Plastikų panaudojimas automobiliuose


Reaktoplastiku panaudojimas automobiliuose. Panaudojimas termo plastikai automobiliuose.

Lentelių sąrašas. Paveikslų sąrašas. Įvadas. Plastmasės samprata, sudėtis ir savybės. Plastiko automobiliuose panaudojimo galimybės. Išvados. Informacijos šaltinių sąrašas.


Temos aktualumas. Šiuolaikinių automobilių dizainas, svoris ir manevravimo savybės tampa svarbiais aspektais renkantis automobilį ir jo gamintoją. Vartotojai vis dažniau renkasi geriausią kainos ir kokybės santykį turinčius automobilius, o gamintojai vis dažniau deklaruoja ieškantys sprendimų, detalėms ir formai tausojančių gamtą, mažinančių automobilių išmetamo kuro sukeliamą taršą. Dėl to vis dažniau automobilių pramonėje metalines konstrukcijas keičia plastmasiniai gaminiai su tam tikromis priemaišomis. Dėl savo savybių jie ateina į rinką, kaip puiki alternatyva atskiroms automobilių detalėms. Dėl to svarbu išsiaiškinti plastiko savybes ir panaudojimo automobiliuose galimybes.

Darbo objektas: plastiko panaudojimas automobiliuose.

Darbo tikslas: surinkti informaciją apie naujausias plastiko panaudojimo galimybes automobiliuose.

Darbe naudoti literatūros šaltiniai Lietuvos bei užsienio autorių moksliniai darbai, straipsniai ir publikacijos. Taip pat buvo naudota Lietuvos, Europos duomenų bazės ir tinklapiai internete.

Plastikas, plastmasė (graikiškai plastēs − lipdantis) − polimerinė medžiaga, iš kurios gaminiai formuojami, kai ji yra plastiška (dažniausiai 160−250 °C temperatūroje). Plastikų savybės ir jų apdirbimo ypatumai labai priklauso nuo polimero savybių, kurios dėl jo skirtingos sudėties pasitaiko labai įvairios. Plastiko sudėtyje, be polimero gali būti kitų ingredientų. Bendrai plastikas turi polimero, iš kurio jis sudarytas, pavadinimą, pvz., polietilenas, polistirenas, poliamidas; kai kurie plastikai pavadinimą yra gavę pagal būdingą savybę arba ingredientą, pvz., putų polistirenas, plastikatas, tekstolitas.

Plastikas – sudėtinga medžiaga, kuri nesuyra šimtus metų dėl to kaupimas sąvartynuose ir plastiko deginimas retai atliekamas saugiai. Kadangi gamtoje plastikas ilgai neyra (100-500 metų), jame pasitaikančios medžiagos, kaip dioksinas, deginant greitai plinta ore ir vandenyje. Taigi plastiko tarša ir poveikis stipriai jaučiamas ne tik žmogaus sveikatai, bet ir gyvūnijos pasauliui.

Istorijoje pirmąjį plastiką − celiulioidą 1869 metais pagamino Dž. Hajatas iš JAV. Tyrėjas nagrinėjo gauto plastiko savybes ir nustatė, kad pagal technologines savybes plastikai skirstomi į termoplastikus ir reaktoplastikus. Abiejų rūšių plastikai keliant temperatūrą (kaitinant) suminkštėja ir tuomet iš jų galimas formuoti gaminys.

polimerizacinius (pvz., polietilenas, polistirolas, polivinilo chloridas);

Plastikas – lengvai perdirbamas, o perdirbimo procesą lengva visiškai automatizuoti, gaminio papildomai apdirbti nereikia, o plastiko formavimas pasižymi našumu ir nedidele kaina. Taigi, plastiko išvaizda, savybės ir perdirbimo ypatumai leidžia kurti įvairios formos ir apdailos gaminius, o tai lemia, kad jis yra naudojamas daugelio buityje ir pramonėje naudojamų gaminių gamyboje. Tačiau ištyrus plastiko savybes nustatyta kad plastike esančios cheminės medžiagos skatina vėžinių ląstelių augimą (Amerikos vėžinių susirgimų tyrimų asociacija).

Plastikas pradėtas žymėti tarptautiniais simboliais palyginti nesenai – XXI a. pradžioje. Šis sprendimas priimtas dėl plastiko perdirbimo problemos, nes sąvartynuose, gamtoje ir aplinkoje susikaupia milijonai tonų panaudoto plastiko. Taigi nuspręsta plastikus sužymėti, pagal specialias jų savybes ir naudojimo paskirtį, tačiau minėti simboliai neapibrėžia jo kenksmingumo, greičiau rodo jo panaudojimo sritį ar naudojimo būdą.

Europos Sąjungoje perdirbama apie 34 proc. visų plastikų atliekų ir šis skaičius vis auga. Svarbiausia daugelio plastikų savybė – didelis cheminis inertiškumas leidžia juos sėkmingai vėl panaudoti kaip žaliavas. Šalinimo vietoje (pvz. sąvartynuose) plastikai taip pat ilgą laiką nekeičia savo cheminės sudėties – tai labai sunkiai biodegraduojančios organinės stambiamolekulinės medžiagos. 1 paveiksle pateikta plastikų saugumas ir ekologija.

  • Microsoft Word 107 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3274 žodžiai)
  • Universitetas
  • Evelina
  • Plastikų panaudojimas automobiliuose
    10 - 4 balsai (-ų)
Plastikų panaudojimas automobiliuose. (2016 m. Vasario 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/plastiku-panaudojimas-automobiliuose.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 04 d. 01:28
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo