Plaučių anatomija


Plauciu segmentai. Skilteliniai bronchai.

Įžanga. Plaučiai. Plaučių forma,anatominės dalys. Kvėpavimo organų sklaidos bruožai, anomalijos. Plaučiai kvėpavimo metu. Plaučių ir krūtinplėvės topografija. Plaučių skiltys ir tarpskiltiniai plyšiai. --dešiniojo plaučio skiltys ir tarpskiltiniai plyšiai. --kairiojo plaučio skiltys ir tarpskiltiniai plyšiai. Plaučio vartai ir šaknis. Bronchai, bronchiolės. Bronchų sienos struktūra. - segmentiniai bronchai ir plaučiu segmentai. --dešiniojo plaučio segmentai ir segmentiniai bronchai. --kairiojo plaučio segmentai ir segmentiniai bronchai. Skiltelės. Kekės. Alveolės. Kolateraliniai ventiliacijos keliai. Plaučio spalva, dėmėtumas. Plaučių intraorganinės kraujagyslės ir limfagyslės. --arterijos. --venos. --Bronchinės arterijos. --Bronchinės venos. --Limfagyslės, limfmazgiai, limfotaka. Plaučių inervacijos bruožai. Literatūra.

Organizme nuolat vyksta medžiagų apykaita, kurios pagrindas yra ląstelių citoplazmoje vykstantys cheminiai procesai. Krauju į audinius atneštos maisto medžiagos deguonies poveikyje oksiduojamos, taip gaunama organizmui reikalinga energija, o susidaręs anglies dvideginis ir vanduo pašalinami. Oksidacijos procesams reikalingą deguonį teikia kvėpavimo organų sistema, systema respiratorium.

Kvėpavimo sistemą sudaro vamzdelio pavidalo kvėpavimo takai (nosies ertmė, gerklos, gerklė, bronchai), kuriais kvėpuojant sklinda oras, plaučiai, kuriuose vyksta dujų apykaita, o taip pat plaučius supanti krūtinplėvė (pleura).

Svarbiausia plaučio struktūrinė ir funkcinė ypatybė yra ta, kad į juos plaučių arterija, a.pulmonalis, įtekėjęs veninis kraujas per kapiliarų ir plaučių alveolių sieneles efektyviai apsikeičia su įkvėptų dujų mišinių, kvėpavimo takais atneštu iki alveolių. Tai ir yra išorinio kvėpavimo esmė. Po apykaitos plaučiuose oksigenizuotas veninis kraujas plaučių venomis, vv.pulmonales, grįžta į kairįjį prieširdį.

Plaučiuose proksimaliąją arba pralaidžiąją kvėpavimo takų dalį sudaro bronchų medis – t.y. pagrindiniai, skiltiniai, segmentiniai bronchai, skaitlingos pastarųjų šakos (subsegmentiniai bronchai) bei skilteliniai bronchai, kurie dar suskyla į galines ir kvėpuojamąsias bronchioles. Savo ruožtu kvėpuojamųjų bronchiolių pabaigoje susidaro alveoliniai takai ir maišai.

Tolimiausiųjų bronchų medžio šakelių, kvėpuojamųjų bronchiolių, alveolinių takų sienelėse ima formuotis vis daugiau mažyčių plonasienių pūslelių – alveolių, alveoli pulmonales. Ši kvėpavimo takų atkarpa (arba zona) vadinama kvėpuojamaja, nes per alveolių ir kraujo kapiliarų sieneles vyksta dujų apykaita.

  • Biologija Analizė
  • Microsoft Word 57 KB
  • 2015 m.
  • 34 puslapiai (12879 žodžiai)
  • Dejmantte
  • Plaučių anatomija
    10 - 10 balsai (-ų)
Plaučių anatomija. (2015 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/plauciu-anatomija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 01:26
×