Plūgų klasifikacija ir jų pasirinkimo kriterijai


Žemės ūkio referatas.

Įvadas. Verstuvinio plūgo sandara. Plūgų klasifikacija. Plūgų pasirinkimo kriterijai. Naujausių plūgų komplektacijos sprendimai. Literatūros šaltiniai. Priedai.


Žemės ūkio mašinos palengvina sunkų žemdirbio darbą. Jomis darbai atliekami daug sparčiau, pasiekiamas didesnis darbo našumas. Šalyse, kuriose žemės ūkis gerai mechanizuotas, vos keli procentai gyventojų dirba žemės ūkyje ir išmaitina likusią dalį gyventojų. Nors naujosios technologijos sparčiai besivysto, tačiau intensyviame žemės ūkyje vis dar neįmanoma išsiversti be pagrindinio žemės dirbimo proceso – arimo.

Arimas - tai procesas, kuriuo metu yra atpjaunama, apverčiama ir iš dalies supurenama dirvos riekė. Arimą atliekanti mašina vadinama plūgu. Pirmieji plūgai buvo dirbami namie iš medžio, ketaus ir geležies (metalines dalis valstiečiai pirkdavosi). Tokių plūgų rodikliai ir rankenos buvo medinės, kelmas ir balnas - ketiniai, noragai geležiniai. Istorikai mano, kad plūgas išsivystė iš pavažinio arklo pirmaisiais mūsų eros amžiais Vidurio, Pietų ir Pietryčių Europoje. Į Lietuvą, kaip ir į kitus Rytų Europos kraštus, kur ilgus amžius buvo ariama žagre, plūgas buvo atgabentas iš Vakarų Europos XVIII a. pabaigoje. Tačiau plačiau paplito Lietuvoje, kai XIX a. pradžioje Lietuvos dvarininkai ėmėsi racionalesnės žemdirbystės.

Šiuolaikiniai plūgai sparčiai patobulėjo per visą savo istorinį laikotarpį. Atsirado didelis plūgų asortimentas, kuris leidžia ūkininkams išsirinkti tinkamiausia plūgą, atsižvelgiant į jo valdomus plotus, dirvos struktūrą bei ekonominę padėtį.

Tikslas: Išnagrinėti plūgų įvairovę ir jų pasirinkimo kriterijus.

Verstuvinis plūgas – tai sudėtingas ir brangus žemės ūkio padargas bei pasaulyje labiausiai paplitęs jų tipas. Paprasčiausios konstrukcijos plūgas, sudarytas iš rėmos su prikabinimo prie traktoriaus įtaisu. Prie rėmo pritvirtinti korpusai sudaryti iš pagrindinių darbinių dalių: verstuvės norago ir pavažos [4]. Tačiau šiuo metu ūkininkai naudoja modernesnius, savo sandara sudėtingesnius plūgus, kurie sudaryti iš šių dalių:

Noragas ir kaltas (1.1 pav). Norago paskirtis – atpjauti dirvos riekę ir ją truputi pakelti. Atšipus noragui, dirvožemis, esantis po juo, yra suslegiamas bei gludinamas [2]. Kai ariamas drėgnas dirvožemis, pravažiavus tokiam noragui, dirvožemio mikroporos bei makroporos užglaistomos ir vagos dugnas tampa nepralaidus vandeniui, apsunkinamas šaknų vertikalus augimas [4]. Taip pat ariant plūgu su atšipusiais noragais pasipriešinimas traukai padidėja iki 30 proc., dėl to pablogėja arimo gylio tolygumas. Tik ariant aštriu noragu galima išvengti šių padarinių.

Noragai pagal formą yra skirstomi į:

Trapecinius. Šie noragai neturi atsikišusio smaigalio ir palieka lygų vagos dugną. Jie paprastesni, naudojami lengvesnėse dirvose, tačiau netinka akmenuotose.

Kaltinius. Šio tipo noragai priekinėje dalyje turi į priekį atsikišusią „nosį“, kuri yra dar apie 10 mm palenkta žemyn. Tai būtina plūgo įgilinimui palengvinti ariant sunkias dirvas. Tokie noragai yra stiprūs, lengvai remontuojami ir geriau tinka arti akmenuotas dirvas.

Šiuo metu plūguose vis dažniau naudojami sudėtiniai noragai. Šio tipo noragų privalumas, jog nudilusį kaltą galima pritvirtinti kitu galu arba pakeisti. Taip pat labai sunkioms dirvoms arti naudojami sudėtiniai su stropiniu kaltu noragai. Tai noragai, kurių priekyje yra tvirtinami ilgi keturkampio formos kietlydinio strypai.

Nepaisant verstuvių formos gausos, kurių iš viso yra net 22, yra išskiriamos keturios pagrindinės jų formos:

Cilindrinė verstuvė. Jos paviršius yra taisyklingo arba suspausto (elipsinio) cilindro formos. Šios verstuvės priekinis trupinimo kampas yra staiga didėjantis, todėl jos gerai trupina dirvos riekę, bet prastai verčia. Dėl šių savybių jos naudojamos smėlio dirvoms arti [2].

Kultūrinė verstuvė. Ši verstuvė yra kombinuoto paviršiaus formos. Jos priekinė dalis yra cilindrinė, o galas pasuktas – artimas sraigtiniam paviršiui. Kultūrinės verstuvės sraigtinė dalis sudaro ne daugiau nei ¼ viso verstuvės paviršiaus. Ši verstuvė gerai trupina žemę, bet nepakankamai apverčia. Ji skirta a lengvas, birias, nerišlias dirvas arti ne didesniu kaip 5 km\ha greičiu. Priešingu atveju didės energijos poreikis [4] .

  • Žemės ūkis Referatai
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Aušra
  • 17 puslapių (4094 žodžiai)
  • Žemės ūkio referatai
  • Microsoft Word 1456 KB
  • Plūgų klasifikacija ir jų pasirinkimo kriterijai
    10 - 5 balsai (-ų)
Plūgų klasifikacija ir jų pasirinkimo kriterijai. (2016 m. Gegužės 03 d.). http://www.mokslobaze.lt/plugu-klasifikacija-ir-ju-pasirinkimo-kriterijai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 17 d. 21:57