Plaučių tuberkuliozė


Darbo uždaviniai. Pagrindiniai tuberkuliozės istorijos etapai. Kas yra tuberkuliozė? Tuberkuliozės sukelėjas. Epidemiologija. Morfologija ir struktūra. Atsparumas išorės veiksmams. Sveiko ir užsikrėtusio tuberkulioze žmogaus plaučiai. Laboratorinė diagnostika. Imuniteto ypatumai. Plaučių TB pasireiškia šiais požymiais. Skirtumai tarp užsikrėtusio tuberkulioze ir sergančiojo atvira tuberkuliozės forma. Rizikos veiksniai. Tuberkuliozės nustatymas. Plaučių tuberkuliozės gydymas. Kokiu būdu pacientas pats gali įtakoti gydymo efektyvumą? Tuberkuliozės profilaktika. Kur kreiptis dėl tuberkuliozės profilaktikos? Kaip išvengti tuberkuliozės? Specifinė profilaktika. Literatūros sąrašas.


Apžvelgti tuberkuliozę sukeliančios bakterijos M. Tuberclosis morfologiją, epidemiologiją, laboratorinę diagnostiką. Tuberkuliozės užsikrėtimo būdus, gydymą. Išnagrinėti statistinius duomenis.

Tuberkuliozės mikobakterija (Mycobacterium tuberculosis) Ši bakterija atakuoja žmogaus imuninės sistemos ląsteles, todėl imuninė sistema į šią ligą nereaguoja.

M. Tuberculosis bakterijomis užsikrečiama oro lašeliniu būdu. Sergantis žmogus pro kvėpavimo takus (kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas, juokdamasis ir spjaudydamasis) išskiria į aplinką sukelėjus. Dažnai kontaktuojant su sergančiuoju tie lašeliai nesunkiai patenka sveikam žmogui į nosiaryklę, trachėją, bronchus. Nepasterilizuotas sergančių karvių pienas taip pat gali būti infekcijos šaltinis.

Mikobakterijos yra lenktos formos gramteigiamos bakterijos, kurios yra nejudrios, nesudaro sporų ir kapsulių. Griežti aerobai, tačiau gali augti ir fakultatyvinėmis anaerobinėmis salygomis. Dirbtinėse terpėse formuoja kokiodines ir siūliškas formas. Ląstelės sienelėje yra apie 60% lipidų dėl kurių bakterijų sienelė yra hidrofobinė ir nesidažo anilino dažais kambario temp. Mikobakterijos, atsižvelgiant į ląstelės sienelės struktūrą, vadinamos rūgštims ar rūgštims-etanoliui atspariomis bakt. Mikobakterijos dažomos Cylio-Nilseno būdu (nusidažo raudona spalva).

Skrepliuose, esant 60ºC temp., žūva per 60 min., tiesioginiai saulės spinduliai sunaikina mikrobakterijas per 45-55 min. M. tuberculiosis, pasterilizuojant pieną 62ºC temp., žūva per 30min. Dėl hidrofobinių ląstelės sienelės savybių bei sulipusio augimo bakterija daug atsparesnė cheminiams veiksniams. Dažai (pvz., malachino žaliasis) ar antibiotikai (pvz., penicilinas) visiškai nestabdo bakterijos augimo. Visiškai atsparios rūgštims ir šarmams. Atsparios džiovinimui ir ilgai išgyvena išdžiuvusiuose skrepliuose. Atsparios dezinfekuojančioms medžiagoms, išskyrus formaldehidą ir gliutaraldehidą.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 6610 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 25 puslapiai (984 žodžiai)
  • Diana
  • Plaučių tuberkuliozė
    10 - 10 balsai (-ų)
Plaučių tuberkuliozė. (2016 m. Balandžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/plauciu-tuberkulioze.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 14:51
×