Platonas ir jo valstybė


Platonas valstybe pirma knyga. Platono ideju teorija.

Platonas ir jo valstybė. Įvadas. Platonas ir jo veikalas “valstybė". Visais laikais viso pasaulio mokslininkai išsamiai tyrinėjo ir tebetyrinėja antikos filosofų palikimą. Tyrinėjimų literatūra dabar šimtus kartų viršija patį palikimą. Į pagrindines pasaulio kalbas išverti beveik visi iki šiol žinomi išlikę antikinės filosofijos šaltiniai. Išvados. Literatūra.

Nagrinėti platono pažiūras nėra lengva, nes mąstytojas viename veikale paprastai neapsiriboja viena kuria nors problema, bet susieja ją su daugeliu kitų ir analizuoja įvairiais aspektais. Toks būdas dažnai verčia vis iš naujo sugrįžti prie klausimo, kuris jau buvo nagrinėtas kituose veikaluose. Todėl, norint apibūdinti platono pažiūras, reikia aprėpti visą jo kūrybą ir pasikti mąstysenos eigą. Suprasti ir vertinti tas pažiūras sunkina ir mąstytojo polinkis į meną.

Tam, kad suprasti platono valstybės esmę mes turim išnagrinėti atskiras sąvokas. Visų pirma mes turim sužinoti apie jo kilmę ir šeimos padėtį visuomenėje, taip pat istorinius ir politinius įvykius, kurie jį pastūmėjo prie filosofinių apmąstymų. Turime išsiaiškinti kodėl mėgstamiausia jo veikalų forma- dialogas, nes veikalas valstybė irgi parašytas šia forma.

valstybė vienas iš stambiausių ir reikšmingiausių platono kūrinių. Pagrindinė jo tema – teisingumas, tačiau analizuodamas šią sąvoka platonas paliečia beveik visas svarbiausias filosofines problemas. Tai daiktų būties tikrųjų priežasčių – idėjų ir aukščiausiosios iš jų – gėrio problema, žmogaus prigimties (sielos, jos pažintinių galių, sielos ir kūno santykio, sielos likimo po žmogaus mirties), valstybės ir jos piliečių luomų kilmės klausimai, pagaliau – kokia turi būti ideali valstybė, kas ir kaip ją turi valdyti, kokia tinkamiausia jos piliečių, mokymo ir auklėjimo sistema. Dėl savo užmojo, nagrinėjamų problemų daugiaplaniškumo valstybė tyrinėtojų laikoma visos brandaus laikotarpio platono filosofinės sistemos išdėstymu.

valstybė parašyta apie 370-360 m. Pr. Kr. (išskyrus pirmąją knygą, kurią dauguma tyrinėtojų priskiria ankstyvajam platono kūrybos periodui). Dialogo veiksmas vyksta maždaug 421 arba 411-410 m. Pr. Kr. Birželio mėn. , atėniečių garbintos deivės bendidės šventės metu.

Teiginys, kad politikas turėtų būti mokslininkas, žinantis, kas yra gėris, davė platonui atspirties tašką kritikuoti miestui-valstybei ir metodą sukurti idealiai valstybei. Dažnos politiko ir kitokių kvalifikuotų darbininkų, amatininkų ar specialistų analogijos yra daugiau negu analogijos. Juk visuomenės atsiranda pirmiausia dėl žmonių poreikių, kurie gali būti patenkinti tik bendromis pastangomis. Žmonėms reikia labai daug ko, ir nė vienas žmogus negali pats viskuo apsirūpinti. Todėl samdosi pagalbininkus, mainikauja su kitais žmonėmis. Platonas čia įžvelgė pagrindą visiems žmonių susijungimo į socialines grupes atvejams analizuoti.

  • Microsoft Word 27 KB
  • 2012 m.
  • 21 puslapis (5614 žodžiai)
  • Universitetas
  • Robertas
  • Platonas ir jo valstybė
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Platonas ir jo valstybė. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/platonas-ir-jo-valstybe.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 18 d. 15:42
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo