Plieno terminis apdorojimas


Bendra informacija apie plieną. Terminio apdorojimo technologija. Užduotis. Sprendimas. Bandinio parametrai. X plieno cheminė sudėtis, procentais 5Anglies ekvivalento skaičiavimas 5Grūdinimas 5Atleidimas 5Bendras plieno 40X terminio apdorojimo laikas 6Kietumo matavimas 7 Terminio apdirbimo technologijos apibendrinimas 7Terminio apdorojimo grafikas. Išvados 9 Literatūra 9 Priedai.


Plienas yra viena dažniausiai naudojamų inžinerinių medžiagų, todėl yra įvairių formų, savybių ir užbaigimų. Judančių ir besiliečiančių mechanizmų dalių veikimas vyksta itin reikliomis sąlygomis: dideliais tūriniais įtempiais yra perduodamos apkrovos lenkimu ir sukimu, dideli kontaktų įtempiai, tose vietose, kur dalys viena kita slysta arba ritasi ir dažnas judėjimas pirmyn-atgal didina dalių nuovargį. Todėl tvirtumas ir atitinkamas kietumas yra svarbiausi detalių aspektai. Legiruoti, tai tokie plienai, kurių elementai viršyja sudėties limitus lyginant su angliniais plienais, taip pat apima ir plienus, į kurių sudėtį įeina elementai, kurių angliniuose plienuose nėra. Legiravimas sulėtina difuzines transformacijas į feritą ir geležies karbidą, tai lemia lėtesnius grūdinimo tempus, kas leidžia pasiekti norimą martensitinę struktūrą. Legiruotuose plienuose be anglies, yra viena arba daugiau specialių priemaišų (legiruojančių elementų), pakeičiančių plienų struktūrą, savybes, terminio apdirbimo sąlygas. Dažniausiai plienai legiruojami chromu, nikeliu, volframu, molibdenu, kobaltu, vanadžiu, titanu, aliuminiu, variu. Jeigu pliene yra daugiau kaip 0,5% silicio arba daugiau kaip 0,8% mangano, tai šie elementai taip pat vadinami legiruojančiais. Atsižvelgiant į legiruojančiųjų elementų kiekį, plienai skirstomi į tris grupes: 1 – mažai legiruoti, kuriuose yra iki 2,5% legiruojančiųjų elementų; 2 – vidutiniškai legiruoti – 2,5 – 10% legiruojančiųjų elementų; 3 – daug legiruoti – daugiau kaip 10% legiruojančiųjų elementų. Beveik dėl visų legiruojančiųjų elementų (išskyrus kobalto ir aliuminio) padidėja plieno įgrūdinamumas (užsigrūdinimo gylis). Legiruotų plienų tamprumo modulis kambario temperatūroje (25 ˚C) varijuoja tarp 190 ir 210 GPa, o tempimo stiprumo jėga tarp 758 ir 1882 MPa (ši riba tokia plati dėl skirtingų terminių apdorojimų), šių plienų tankis apie 7,85 g/cm3.

  • Medžiagų mokslas Namų darbas
  • Microsoft Word 258 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1455 žodžiai)
  • Nope
  • Plieno terminis apdorojimas
    10 - 4 balsai (-ų)
Plieno terminis apdorojimas. (2016 m. Vasario 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/plieno-terminis-apdorojimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 22:48
×