Platonas referatas


Įvadas. Platonas ir jo filosofijos bruožai. Platono dialogo „Valstybė“ analizė. Išvados. Literatūra.

Savo pažiūras Platonas dėstė daugiausiai dialogų forma, kurių pagrindinis veikėjas Sokratas (469-399 m. per. Kr.), buvęs Platono mokytojas, po savo mirties įkvėpęs Platoną ir vedęs prie naujos filosofinės – idėjų teorijos.

Platono dialoguose gvildenama įvairūs klausimai: nuo klausimų apie pažinimą (pvz. „Menonas“, „Teatitetas“) iki politikos (pvz. „Valstybė“, „Įstatymai“) bei gamtos filosofijos (pvz. „Timajas“) klausimų.

Protingosios žmogaus sielos dalies uždavinys – tapti išmintingai: jos dorybė išmintis;

Įniršio uždavinys – savąją energiją pajungti protui: jo dorybė – narsumas;

Anot Platono kūnas ir siela griežtai atidalyti – siela valdo kūną. Nemirtingos sielos sampratą pagrindė tokiais argumentais:

Platonas dialoge „Valstybė“ pateikia „idealios valstybės“ – įsivaizduojamos valstybės modelį, kurį turėtų valdyti filosofai. Pagrįsdamas savo nuomonę, jis remiasi žmogaus sandara.

Anot Platono – Turtingi ne aukso, o to, ko reikia laimingam gyvenimui: išminties ir dorybės. (5, 273 psl.)

Platonas į žmogų žiūri, kaip į visuomenės dalį, o ne kaip į asmenybę. Žmogus, įgijęs daugiau žinių ir tapęs protingesnis privalo, pasak Platono, tarnauti valstybei. Kaip jų auklėjimas nuo vaikystės – valstybės uždavinys.

Nors Platonas ir sušvelnino idėjų bei daiktų priešpriešą, tačiau tai vis tiek tapo didžiausios kritikos objektu. Didžiausias kritikas buvo Platono mokinys, bendradarbis Aristotelis Stagyrietis (384-322 m. pr. Kr.), kuris vėliau vadovavosi principu „Platonas mano draugas, bet tiesa man brangesnė“.

Gaarder J. Sofijos pasaulis. Romanas apie filosofijos pasaulį. Vilnius, 2010.

  • Filosofija Referatas
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2014 m.
  • 11 puslapių (2766 žodžiai)
  • Raimundas
  • Platonas referatas
    10 - 7 balsai (-ų)
Platonas referatas. (2014 m. Gruodžio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/platonas-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 19:48
×