Plk ltn Vaclovas Biržiška ir plk Konstantinas Žukas - karinės pedagogikos pradininkai Lietuvoje


Plk. ltn. Vaclovas Biržiška ir plk. Konstantinas Žukas - karinės pedagogikos pradininkai Lietuvoje. Plk. Konstantinas Žukas. Plk. ltn. Vaclovas Biržiška. Konstantino Žuko ir Vaclovo Biržiškos karo pedagogika.


dalyvaudami Nepriklausomybės kovose, bei Lietuvos valstybės kūrime suprato, kad būtina ugdyti ir skirti didelį dėmesį dvasiniam, psichologiniam ir pedagoginiam karininkų, puskarininkių ir kareivių rengimui. Šių karo pedagogų žinios, gyvenimo ir profesinė patirtis, dalyvavimas šviečiamojoje ir visuomeninėje veikloje leido jiems susisteminti ir apibendrinti karo pedagogikos žinias. Jie suformulavo ir pagrindinius karo pedagogikos uždavinius:

tinkamai parengti kariuomenę, kad prireikus ji sugebėtų savo jėgomis apginti kraštą;

Tikslas – apžvelgti Lietuvos karo pedagogikos pradininkų plk. ltn. Vaclovo Biržiškos ir

plk. Konstantino Žuko gyvenimo kelią, atskleisti jų asmenybės bruožus, aptarti pedagoginį

1926 m. sausio 1 d. Jis ėjo atsakingas pareigas: iš pradžių – I pėstininkų pulko ryšių komandos

viršininko, vėliau – atsargos bataliono, Užnemunės fronto vado, 1920–1921 m. krašto apsaugos ministro ir kartu vyriausiojo karo vado. Vėliau buvo Generalinio štabo viršininko padėjėjas, IV pasienio divizijos vadas, II pėstininkų divizijos štabo viršininkas. 1920 m. K. Žukas buvo išrinktas į Steigiamąjį Seimą. 1926 m. išėjo į atsargą ir dirbo Karo mokyklos ir Aukštųjų karininkų kursų lektoriumi, dėstė karo pedagogiką, psichologiją, statutus. Įsteigus Karo mokslų draugiją, buvo išrinktas jos prezidiumo nariu.

mirė Klivlande (JAV) 1962 m. sausio 22 d.

Iš trumpos jo gyvenimo apžvalgos galima spręsti, kad tai buvo žmogus, nebijojęs atsakomybės ir Lietuvos kariuomenėje pasiekęs pačias karjeros viršūnes.

Plk. Konstantinas Žukas buvo griežtas ir reiklus karininkas, drąsus, energingas, atkaklus dirbdamas ir įgyvendindamas savo sumanymus. Jis rūpinosi kareivių ir karininkų mokymu,

jų apranga, ginkluote, maitinimu ir auklėjimu. Kuriant ir stiprinant Lietuvos kariuomenę, teikė vadovybei vertingų siūlymų, tarnybos vietose bendravo su valstybinių įstaigų vadovais, rengdavo pasitarimus, kuriuose tardavosi, kaip įveikti valstybės įtvirtinimo darbe kylančias problemas. Buvo sumanus ir atkaklus, nepakantus valdiško turto švaistytojams, kyšininkams, nusikaltėliams, pasienio kontrabandininkams. Itin padėjo gen. V. Nagiui-Nagevičiui Kaune įkurti Karo muziejų, parengė Karių pensijų įstatymą.

Lietuvai buvo reikalingi idealistai, atsidavę darbui, sąžiningi, darbštūs, pareigingi vadovai ir vykdytojai, drąsūs kovotojai, bet greta jų buvo reikalingi ir tokie neišsenkamos energijos, labai griežti ir stiprios valios administratoriai kaip plk. K. Žukas.

  • Karyba Referatas
  • Microsoft Word 33 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (2033 žodžiai)
  • Kolegija
  • Dominykas
  • Plk ltn Vaclovas Biržiška ir plk Konstantinas Žukas - karinės pedagogikos pradininkai Lietuvoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Plk ltn Vaclovas Biržiška ir plk Konstantinas Žukas - karinės pedagogikos pradininkai Lietuvoje. (2016 m. Gegužės 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/plk-ltn-vaclovas-birziska-ir-plk-konstantinas-zukas-karines-pedagogikos-pradininkai-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 22:54
×