Platonas ideali valstybė


Platono ideali valstybė. Platonas idealios valstybės projektai. Įvadas. Platono filosofiją formuojančios aplinkybės. Platono “Valstybė”. Gėrio ir teisingumo išaukštinimas. Valstybės valdymo formos. Klasės. Nuosavybė ir šeima. Auklėjimas. Antrasis valstybės projektas “įstattymai”. Įstatymų svarba. Mišri valstybė. Politika ir visuomenė. Religija ir auklėjimas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Mano darbe buvo apžvelgti Platono idealiosios valstybės projektai. Stambiausias ir labiausiai vertintojus žavintis yra išdėstytas daugiaformatiniame veikale “Valstybė.” Tai vienas iš stambiausių autoriaus dialogų, kurį sudaro dešimt knygų. Galime teikti, kad Platono miesto-valstybės modelis buvo skirtas graikams. Tokią idėją būtų sunku pritaikyti didelėje valstybėje, kurioje daugybė ambicijų ir kurią būtų sunku suvaldyti.

Ideali valstybė turi būti stabili, tokia, kuri sugebėtų apsiginti nuo išorės ir vidaus priešų. Darbo pasidalijimas, viena iš pagrindinių priemonių organizuoti valstybę. Žmonių suskirstymas į gamintojus, karius ir filosofus valdovus yra paremtas jų prigimtinėmis dvasinėmis savybėmis. Teisingumas ir dorybė yra kertinis platoniškosios filosofijos principas. Jis atsispindi kiekvieno gyvenimo situacijoje, kur tik yra žmogus, teisingas pilietis- teisinga valstybė. Vieninteliu teisingumo kriterijumi jis pripažino protą, palikdamas jį valdovo dispozicija. Tai reiškia, kad jis vienintelis jį pažinęs gali apspręsti, kaip valdyti valstybę ir kitos institucijos ar institutai jam nereikalingi.

Tobulą valstybę kuriant negalima apsieiti be cenzūros. Cenzūruoti viską, kas gali kelti juslines pagundas, ar viską kas iškreipia gėrio ir grožio sampratą. Valstybė- auklėjimo instituciją. Ji rūšiuoja piliečius pagal gabumus į klases, ugdo valdovus ir filosofus. Privati nuosavybė ir šeima- taip pat veiksniai trukdantys geram valstybės funkcionavimui. Jie tik skatina savanaudiškumą ir neleidžia siekti bendrų interesų. Tad Platono teorija buvo grįsta ne ekonomine, o dvasine ir politine sfera, mistifikuota ir suabsoliutinta, pajungiantį žmogų, kaip įrankį bendram valstybės labui.

  • Politologija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 36 KB
  • 2013 m.
  • 32 puslapiai (7198 žodžiai)
  • Universitetas
  • Agnė
  • Platonas ideali valstybė
    10 - 4 balsai (-ų)
Platonas ideali valstybė. (2013 m. Lapkričio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/platonas-ideali-valstybe.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 04:44
×