Plienas


Spyruoklinis plienas. Plieno klasifikacija. Plieno rusys. Plienu rusys. Automatu plienas. Plienu klasifikacija. Plienas referatas. Plienu klasifikavimas. Liejamasis plienas. Plieno klasifikavimas.

Įvadas. Plieno klasifikacijos. Anglinio plieno klasifikacija. Leggiruoto plieno klasifikacija. Plieno mechaninės savybės. Dekoratyvus nerūdijantis plienas. Plieno gavyba. Marteninis plieno gavybos būdas. Plieno gavyba elektrinėse krosnyse. Plienų rūšys. Liejamasis plienas. Plienas šaltajam plastiniam deformavimui. Automatų plienas. Termiškai gerinamas plienas. Plienas paviršiniam grūdinimui. Įanglinamasis (cementuojamasis) konstrukcinis plienas. Įazotinamasis plienas. Spyruoklinis plienas. Plienas riedėjimo guoliams. Korozijai, oksidacijai atsparus ir karštyje stiprus plienas. Plienas pjovimo įrankiams. Plienas deformavimo įrankiams. Plienas matavimo įrankiams. Plienų žymėjimas. Keletas plieno markių pavyzdelių. Išvados. Literatūra.

Plienas – geležies ir anglies lydinys kuriame yra iki 2% anglies su mangano (. 3. 8%), silicio (. 15. 1%), sieros (iki. 06%) ir fosforo (iki. 07%) priemaišomis. Be to, dar gali būti legiruojančių priedų (chromo, nikelio, vario, molibdeno ir kt. ) kai pliene daug anglies, jis yra stipresnis, bet trapesnis ir blogiau suvirinamas. Manganas didina stiprumą, truputį mažina plastiškumą. Silicis didina plieno stiprumą, blogina suvirinamumą ir mažina atsparumą korozijai. Žalingos priemaišos yra šios: siera, fosforas, azotas ir deguonis. Siera greitina plieno mikropleišėjimą aukštoje temperatūroje. Fosforas didina plieno trapumą, ypač žemoje temperatūroje, ir mažina plastiškumą šildant. Azoto įtaka plienui panaši kaip ir fosforo, o tai plienas, kuriame anglies kiekis sudaro nuo 0,5 iki 2-2,5 procento. Šitoks plienas gaunamas tigliniu lydymo būdu, dažniausiai nedideliais kiekiais, kadangi jo gavybos kaštai keliolika kartų didesni. Anglinis plienas naudojamas išskirtinai įrankių gamyboje, dažniausiai tai būna rankiniai įrankiai, peiliai ar kitokie ginklai. Rusijoje šis plienas vadinamas bulat, angliškai kalbančiose šalyse - wootz steel.

Kaip atskirą anglingų plienų grupę galima būtų išskirti taip vadinamus damaskinius plienus, Kompozitinius plienus, kurie gaunami kalviško suvirinimo būdu žaizdre suvirinant skirtingo anglingumo bei cheminės sudėties plienus. Paprastai tokiu būdu gaminami įrankiai ir instrumentai, o taip pat ginatsižvelgiant į paskirtį šis plienas skirstomas į tris grupes. A grupės su garantuotomis mechaninėmis savybėmis. Į grupės – su garantuota chemine sudėtimi ir b grupės – su garantuotomis mechaninėmis savybėmis ir su garantuota chemine sudėtimi. Statybinėms konstrukcijoms daugiausia vartojami b grupės plienai.

Plienas ženklinamas taip: pirmiausia nurodoma grupė (rašoma tik į ar b, o a – nerašoma), po to – raidės Ńņ ir skaičius (salyginis plieno numeris), deoksidacijos laipsnis nurodomas indeksais, o markės gale – kategorija. Šiuose plienuose padidintą manmažai ir vidutiniškai legiruoto plieno markėje nurodoma jo cheminė sudėtis. Pirmasis skaičius rodo anglies kiekį procento šimtosiomis dalimis, raidės priedus: Ć – manganą, c – silicį, t – titaną, Ä – varį, a – azotą, Ō – vanadį, h – nikelį, x – chromą, p – borą, m – molibdeną, Ļ – fosforą. Skaitmuo už raidės rodo atitinkamo priedo apytikslį procentinį kiekį, jeigu jo daugiau kaip 1% jei prie raidės skaitmens nėra, tai šio komponento yra 0,3-1,0%. Kai kokio nors priedo yra mažiau kaip 0,3%, markėje jis nenurodomas.

  • Microsoft Word 426 KB
  • 2010 m.
  • 17 puslapių (3037 žodžiai)
  • Universitetas
  • Piktadare
  • Plienas
    10 - 1 balsai (-ų)
Plienas. (2010 m. Lapkričio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/plienas.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 15 d. 04:53
×
127 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo