Plaukų ligos


Židininis plikimas. Zidininis plauku slinkimas. Lizdinis plikimas. Zidininis plauku plikimas. Referatas apie plaukus. Galvos plauku ligu konspektas. Lizdine alopecija. Paveldimos ligos referatas. Genetines ligos be plauku. Lizdinis plaukų plikimas.

Vidutinis žmogus turi apie. Mln plaukų. Plaukai auga ant viso kūno odos, išskyrus lūpas, delnus ir padus. Dauguma plaukų auga apie šešerius metus, o vėliau iškrenta. Ant žmogaus galvos auga nuo. Iki. Tūkstančių plaukų. Kiekvieną dieną išslenka. Plaukų, o jų vietoje išauga nauji. Plauko stiprumas priklauso nuo viso organizmo būklės, kūno sudėjimo, paveldėjimo savybių. Plaukai šildo, saugo nuo nešvarumų akis, ausis ir nosį. Bendra informacija. Plauko struktūra. Plauko mikroskopinė struktūra. Plauko folikulas. Plauko stiebas. Plaukų fiziologija plauko augimas. Plaukų defektai ir pokyčiai. Plaukų ligos. Plaukų slinkimas/plikimas. Plaukų slinkimo diagnostika. Įgytos plaukų slinkimo rūšys. Židininis/lizdinis plikimas. Histopatologija. Uždegiminis plikimas. Simptominis plikimas. Kai kurios įgimtos plaukų anomalijos. Plaukų dischromijos. Kiti sindromai su įvairiais plaukų pažeidimais. Androgenetinė/androgeninė alopecija. Naudota literatūra.

Plauko augimui būdingas cikliškumas. Ciklą sudaro anageninė augimo fazė, katageninė involiucijos fazė ir telogeninė ramybės fazė. Anageninė (aktyvaus augimo) fazė tęstiasi keletą metų (2-3). Joje dalyvauja apie 85 proc. visų plaukų. Plaukas nustoja augti (o folikulas po truputį juda link odos paviršiaus) katageninėje (pereinamojoje) fazėje, bet dar neiškrenta. Ši fazė gali tęstis iki 2 savaičių. Bet kuriuo momentu šios fazės yra apie 3-4 proc. visų plaukų. Paskutinioji telogeninė (ramybės) fazė trunka 3 mėnesius. Šiuo laikotarpia plauko folikule pradeda formuotis naujas plaukas, o senasis iškrenta (telogeninės fazės pabaiga vadinama latentine faze). Taigi anageninio ir telogeninio plauko augimo santykis yra maždaug 12:1. Taigi, ramybės ir nykimo stadijose esantys plaukai elgiasi pagal jiems duotą užduotį: laukia momento tapti tikruoju plauku arba iškrenta. Plauko augimo ciklą kontroliuoja epidermio augimo faktorius.

Plaukų augimas priklauso nuo plaukų folikulų gylio, plaukų tankio, plaukų augimo ciklo, epidermio ir dermos storio. Taip pat plaukuotumą įtakoja genetiniai aspektai, etninė kilmė, vartojami vaistai, endokrininė sistema (hormonai-iš kurių didžiausią įtaką daro androgenai), lydinčios ligos, mityba, bendra sveikatos būklė ir kitos individualios organizmo savybės.

Nėštumo laikotarpiu plaukai beveik neslenka. Dėl hormoninių pokyčių senieji stipriai laikosi savo folikuluose. Tačiau pogimdymo plaukai ima slinkti beveik visi kartu (ir senieji ir naujieji), o tai labai išgąsdina jaunąsias mamas. Teigiama, kad plaukams atsigauti prireikia nuo 4 mėnesių iki vienerių metų.

Rūkymas, per didelis kofeino vartojimas taip pat gali paskatinti ar dar labiau komplikuoti plaukų slinkimą, nes dėl tam tikrų medžiagų poveikio kraujagyslės susitraukia, o tai sutrikdo plauko folikulo mitybą.

Stresas taip pat turi įtakos paluko augimui. Streso metu į organizmą išskirimas adrenalinas, dėl kurio kraujagyslės susitraukia (panašiai kaip rūkant ir geriant daug kavos). Patyrus didžiulį stresą plaukai ima slinkti po 5-7 dienų.

Plaukų dažymas, cheminis sušukavimas taip pat veikia plauko struktūrą. Dažant plaukus yra atveriamos plauko poros (kad lengviau patektų pigmentas).

Androgeninė alopecija (vyriškasis plikimas) – vienas dažnesnių medicininių plaukų slinkimo priežasčių tiek vyrams ( dudaro net iki 80proc. Visų atvejų), tiek ir moterims. Androgeninės alopecijos atveju plauko folikulas tampa jautrus aktyviai hormono testosterono formai. Ši plaukų slinkimo forma yra paveldima.

Židininė (lizdinė) alopecija – pasitaiko kur kas rečiau. Tai autoimuninė liga, kai organizmas ima manyti, jog plauko folikulas yra svetimkūnis ir slopina ar net stabdo jo augimą (plaukai staiga iškrinta tam tikrame galvos odos plote). Teigiama, jog šis sutrikimas gali būti paveldimas. Plaukai išslenka kuokštais, ribotame plote. Paprastai maždaug 50 proc. žmonių plaukai atauga be jokio gydymo per vienerius metus.

Pirmas žingsnis, tai detali plaukų slinkimo anamnezė, informacija apie buvusius susirgimus, apie vaistų vartojimą, dietas, chirurgines intervencijas, apie kasdieninius paciento plaukų priežiūros įpročius.

Sekantis žingsnis – apžiūra: nustatomas plaukų slinkimo modelis, plaukų diametro ir ilgio pokyčiai, atliekamas plaukų traukimo testas, moterims įvertinamas akne tipo bėrimų, padidėjusio plaukuotumo, virilizacijos siptomų pasireiškimas.

Galvos odos apžiūrai naudojamas rankinis dermatoskopas ar videodermatoskopas, kurie tiksliau padeda įvertinti būklę, ar esant reikalui geriau pasirinkti biopsijos vietą.

Dermatoskopuojant židininio plikimo atvejais būdingi geltoni taškai aplink plauko folikulo angą, distrofiniai plaukai, kurie matomi nulūžę prieš / ar pasiekus odos paviršių. Androgeninės alopecijos atveju stebimi tušti plaukų folikulai, plaukų diametro pokyčiai. Esant randinėms alopecijoms matomas išnykusios plaukų folikulų angos arba jų vietose stebimi balti taškeliai.

Laboratoriniai tyrimai dažniausiai tikslingi dizufinių slinkimų atvejais. Gali būti naudinga įvertinti skydliaukės funkciją, ištirti lytinius hormonus moterims, jei slinkimas susijęs su akne, nereguliariomis menstruacijomis ar hirsutizmu, atlikti mikroelementų, vitaminų ištyrimą vegetarams, įvertinti geležies, feritino lygį kraujyje.

  • Microsoft Word 450 KB
  • 2016 m.
  • 18 puslapių (5702 žodžiai)
  • Universitetas
  • Romualda
  • Plaukų ligos
    10 - 1 balsai (-ų)
Plaukų ligos . (2011 m. Sausio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/plauku-ligos.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 02 d. 15:47
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo