Plazminė membrana ir pernaša


Augalu lasteliu plazmolizes tyrimas. Duobute bulveje distiliuotas vanduo.

Plazminė membrane ir pernaša Medžiagų pernaša ląstelėje Osmoso reiškinio ir augalų ląstelių plazmolizės tyrimas. Aktyvioji medžiagų pernaša pro ląstelės plazminę membraną. Taiaktyvioji pernaša. Pakuojant jas į pūsleles . Padedantbaltymams – siurbliams. Endocitozės būdu . Receptorinės endocitozės . Pasyvioji medžiagų pernaša pro ląstelės plazminę membraną. Palengvintoji pernaša. Plazminės membranos sandara Plazminės membranos sandara ir ypatybės.

Norint išsiaiškinti, kaip vandens ir jame ištirpusių medžiagų pernaša pro plazminę membraną priklauso nuo medžiagų koncentracijos ląstelėje ir jos aplinkoje skirtumo, reikia atlikti keletą bandymų.

Stebėti osmoso reiškinį galima atliekant tyrimus su bulvėmis, burokais, pasigaminus dializės maišelį arba osmometrą. Šį reiškinį taip pat galima stebėti atliekant tyrimą su vištos kiaušiniu, netgi virtuvėje kuriam laikui lėkštėje palikus salotų lapus ar į vandenį pamerkus pupelių. Visais atvejais vyksta vandens molekulių judėjimas pro membraną tam tikra kryptimi.

Atlik bandymą su žalia bulve. Šiuo bandymu ištirsi, kuria kryptimi vyksta vandens molekulių judėjimas hipotoniniame ir hipertoniniame tirpaluose.

Bandymui reikės: bulvės, peilio, 20 ml distiliuoto vandens, 20 ml druskos tirpalo (druskos tirpalui paruošti reikia 3 šaukštų druskos stiklinei vandens), 2 lėkštelių, rašymo priemonės, pipečių.

Prieš kiekvieną bandymą būtina suformuluoti hipotezę. Pavyzdžiui, vanduo judės iš mažesnės koncentracijos tirpalo į didesnės koncentracijos tirpalą arba vandens molekulės judės iš distiliuoto vandens į druskos tirpalą. Jei hipotezę suformulavai, gali atlikti bandymą.

Bulvę nulupk ir perpjauk per pusę. Puselių centre padaryk vienodo dydžio duobutes (bulvių puselių neperpjauk kiaurai).

Lėkšteles sunumeruok. Į pirmąją lėkštelę įpilk 20 ml distiliuoto vandens, o į antrąją – 20 ml druskos tirpalo.

Į lėkšteles padėk po bulvės puselę. Į bulvės puselę, kuri yra distiliuoto vandens lėkštelėje, įpilk 20 ml druskos tirpalo. Į kitos bulvės puselę įpilk 20 ml distiliuoto vandens. Bulves palik parai. Po paros stebėk, kas įvyko.

Pirmojoje lėkštelėje vanduo osmoso būdu skverbėsi į bulvę, kurios viduje buvo druskos tirpalas. Bulvėje esančioje duobutėje vandens padaugėjo. Antrojoje – vanduo iš bulvės osmoso būdu judėjo į lėkštelę, kurioje buvo druskos tirpalas. Todėl bulvės duobutėje skysčio sumažėjo. Bulvės ląstelėms distiliuotas vanduo yra hipotoninis, o druskos tirpalas – hipertoninis.

Hipotezė pasitvirtino: osmoso būdu vandens molekulės judėjo iš mažesnės koncentracijos tirpalo į didesnės koncentracijos tirpalą. Atlikęs bandymą suformuluok išvadą.

Vandens molekulių judėjimą osmoso būdu pro atrankiai laidžią membraną iš mažesnės medžiagų koncentracijos didesnės link rodo ir toliau pateikiamas paveikslėlis.

  • Microsoft Word 921 KB
  • 2015 m.
  • 11 puslapių (2081 žodžiai)
  • Donata
  • Plazminė membrana ir pernaša
    10 - 10 balsai (-ų)
Plazminė membrana ir pernaša. (2015 m. Balandžio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/plazmine-membrana-ir-pernasa.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 22 d. 17:35
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo