Platono meno filosofija


Platonas. Platono filosofijos bruožai. Grožio samprata. Meno prigimtis ir esmė. Literatūros šaltiniai.

Pasaulyje yra susitarta laikyti Platono gimimo datą 428 metus prieš Kristų.Pasak tam tikrų skirtingų šaltinių,teigiančių jog Platonas gimė tais metais,kai mirė Periklis,ar kad buvo 28-nerių metų,kai mirė jo mokytojas Sokratas,Platono gimimo data niekada nebuvo žinoma tiksliai,dėl įvairių neatitikimų.Platono ir jo kūrybos savitumą nulėmė tam tikra istorinė situacija,kurioje jis gyveno.Platono motina buvo įstatymų leidėjo Solono giminaitė,o tėvas- Aristoklis,paskutinio graikų karaliaus Kodro ainis.Platonas nėra tikrasis vardas,tai slapyvardis,iš tiesų tėvai jam davė Aristoklio (senelio) vardą.

Platono jaunytėje atsiskleidė gabumai gimnastikai,muzikai,taip pat tapybai ir literatūrai.Vienas pirmųjų jo mokytojų buvo Kratilas,tačiau labiausiai jo gyvenimą pakeitė Sokratas.Platonas buvo Sokrato mokinys bei vienas artimiausių bičiulių,o pasatarajam mirus,išvyko iš Atėnų ir dvyliką metų keliavo po pasaulį.Labiausiai Platoną paveikė metai,praleisti Sirakūzuose,kurie tuo metu buvo klestintis graikų politikos ir kultūros centras,kuriame jis tikėjosi įgyvendinti savo idealios valstybės idėją.Grižęs į Atėnus,Akademo vardu pavadintame parke įkūrė mokyklą-Akademiją,kurioje su mokiniais praleido likusį gyvenimą.

Platonas perėmė savo mokytojo Sokrato naudotą klausimų-atsakymų formą (dialogą) bei naudojo ją veikaluose,kurie visi yra išlikę iki mūsų dienų.Tačiau Patonas ypač ištobulino dialogo žanrą,suteikdamas jam didžiulę meninę bei folosofinę reikšmę.

  • Microsoft Word 24 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (993 žodžiai)
  • Kolegija
  • Titas
  • Platono meno filosofija
    10 - 10 balsai (-ų)
Platono meno filosofija. (2015 m. Spalio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/platono-meno-filosofija.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 01 d. 11:16
×
110 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo