Plaukų sandara, funkcijos ir sutrikimai


Tauragės profesinio rengimo centras. Plaukas – odos darinys, sudarytas iš sukietėjusių epidermio ląstelių. Plauko folikulo anatomija. Jungiamojo audinio apvalkalas. Vidinis šaknies apvalkalas. Vidinis šaknies apvalakas išsitempia nuo šaknies pagrindo iki riebalinės liaukos kanalo. Plauko pluoštas. Plauko pluoštas vienintelė matoma dalis, esanti virš epidermio. Riebalinė liauka. Riebalinė liauka išskiria sebumą- skystą sekretą sudarytą iš riebalų, keratino ir ląstelienos. Kodėl plaukų spalvos skiriasi? (plaukų spalvos funkcijos). Plaukų spalvų biochemija. Plaukų funkcijos. Plaukų tipai. Plauko augimas. Plaukų defektai ir pokyčiai. Gydimas.


Plaukas gali būti suskirstytas į kocentrines dalis nuo išorės iki vidaus: jungiamojo audinio apvalkalas išorinis šaknies apvalkalas vidinis šaknies apvalkalas kutikulė žievė šerdis Taip pat plaukas turi tokius darinius kaip: riebalinė liauka plauką palaikantis raumenėlis pūslelė.

Jungiamojo audinio apvalkalasJungiamojo audinio apvalkalas apgaubia plauko folikulą ir susidaro iš išorinio ląstelių sluoksnio ir vidinės pagrindo membranos. Ši membrana visiškai apgaubia folikulą ir yra tęstinė, be trūkių.

Išorinis šaknies apvalkalas Išorinis šaknies apvalkalas formuoja nekeratinizuotą sritį aplink folikulą ir yra susijungęs su epidermiu. Šis apvalakas išsitempia per visą folikulą iki plauko šaknies, aplink kurią jis yra sudarytas iš dviejų sluoksnių labai suplotų ląstelių. IŠA turi daug vakuolių, Goldžio kompleksų, mitochondrijų, endoplazminį tinklą ir t.t. Apvalkalo ląstelės esančios prie folikulo taip pat turi labai daug glikogeno, kuris yra vienas svarbiausių energijos šaltinių baltymų sintezei per plauko augimą.

Vidinis šaknies apvalkalasVidinis šaknies apvalakas išsitempia nuo šaknies pagrindo iki riebalinės liaukos kanalo. Žemutinė vidinės šaknies apvalkalo dalis yra charakterizuojama didelių citoplazmos darinių- trichohialino granulių. Trichohialinas yra struktūrinis baltymas, gaminamas vidinio šaknies apvalkalo ir plauko folikulo šerdies. Keratinas taip pat gaminamas VŠA.Pagal struktūrą, keratinizaciją ir trichohialino įterpimą, VŠA yra skirstoma į 3 dalis (nuo išorinis iki vidinės):Henlio sluoksnis yra 1 ląstelės storio ir būna pirmasis išvystęs trichohialino granules ir pirmasis suragėjęs.

  • Medicina Skaidrės
  • MS PowerPoint 504 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (2101 žodžiai)
  • Indra
  • Plaukų sandara, funkcijos ir sutrikimai
    10 - 7 balsai (-ų)
Plaukų sandara, funkcijos ir sutrikimai. (2016 m. Sausio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/plauku-sandara-funkcijos-ir-sutrikimai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 04:31
×