Platono veikalo „Valstybė“ analizė


Kas tas Platonas? Platono filosofija. Platono „Valstybė“. Platono valstybės valdymas. Utopija? Išvados. Literatūros sąrašas.

Labiausiai Platoną domino teisingas (tobulas) valstybės valdymas, forma, tinkamiausia ir teisingiausia. Platono suvokimu, žmogų sudaro trys komponentai :

Protas užima svarbiausią vietą, nes filosofas – mąstanti būtybė, kurios tikslas yra nuolat kelti klausimus ir ieškoti į juos atsakymų. Protas negali pasiduoti troškimams, tam yra valia, kuri turi būti stipri ir atsispirti visoms įmanomoms pagundoms. Šios trys savybės turi veikti nepriekaištingai, taip pat ir valstybė, pasak Platono, yra trilypė. Jos pagrindas yra gamyba (Antikinėje Graikijoje, Platono gyvavimo metais ypač sparčiai plėtojosi prekybiniai keliai, sparčiai tobulėjo amatai, tai nešė valstybei pelną, didino jos iždą), užsienio politika (nuolat vykstantys karai, teritorinio vieneto didėjimas/mažėjimas, gynyba) ir protingas vadovavimas. Šios trys dalys išskiriamos kaip svarbiausios valstybės funkcijos, tačiau protingas valdymas tampa esmine. Pasak Platono, kaip gi galėtų viskas veikti teisingai, jei nebūtų protingo valdovo?

Platonas aklaisiais vadina materialistus, kurie nesuvokia pačio daikto esmės : „Argi tau atrodo, kad bent kiek skiriasi nuo aklųjų tie, kurie, iš tikrųjų nepažindami kiekvieno dalyko esmės ir savo sieloje neturėdami aiškaus pavyzdžio, negali, kaip dailininkai, regėti aukščiausiosios tiesos, išvien į ją žiūrėti ir kaip galima tiksliau ją atkurti ir todėl nesugebėtų leisti čia grožio, teisingumo ir gėrio įstatymų, o išleistuosius išlaikyti, ištikimai juos saugant?“. Valdant reikia suvokti, ką valdai, kokia yra valdomo dalyko esmė, būtis, ko jai reikia, kas yra tiesa ir grožis.

  • Microsoft Word 97 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (1395 žodžiai)
  • Universitetas
  • Greta
  • Platono veikalo „Valstybė“ analizė
    10 - 8 balsai (-ų)
Platono veikalo „Valstybė“ analizė. (2015 m. Gegužės 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/platono-veikalo-valstybe-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 19 d. 18:21
×