Plaukimo įtaka žmogaus organizmui



Kiekvienas žmogus gyvenime susiduria su vandeniu: poilsis vasarą prie vandens telkinių, vaikų mokymas, plaukimo baseinai ir kt. Visur būtina mokėti plaukti.
Vanduo, bespalvis ir beskonis skystis. Tai gyvybės ir visos gamtos pagrindas.
Plaukimas – viena tinkamiausių sporto šakų žmonių nuovargiui mažinti, nerviniam stresui pašalinti, sveikatai stiprinti.
Vandens temperatūra paprastai būna žemesnė už kūno temperatūrą. Kadangi vanduo yra geras vandens laidininkas, plaukikas vandenyje netenka daug energijos. Šilumos apykaita vandenyje 25 kartus greitesnė nei sausumoje.
Vandens aplinka specifiškai veikia žmogaus organizmą. Vandenyje jį veikia keliančioji jėga, kuri sudaro palankias sąlygas įvairių organizmo sistemų veiklai. Kūno masė vandenyje siekia tik kelis kilogramus, tai leidžia su mažesnėmis pastangomis išlaikyti kūną vandens paviršiuje. Tačiau judėti trugdo didelis jo tankumas. Judesiai atliekami beveik 800 kartų tankesnėje aplinkoje negu ore. Tai reikalauja ir didesnių energijos sąnaudų. Dėl didelio vandens tankumo judėjimas jame ribotas. Tai pagrindinė priežąstis, dėl kurios judesiai sausumoje atliekami greičiau ir mažesnėmis energijos sąnaudomis, negu vandenyje. Taip pat kūną vandenyje veikia ir vandens spaudimo jėga. Kuo giliau neriama, tuo didesnis vandens spaudimas. Žmogus vandenyje kelių metrų gylyje jaučia spaudimą į ausų būgnelius. Sugebįjimas išlaikyti didelį vandens spaudimą yra treniruojamas. Gerai treniruoti žmonės gali pasinerti į kelių dešimčių metrų gylį ir netgi giliau.
Kitaip negu judėdamas sausumoje, žmogus vandenyje plaukia visada horizontalioje padėtyje. Tokioje padėtyje kraujas lengviau teka kraujagyslėmis, pagerėja širdies darbas, kraujo apytaka rankų ir kojų raumenyse. Plaukimo metu kvėpavimo sistema veikia sunkesnėmis sąlygomis. Įkvėpiama trumpą laiką vandens paviršiuje, o iškvepiama po vandeniu. Kadangi vandens tankumas daug didesnis nei oro, įkvėpimo ir iškvėpimo metu papildomai įtempiami krūtinės ląstos raumenys, dalyvaujantys kvėpavimo procese. Be to, kvėpuojant oras sulaikomas plaučiuose ir ilgai iškvepiamas po vandeniu. Taip stiprinami kvėpavimo raumenys, padidėja krūtinės ląstos apimtis ir jėga.
įvairiapusis vandens poveikis teigiamai veikia visas žmogaus organizmo sistemas. Visa tai gerina organizmo atsparumą įvairioms ligoms, stiprina funkcinį žmogaus pajėgumą. Ypač palankiai plaukimas veikia besivystantį žmogaus organizmą, suformuojama atitinkama kūno laikysena, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo bei kitų sistemų darbas.
- Microsoft Word 8 KB
- 2010 m.
- 7 puslapiai (1157 žodžiai)
- Aida
-