereikalingos pirminės optinės savybės. Didžiausią buitinių PET atliekų dalį sudaro maisto pramonės, parfumerijos bei buitinės chemijos produkcijos tara iš šio polimero. Didelę neigiamą įtaką šios rūšies polimerams perdirbti turi net maži kiekiai kitų pašalinių medžiagų: kamščiai iš polietileno, etiketės, joms klijuoti naudojami klijai, dažai (tekstui spausdinti). Visa tai reikia kuo geriau pašalinti. PET ypač jautrus PVCh priemaišoms – joms esant vyksta PET hidrolizė, sumažėja tąsumas, molekulinis svoris. Perdirbant PET butelius naudojamos tokios stadijos: smulkinimas, plovimas ir floatacinė skystinė separacija - atskiriamas popierius, metalas, kiti plastikai, kaip PE, PVC, PP.

Poliuretanas (PU).  Chemiškai sunkiai perdirbamas dėl tinklinės struktūros Konstrukcinės plastmasės (KP) – akrilonitril/butadien/stirolinis kopolimeras (ABS), poliamidas (PA) – kapronas, polimetilmetakrilatas (PM) – taip vadinamas organinis stiklas, politetrafluoretilenas (PTFE).  Visų šių plastikų perdirbimas pageidautinas dėl labai gerų savybių ir aukštos jų kainos, tačiau sudėtingas surinkimas.

Polivinilo chloridas (PVC) Polivinilo chloridas (PVC), kaip ir poliettilenas, yra vienas iš labiausiai naudojamų plastikų. Jis atsparus įvairių koncentracijų rūgščių ir šarmų poveikiui, mažai degus, gerų dielektrinių savybių. Vanduo, spiritas, benzinas ir daugelis kitų tirpiklių polivinilchlorido neveikia. Jis tirpsta acetone, metileno chloride ir kt. Polivinilo chloridas gali būti keleto rūšių: sumaišytas su plastifikatoriumi – plastikas; neplastifikuotas – viniplastas. Iš plastikato gaminamos plevelės, linoleumas, klijuotės, dirbtinė oda, lankstūs vamzdžiai ir kt. Viniplastas – standi, kieta, chemiškai patvari medžiaga. Iš jo gaminami vamzdžiai ir įvairūs chemijos pramonės indai, izoliatoriai. Viniplastas lengvai pjaunamas, suvirinamas. Esant aukštesnei temperatūrai suminkštėja.

  • Microsoft Word 43 KB
  • 2016 m.
  • 13 puslapių (1860 žodžiai)
  • Kolegija
  • Tadas
  • Plastikai referatas
    8 - 1 balsai (-ų)
Plastikai referatas. (2015 m. Kovo 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/plastikai-referatas.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 22 d. 21:21
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo