Plokštelinių dantų protezų gamybų karšta ir šalta polimerizacijomis lyginamoji analizė


Pagrindinės sąvokos. Įvadas. Literatūros apžvalga. Plastmasės polimerizavimas karštuoju būdu. Plastmasės polimerizavimas šaltuoju būdu. Pagrindiniai reikalavimai išimamųjų plokštelinių protezų gamyboje. Išvados. Literatūros sąrašas.


Polimeras- tai į polimerinių medžiagų pagrindinę sudėtį įeinantis komponentas, miltelių pavidalu.

Plastmasės - medžiagos, kurių pagrindą sudaro polimerai, esantys nepastovaus klampumo arba aukšto elastingumo gaminių formavimo periode, o eksploatacijoje – stikliškos arba kristalinės būklės.

Monomeras- tai į polimerinių medžiagų pagrindinę sudėtį įeinantis komponentas, skysčio pavidalu.

Karštos polimerizacijos plastmasės - tai dvikomponentė polimerinė medžiaga: miltelinis polimeras ir skystas monomeras. Plastmasė turi keturias brinkimo stadijas. Ji turi būti išpresuota ir polimerizuojama aukštoje temperatūroje.

Visose laboratorijose, bet kuris dantų technikas turi sau priimta metodą, kaip pagaminti plokštelinį dantų protezą. Kiekvienas gaminimo etapas, turi kelis variantus, kaip jį atlikti. Nagrinėjant plokštelinio protezo bazės gaminimą, yra du būdai tai atlikti, tai karšta ir šalta polimerizacija. Karštos polimerizacijos plastmasė yra kokybiškesnė, tačiau jos pagaminimo laikas yra dvigubai ilgesnis nei šaltos. Atsižvelgiant į kainą, pagaminti karštos polimerizacijos plastmasę yra pigiau. Nagrinėjant plastmasės apdirbimo etapą, šaltos polimerizacijos plastmasę yra lengviau apdirbti, nes plastmasės perteklius yra labai mažas ir nelieka gipsavimo žymių pakuojant.

Darbo objektas : plokštelinių dantų protezų gamyba, karštos ir šaltos polimerizacijos plastmasėmis.

Darbo tikslas : palyginti išimamųjų plokštelinių protezų gamybas šalta ir karšta polimerizacijomis.

Pagyvenę žmonės dėl įvairių priežasčių praranda savo dantis. Žmonėms, kuriems 60 – 70 metų, statistiškai net 99 iš 100 reikalinga gydytojo odontologo pagalba. Todėl svarbus ne tik teisingas parinktas dantų eilių konstravimas, bet ir protezų polimerizacija. Gaminant išimamuosius dantų protezus, naudojamos dviejų sudėčių akrilinės medžiagos : milteliai (polimerai) ir skysčiai (monomerai). Pagrindinė medžiagos masė gaunama cheminiu būdu. Maišant monomerą su polimeru, labai svarbi tinkama konsistencija, nes monomero perteklius gali keisti plastmasės spalva, didinti susitraukimo koeficientą. Brandinimo metu prasideda dalinis plolimerizacijos procesas. Plastmasė iš klampios tampa plastiška, ją galima formuoti.

Polimerizavimas – tai toks procesas, kai tam tikras monomero junginys jungiasi į vieną, o iš daugybės monomerų molekulių susidaro viena didelė polimero molekulė. Polimerizavimo proceso tikslas – gauti gaminį, pasižymintį geromis fizinėmis – mechaninėmis savybėmis.

Vienas iš būdų gaminti išimamuosius dantų protezus iš plastmasės, yra tirštos konsistencijos plastmasės presavimas formoje. Spaudimo jėga presavimo metu yra 50 -80 kg/mm2. Esant tokiai spaudimo jėgai, gipsas nedeformuoja formos ir galima gauti norimą gaminį. Norint pagaminti kokybiškus plastmasinius gaminius, būtinos šios sąlygos :

Parinkti optimalų plastmasės komponentų santykį (1 dalis monomero ir 3 dalys polimero)

Maišant monomerą su polimeru labai svarbu pasiekti jų tinkamą konsistenciją, neviršyti monomero kiekio. Brandinimo metu polimero granulės iš dalies ištirpsta ir prasideda dalinis polimerizavimo procesas, kuris pakeičia plastmasės klampumą. Plastmasė tampa gamybos instrumentu.

Polimerizavimo metu, keliant temperatūrą, procesas greitėja iki 600C, o pasiekus šią ribą, polimerizacijos greitis didėja ? ne visiškai aišku. Šiuo momentu, monomerui jungiantis su polimeru, platmasės tūris mažėja. Temperatūrai pakilus iki 700C, dėl termino poveikio plastmasė pradeda plėstis. Po polimerizavimo gaminys tampa 0,2 – 0,5% mažesnis už buvusią vaškinę konstrukciją. Monomero virimo temperatūra yra 100,30C, todėl polimerizavimo metu formos viduje temperatūra neturi būti didesnė nei 1000C. Toks polimerizavimo rėžimas formuoja plastmasinių gaminių struktūras, sumažina porų susidarymo galimybes bei vidinę įtampą. Viena iš neigiamų plastmasės savybių ta, kad po polimerizavimo lieka apie 0,5% laisvojo monomero. Toks protezas, įdėtas į burną, polimerizuojasi toliau. Burnos ertmėje plastmasė gali įkaisti iki 500C. Liečiantis skirtingoms medžiagoms (metalinei apkabėlei ir plastmasei) dėl plėtimosi ir traukimosi atsiranda vidinė įtampa, kuri sumažina gaminio kokybę. Naudojantis plastmasiniais dantų protezais, jų tūris šiek tiek ( iki 0,5%) padidėja, nes plastmasė geba sugerti skysčius. Todėl tikslinga polimerizuotus protezus laikyti vandenyje, kad pasišalintų laisvasis monomeras. Per tam tikrą laiką keičiasi polimerų savybės, sumažėja atsparumas, jie tampa trapesni.

  • Microsoft Word 46 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3733 žodžiai)
  • Kolegija
  • Tomas
  • Plokštelinių dantų protezų gamybų karšta ir šalta polimerizacijomis lyginamoji analizė
    10 - 1 balsai (-ų)
Plokštelinių dantų protezų gamybų karšta ir šalta polimerizacijomis lyginamoji analizė. (2017 m. Lapkričio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/ploksteliniu-dantu-protezu-gamybu-karsta-ir-salta-polimerizacijomis-lyginamoji-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 21 d. 21:35
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo