Ploto niveliavimas ir pasvirusios aikštelės projektavimas


Įvadas. Informacijos šaltinių apžvalga. Ploto niveliavimas ir pasvirusios aikštelės projektavimas. Išvados. Informacijos šaltinių sąrašas. Priedai.


Geodezija – mokslas tiriantis žemės formą. Geodezijos mokslas naudojamas žemės formų ir matmenų nustatymui, žemės paviršiaus matavimui ir atvaizdavimui žemėlapiuose ir planuose. Geodezija susieta su - matematika, fizika ir astronomija, ji yra skirstoma į sritis: aukštoji geodezija, kosminė geodezija, topografija, inžinerinė geodezija,

Ploto niveliavimas - vertikali teritorijos nuotrauka, taikant geometrinio niveliavimo metodą. Plotai niveliuojami tuo atveju, kai reikia sudaryti vietovęs topografinį planą. Plotų niveliavimo metodai: Kvadratais, magistralėmis, poliniu būdu.

Apskaičiuoti projektines altitudes, darbų aukščius, nulinių žemės darbų altitudes bei darbų tūrius.

P. Variakojis (1978) teigia, kad geodezija – žemės matavimo mokslas. Jis reikalingas tiek žemės formai bei didumui nustatyti, tiek ir planams bei žemėlapiams sudaryti. Taip pat aprašo, kaip apskaičiuoti niveliavimo žurnalą, nesąryšius, aprašo apie pasvirusios aikštelės projektavimą: darbo aukščių skaičiavimą, nulinių žemės darbų taškų radimą ir žemės darbų tūrių skaičiavimą.

Ploto niveliavimas – vertikalioji vietovės nuotrauka, taikant geometrinio niveliavimo metodą. Plotų niveliavimas taikomas norint sudaryti vietovės topografinį planą parodant jos reljefą. Darant pasvirusios aikštelės vietovės situacijos nuotrauką jos tikslas yra nustatyti žemės paviršiaus taškų padėtį tik pasvirusioje plokštumoje. Plotai gali būti niveliuojami kvadratais, magistralėmis ar poliniu būdu. Z. Tamutis ir kt. (1992) aprašo apie dažniausiai praktikoje taikomą niveliavimo kvadratais būdą, kaip planuojami ir atliekami ploto niveliavimo darbai.

Plotų niveliavimą kvadratais taikome atviroje, neužstatytoje teritorijoje, lygioje vietovėje. Nuotraukos vietovėje ženklinamos piketais, taip kad jie sudarytu kvadratus, kurių kraštinės ilgiai yra nuo 20 iki 100 metrų. Jie priklauso nuo reljefo ir nuo situacijos.

Jei kvadratų viršūnėse nevisiškai atvaizduojama svarbesnės reljefo formos, tai būdingose reljefo vietose ženklinami papildomi taškai. Kvadratų viršūnės ženklinamos kuolais. Kvadratų ir kitų viršūnių taškų altitudės randamos sudarant niveliavimo ėjimus. Ėjimai susiejami su reperiais. Kvadratų viršūnės, kurios nėra ėjimo ryšio taškai niveliuojamos kaip tarpiniai taškai.

Geometrinis niveliavimas arba niveliavimas horizontalia vizavimo ašimi yra pats tiksliausias. Taikant šį metodą aukščių skirtumai išmatuojami milimetro tikslumu. Kitas niveliavimo būdas yra netoks tikslus, tai niveliavimas trigonometriniu metodu. Tai niveliavimas palinkusia vizavimo ašimi. Netoks tikslus, kaip prieš tai paminėti yra barometrinis niveliavimas. Jo esmė tokia, kad taškuose, tarp kurių nustatomas aukščių skirtumas, matuojama atmosferos slėgis. Tarp taško altitudės ir atmosferos slėgio yra atvirkštinė priklausomybė: didėjant taško altitudei, atmosferos slėgis mažėja, o altitudei mažėjant, slėgis didėja.

Jeigu nivelyras statomas viename taške, o matuoklė kitame, tai bus niveliavimas pirmyn. Niveliuojant pirmyn aukščių skirtumas skaičiuojamas pagal formulę (žr. 1 formulę).

Didžiausias leistinas atstumas tarp nivelyro ir matuoklės 100 – 150 metrų. Todėl, vieną kartą pastačius nivelyrą, iš vienos niveliavimo stoties galima matuoti taškų aukščių skirtumus, kai atstumas tarp matuoklių 200 – 300 metrų. O jei atstumas tarp dviejų taškų didesnis arba aukščių skirtumas didesnis už matuoklės ilgį, tai niveliuojame perstatant nivelyrą.

  • Microsoft Word 53 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (2824 žodžiai)
  • Kolegija
  • Živilė
  • Ploto niveliavimas ir pasvirusios aikštelės projektavimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Ploto niveliavimas ir pasvirusios aikštelės projektavimas. (2017 m. Vasario 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/ploto-niveliavimas-ir-pasvirusios-aiksteles-projektavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 04:12
×