Platono idėjų pasaulis


Platono trikampis. Platono trikampio esme.

Platonas - antikos garsusis filosofas, vienas iš didžiųjų vakarų filosofijos pradininkų. Jis gimė 428 /427 m. pr. e. , o mirė 348 / 347 m. pr. e. Platonas sukūrė objektyviojo idealizmo sistemą, kurioje iki šiol ieškome viso idealizmo ištakų. Savo filosofiją jis priešpastatė graikijoje vyravusiam materializmui. Kaip platonas suprato filosofiją, jos esmę ir prasmę? Savo knygoje (veikale) “puota” dialogo pokalbyje tarp diotimos ir sokrato jis duoda atsakymąus į šiuos klausimus. Platono trikampis. Literatūra.

Jis gimė 428 /427 m. Pr. E. , o mirė 348 / 347 m. Pr. E. Platonas sukūrė objektyviojo idealizmo sistemą, kurioje iki šiol ieškome viso idealizmo ištakų. Kaip platonas suprato filosofiją, jos esmę ir prasmę? Savo knygoje (veikale) puota dialogo pokalbyje tarp diotimos ir sokrato jis duoda atsakymąus į šiuos klausimus.

diotima: kai gimė afroditė, dievai susiriko į puotą. Tarp jų buvo metiolės sūnus poras. Vos jiėms pavalgius, o valgio buvo į valias, atėjo prašyti išmaldos penija ir atsistojo prie durų. Poras apsvaigės nuo nektaro vyno tada dar nebuv, - išėjo į dzeuso sodą ir apsunkęs užmigo. Penija, būdama labai neturtinga, sugalvojo nuo poro turėti vaiką. Ji atsigulė šalia jo ir pradėjo erotą. Štai kodėl erotas pasifarė afroditės palydovu ir tarnu: jis buvo pradėtas deivės gimimo iškilmėse, be to, jis iš prigimties myli kas gražu, o afroditė graži. Tai, kad erotas yra penijos ir poro sūnus,nulėmė jo visą likimą: jis visados neturtingas ir toli gražu ne toks švelnus bei gražus , kokiu jį įprasta laikyti. Priešingai, jis šiurkštus, nevalyvas, basas, be prieglaudos, guli visada ant žemės, be patalo, miega prie durų, pakelėse, neturi pastogės, ir kaip tikras savo motinos sūnus niekad neišsikapsto iš bėdos. Antra vertus, iš tėvo jis gavo palinkimą į visą , kas gražu ir gera, jis drąsus ,narsus, atkaklus, puikus medžiotojas, rezgąs kokias nors pinkles, visą savo gyvenimą filosofuoja, labai mėgsta apsvarstymą ir įkvepia jį kitiems, geras žmogus, kerėtojas ir sofistas. ( sofistais vadinosi atėnuose gyvenę filosofai, kurie savo išmintį ir patyrimus pardavinėdavo klientams, mokydami ne dorovės,o kaip geriau prisitaikyti visuomenėje ). Savo prigimtimi jis nei nemirtingas, nei mirtingas: tą pačią dieną jis tai žydi ir klesti, jeigu jam gerai sekasi, tai miršta;tačiau paveldėjęs tėvo prigimtį, ir vėl atgyja. Visa, ką jis įsigyja, nueina niekais, ir jis niekad nebūna nei turtingas, nei vargšas. Jis yra taip pat viduryje tarp išminties ir kvailumo, ir štai kodėl : iš dievų nė vienas neužsiima filosofija, ir nenori pasidaryti išmintingas, kadangi jie ir be to išmintingi; ir aplamai nė vienas išminčius nesiekia išminties. Nefilosofuoja ir nesiekia išminties nė kvailiai : čia ir glūdi kvailumo nelaimė, kad kvailys nebūdamas nei gražus, nei tobulas, nei protingas, esti visada savim patenkintas. O kas nemato, kad jam ko stigtų,tas nė nenori to, ko jam, jo manymu, netrūk diotima : bet tai aišku ir vaikui, - tie kurie yra tų dviejų priešybių vidury, jiems priklauso ir erotas.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2012 m.
  • 8 puslapiai (2547 žodžiai)
  • Universitetas
  • Egle
  • Platono idėjų pasaulis
    10 - 1 balsai (-ų)
Platono idėjų pasaulis. (2010 m. Gruodžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/platono-ideju-pasaulis.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 29 d. 14:28
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo