Platono politinio teisingumo samprata „valstybėje“


Teisingumo samprata platono valstybeje. Platono teisingumo samprata. Platonas apie teisingumą.

Įvadas. Idėjų pasaulis. Platono teorijos. Gamtos teorija. Pažinimo teorija. Sielos teorija. Politinis teisingumas. Teisingumas pagal luomus ir pradus. Kas turi valdyti? Cenzūra, melas – platono politinio teisingumo programa. Teisingumas pagal prigimtį ir lemtį. Išvados. Literatūros sąrašas.

Politinio teisingumo samprata kasmet istoriškai keitėsi. Visuomenėje vyrauja požiūris, jog politinis teisingumas ir, apskritai, teisingumas, griežta šio žodžio prasme, yra demokratiniais principais paremti valstybės pamatai, kurie laiko šalį sunkiausiais ir reikalingiausiais momentais, neleidžia jai subyrėti. Būtent, tokia nuomonė atsispindi šiuolaikinėse liberaliosiose vakarų valstybėse; kaip pavyzdį pateiktiau ištrauką iš Jungtinių Amerikos Valstijų Nepriklausomybės deklaracijos, kuri suformuluota XVIII a. pab.. Ar tokią politinio teisingumo sampratą suprato Platonas savo veikale „Valsybė“? Labai svarbu tinkamai suvokti valstybės esmę. Kaip tai svarbu, paaiškėja, kai valstybę ištinka krizė ir jos veikla pradeda šlubuoti, kai ji metasi į kraštutinumus, griebiasi prievartos. Valstybės esmė parodo jos turinį, tikslus, funkcionavimą, t.y. valdžią, jos priklausomybę. Be valstybės būtų neįmanoma visuomenės pažanga, civilizuotos visuomenės egzistavimas ir raida. Remdamasi ekonominiais ir dvasiniais veiksniais, ji užtikrina šalies organizuotumą ir suteikia žmonėms valdžią, ekonominę laisvę, asmens autonomiją. Tada plėtojasi visos jos institucijos, socialinis potencialas. Valstybė kinta ir tobulėja ne savaime. Ją pertvarko, pritaiko prie pasikeitusių žmonių gyvenimo sąlygų pati visuomenė. Labai sunku suprasti valstybės esmę, savybes ir bruožus.Tai įmanoma tik nagrinėjant istoriją, įvairius valstybės ir ekonomikos, visuomenės socialinio, teisinės kultūros ypatumus, politinio ir dvasinio gyvenimo ryšius. Istorinės filosofijos tyrinėjimą reikėtų pradėti nuo įtakingiausių mąstytojų kada nors gyvenusių žemėje: Sokrato, Platono ir Aristotelio. Mano nuomone, didžiausias filosofas iš šios trijulės – Platonas. Didžiausias ne tik pagal kūno fizinį sudėjimą, bet ir pagal erudicijos išreiškimą.

  • Filosofija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2013 m.
  • 13 puslapių (2739 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gintautas
  • Platono politinio teisingumo samprata „valstybėje“
    10 - 1 balsai (-ų)
Platono politinio teisingumo samprata „valstybėje“. (2013 m. Sausio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/platono-politinio-teisingumo-samprata-valstybeje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 03:47
×